c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

VEKİL NURTEN YONTAR ” TÜM ANNELERİMİZİN, ANNE ADAYLARIMIZIN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

VEKİL NURTEN YONTAR ” TÜM ANNELERİMİZİN, ANNE ADAYLARIMIZIN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;

İYİ Partinin emekliler hakkında verdiği grup önerisi üzerinde söz aldım. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Anneler Günü yaklaşıyor. Bu vesileyle Meclis kürsüsünden başta Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli annesi Zübeyde Hanım olmak üzere annemin, tüm annelerimizin, anne adaylarımızın Anneler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş olan tüm annelerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

REKLAM ALANI

SGK’nin verilerine göre ülkemizde 16 milyon emekli var fakat maaşları ne yazık ki insan onuruna yaraşacak bir gelir düzeyinden çok uzakta; hayat pahalılığını, yüksek enflasyonu, artan kiraları ve paramızın aşırı değer kaybetmesini bütün emeklilerimiz yakından hissetmektedir.

4 kişilik bir ailenin beslenebilmesi için aylık sadece gıda harcaması -TÜRK-İŞ Nisan 2024’e göre- 17.725 lira olmuş, asgari ücreti geçmiş durumda; yoksulluk sınırı ise 57.736 liradır.

Buna karşılık emekliler 10 bin lira almakta ve AKP iktidarı hâlâ bu emekli maaşında ısrar etmektedir. Yüksek enflasyon dört ayda maaşları eritti, kuşa çevirdi, 10 bin lira 8.200 liraya indi. Peki, bu durum karşısında AKP Hükûmeti ne yapıyor?

Tabii ki üç maymunu oynuyor. Emeklinin çığlığını duymuyor, emeklinin hâlini görmek istemiyor, söylenen ve yaşanan gerçekleri de bilmek istemiyor; gözlerinizi, kulaklarınızı ve ağzınızı kapatmış durumdasınız, sadece tek adama yaranmak için burada el kaldırmaktasınız.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak emekli ücretlerinin asgari ücrete eşit olması için verdiğimiz tüm önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Bugün yüksek fiyatlar nedeniyle kahveye gitmekten korkan emekli parklarda, alışveriş merkezleri önünde oturmakta, bir çay ısmarlayacağım arkadaşıma diye yolunu değiştirmekte. Bunu sizler görmüyor musunuz sayın iktidar milletvekilleri?

Önümüz Kurban Bayramı ama maalesef ki ortalama küçükbaş bir hayvanın maliyeti 10 ile 12 bin lira arası. Dinî bir vecibe olan kurban kesimi bile sayenizde kesilemez oldu.

En kısa zamanda en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi, emekli maaşının enflasyona bağlı olarak üç ayda bir artırılması, emeklilerimizin intibak sorununun çözülmesi, her bayramda asgari ücret düzeyinde bir ikramiyenin verilmesi, bankalardan aldıkları promosyonların iyileştirilmesi ve yıllık olarak verilmesi, sağlıkta alınan tüm primlerin kaldırılması, kredi borçlarında kolaylık sağlanması, aile yardımının kesilmeden devam etmesi için herkesin elini taşın altına koymasını istiyoruz.

Şimdi buradan bir davet yapmak istiyorum, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler tüm emeklilerimizi ve onlara destek vermek isteyen herkesi 26 Mayıs Pazar günü Ankara’daki Büyük Emekli Mitingine davet ediyoruz. Örgütlerimizle birlikte orada bizler de emeklilerimizin yanında olacağız. Biz emeklilerimize söz verdik, onların alın terini, göz nurunu, hizmetlerini unutmayacağız.
“Emeklinin hakkını alırsa Cumhuriyet Halk Partisi alacaktır.” diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.