c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Tekirdağ’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlandı

Tekirdağ’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlandı

Tekirdağ’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Münasebetiyle Çelenk Sunma Töreni Yapıldı.
Tören; Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Tarihi Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.
Ardından Tören Şeref Defterini imzalayan Vali Yıldırım şu ifadeleri kullandı;
1. Dünya savaşından sonra Mondros Mütarekesi’ni bahane eden düşman kuvvetleri pek çok ilimizi işgal etmişti. İşgal edilen illerden birisi de, ilimiz Tekirdağ idi. Milletimiz, yaşanan işgallere karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Kurtuluş Savaşı’nda maddi ve manevi tüm varlığıyla topyekun mücadele eden Milletimiz, Vatanımızı işgalden kurtarmıştır.
Kurtarılan Vatan toprakları içinde Marmara’nın incisi Tekirdağımız da vardı. 1922 yılının Kasım ayında Tekirdağ’ın tüm ilçeleri özgürlüğüne kavuşmuştur.
Bilindiği gibi bağımsızlık duygusu, yüreklerdeki vatan sevgisi, milli birlik, beraberliğimiz ve yapılan fedakarlıklar düşman işgalinden kurtulmamızı sağlamıştır. Bu duygu ve bu düşünce daim oldukça, ülkemize yöneltilen her türlü tehdit sonuçsuz kalacak, insanlarımız bu topraklar üzerinde ebediyen özgür ve huzurlu bir şekilde hayatını sürdürecektir.
İstiklal uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden Şehitlerimiz ve Gazilerimiz, bütün sıkıntılara göğüs germiş ve bizlere bu güzel vatanı bırakmışlardır. Böyle bir ecdadın torunları olan bizlere düşen görev, ecdadımızın kutsal emaneti olan şehrimizi ve ülkemizi Millet şuuruyla korumak, geliştirmek ve daha müreffeh yarınlara taşımaktır.
Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kutsal vatan topraklarımızın her bir karışı için kahramanlıkla mücadele eden tüm Şehit ve Gazilerimizi rahmet, minnet ve dualarla yâd ediyor, Tekirdağımızın ve Tekirdağlıların kurtuluş gününü kutluyorum.. Nice 100 yıllara”
BAŞKAN ALBAYRAK: “TEKİRDAĞ’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YILINI BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLUYORUZ”
Tekirdağ’ın kurtuluşunun 100. yılını kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Şeref Defterine yazdığı yazıda şu ifadelere yer verdi:
“Güzel Tekirdağ’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü ve 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı’nı kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Özgürlük ve bağımsızlığından tarihin hiçbir döneminde ödün vermeyen ulusumuz, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmana karşı tek vücut halinde hareket ederek Kurtuluş Savaşı’nda destan yazmıştır. Ulusumuzun cesaret, azim ve kararlılığı sonucunda kazanılan bu büyük zafer, tüm ezilen halklara örnek olmuştur. 13 Kasım 1922 tarihinde güzel Tekirdağ’ımızda düşman işgali sona ermiş, ay yıldızlı al bayrağımız yeniden özgürce dalgalanmaya başlamıştır. Canları pahasına vatanımızı savunan kahraman atlarımız, bizlere her alanda ilerleyen özgür, bağımsız ve demokratik bir ülke bırakmıştır. Atalarımızın cesur ve kararlı mücadelesini örnek almalı, vatanımızın her karış toprağına sahip çıkmalı ve bu büyük emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde teslim etmeliyiz. Tekirdağ halkı olarak Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürümeye, ülkemizin gelişimine katkı sağlamaya ve mavi gözlü kentimizi Türkiye’nin yükselen yıldızı haline getirme idealiyle her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü ve 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”

Çelenk Sunma Töreni, Süleymanpaşa Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları Ekibi’nin halk oyunları gösterisi ile son buldu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.