c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

SEBZE VE MEYVE HALİ TÖRENLE AÇILDI (VİDEO HABER)

SEBZE VE MEYVE HALİ TÖRENLE AÇILDI (VİDEO HABER)

Kurulduğu günden bu yana hep ilkleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bir ilke daha imza atarak Süleymanpaşa Sebze ve Meyve Toptancı Hali’ni hizmete açtı.
Süleymanpaşa İlçesi Karadeniz Mahallesi’nde inşa edilen, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde düzenlenen, Süleymanpaşa Sebze ve Meyve Toptancı Hali’nin açılış töreni, geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi
Törende konuşan Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay, yeni Halin Süleymanpaşa ’ya fayda sağlayacağını ifade ederek, şunları kaydetti;”Bu hal güvenilir ve sağlık ürünlerin şehrimizde yaşayan Vatandaşların edinmesinde ve tüketilmesinde fayda sağlayacak. Ürünler hem saklanacak hem de fiyatlarla alakalı denetlenen bir mekanizma oluşacak. Vatandaşımız daha uygun koşullarda, daha iyi fiyatlarda gıda tüketmelerine vesile olacak”
“60 Dekarlık Sera Kurulacak”
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise Süleymanpaşa Belediyesinin 60 Dekarlık bir Sera Kurulacağını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü; Tekirdağ yaklaşık 4 milyon, Süleymanpaşa ise 800 Bin dekar tarım arazisine sahip. Çok daha geniş vizyonlarla, çok daha hızlı adımlarla tarım konusunda bir çok yatırımlar yapılabilir. Bunlarda bir tanesi de hal’di. Hal ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak yer tahsisi lazım dediğinde o dönem AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanıydım. Bu konuyu Milletvekillerimiz ile birlikte hızlandırmıştık. 4 milyon tarım arazisi olan, hemen yanında İstanbul gibi bir megopol olan hemen, Yanında Edirne ve Kırklareli gibi iller olan bu kent çok daha büyük yatırımlara gebe olduğunu biliyoruz. Gerek Hükümet Kanadından, gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse İlçe Belediyelerin ortak çalışmalarıyla bu şehrin çok daha büyük bir vizyon üstleneceğini biliyoruz. Süleymanpaşa ’da 60 dekar sera kuruyoruz. Başarılı olabilirsek bunu 120 dekara çıkartacağız. Özelikle kadınlarımızın alım garantisi ile ürettiklerini bir planlama yaptık. Üretilen ürünün pazarlanabilirliği önemli. Kırsal mahallerdeki çiftçilerimizin en büyük sıkıntısı pazarlama derdiydi. Ürettiklerimizi kendi içimizde pazarlamamız lazım.”
TBMM’de CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise bir çok konuda çiftçilerin mağdur olduğunu ifade ederek;” Tarımsal sigortadan dolayı çiftçilerimiz mağdurlar. Bunu mecliste gündeme getirdik. Verdiğimiz kanın teklifi ile çitçimizin tarımsal sigorta çiftçi kayıt sistemini ortadan kaldıracak sunduk. Tarım Bakanı beni arayarak kanun tekli ile ilgili çalışmalara başlandığını söyledi. Çiftçilerim izinde borcunu affetmemiz gerekiyor. Bunla ilgili de kanun teklifi verdik. İnşallah iktidarıyla muhalefeti ile beraber, bu Ülkenin efendisi olan çiftçilerimizin önünü açmak ve üretimde kalmalarını sağlamak için gerekli çabayı göstereceğiz. Tarımsal desteklerle ilgili olarak ta bir çalışmamız var. Bakanlık Çiftçimize Tarımsal destek veriyor. Ancak bir yerde destek veriyorsun, bir yerden de vermiş olduğunuz desteği gelir vergisi ile geri alıyorsun. Adalet bu değildir. Bu konu hakkında kanun teklifimizi Meclis’e vereceğiz “ şeklinde konuştu.

“Gururla açıyoruz”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise Tekirdağ’da 40 yıldır yapılamayan Sebze ve Meyve Toptancı Hali’ni hizmete açmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, halkımızın teveccühü ile göreve geldiğimiz ilk gün Tekirdağ’ın kaderini değiştireceğimizi söylemiştik. Bugün burada yine şehrimiz için bir ilk olan Sebze ve Meyve Halini hizmete açıyoruz. Bu hizmet benim eserim değil, bu hizmet 60 üyesi bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin eseri, bu hizmet bizi bu göreve layık gören Tekirdağ halkının eseridir. Çok güçlü bir dönem yaşıyoruz. Başta TBMM Başkanımız Mustafa Şentop olmak üzere Tekirdağ Milletvekillerimiz önemli görevlerde bulunuyorlar. Siyasi görüş farklılığı gözetmeksizin hepimiz Tekirdağ için güç birliği yapmalıyız. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra da Tekirdağ için çalışmaya devam edeceğiz. 2 adet kapalı Pazar yeri yapacağımızın da müjdesini buradan vermek istiyorum. İlkleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak önümüzdeki süreçte de önemli projeleri halkımızın hizmetine sunacağız. Yakın zamanda su ürünleri toptancı halimizi de hizmete açacağız. Tekirdağ’ın 5 adet vizyonundan belkide en önemlisi olan tarım vizyonu için son derece önemli olan, çiftçilerimiz ve sebze meyve üreticilerimiz için son derece önemli olan Süleymanpaşa Sebze ve Meyve Hali’nin tüm üreticilerimize, çiftçilerimize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
“Kaliteli Meyve Temin Edilecek”
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ise, açılan yeni tesisle Tekirdağ esnafına kaliteli, sağlık standatlarına uygun ve kayıtlı sebze ve meyve temin edileceğini söyledi.
Yeni halin pazarlamadaki etkisine de değinen Vali Yıldırım, şunları kaydetti;” Pazarlama kanalının uzunluğu, pazarlama koşullarındaki yetersizlikler ve bazı meyve ve sebzelerin çabuk bozulabilen ürünler olması; yaş meyve ve sebze ticaretinde, zayiatın büyük ve masrafların yüksek olmasına sebep olmaktadır. Bu durumda perakende satışta fiyatların artmasına ve fiyatlarda dalgalanmalar olmasına sebep olmaktadır. İnşallah Süleymanpaşa’da açılacak olan bu hal ile bu sorunlar çözülecektir. Süleymanpaşa Sebze ve Meyve Toptancı Hali ile; meyve ve sebzelerin satışı, serbest rekabet şartları içinde yapılacak; buradaki alışveriş ortamı, satın alınacak ürünlerin halkımıza daha ucuz bir şekilde ulaştırılması sağlayacaktır. Bu Hal, tarımla ilgilenen köylerimize faydalı olacak, Tekirdağ’da sebzecilik, meyvecilik, bağcılık gelişecektir. Üreticilerimiz, ürünlerini bu hale getirerek doğrudan satma imkanına kavuşacak, böylece üreticilerimiz, yetiştirdikleri üründen daha fazla kar elde etme imkanına sahip olacaktır. Aynı zamanda yaratmış olduğu istihdam ve meydana getirdiği ekonomik canlanma ile Tekirdağ ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır.
Konuşmaların ardından Süleymanpaşa Sebze ve Meyve Toptancı Hali’nin kurdalası Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Tekirdağ Milletvekileri İlhami Özcan Aygun, Candan Yüceer, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay tarafından kesildi.
Programa Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mümin Şahin, AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezai Çetin, Gençlikspor İl Müdürü Ahmet Üzgün, Tekirdağ Esnaf Odaları Başkanı Sami Kayın ve çiftçiler katıldı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.