Öğretmenler Görevinin Başındadır”

Öğretmenler Görevinin Başındadır”

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın MEB yetkilileri ile yaptığı görüşmede Mesleki Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin haftalık ders çizelgesinde yer alan “İşletmede Mesleki Eğitim” ve “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” derslerinin ücretlerinin ödenmesini talep ettiğini belirtti.

Ayrıca okullara verilen arada ücretli öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmesi ve usta öğreticilerin ders görevlerini yapmış sayılmaları konusunu da dile getirmiştik. Türkiye’nin zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadığına dikkat çeken Varma, alınan tedbirlerde vatandaşlarımızın alım gücünün korunmasının esas olması gerektiğine vurgu yaptı. Varma, halen öğretmenlerimizin MEB’in uygulamaya geçirdiği uzaktan eğitim yoluyla öğrencilere hizmet ettiğini, meslek liselerimizin üstün gayretleriyle dezenfektan-maske-koruyucu malzeme ürettiğini söyleyerek; “herkes emin olsun ki, eğitime verilen zorunlu arada öğretmenler görevinin başındadır.” dedi.
Şube Başkanı Kamuran Varma açıklamasında şunları belirtti:
“MEB üst düzey bürokratlarıyla yapılan görüşmelerde 28.03.2020 tarihli yazının revize edilerek “İşletmede Mesleki Eğitim” ve “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” derslerinin ücretlerinin ödenmesi, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin ders görevi yapmış sayılarak ücretlerinin eksiksiz şekilde ödenmesi gerektiği talep edildi. Bunun, devletimizin aldığı ekonomik tedbirlere de uygun olacağı özellikle vurgulandı.’’
Türkiye’miz zor ve sıkıntılı bir süreci yaşamakta. İnşallah bu dönemi de Devlet ve millet el ele vererek, birlik ve beraberlik içerisinde aşacağız.
Pek tabii ki ihtiyaç olduğunda toplumumuzun TÜM kesimleriyle birlikte eğitim çalışanları da ülkemiz için her türlü fedakârlığı sergilemekten imtina etmeyeceklerdir.
Devletimiz, ülkemizin içerisinde bulunduğu bu sıkıntılı ortamı en az tahribatla atlatabilmemiz için bir takım tedbirleri hayata geçiriyor. Özellikle ülke ekonomisinin korunması, vatandaşların alım gücünün korunarak yaşanacak muhtemel ekonomik sıkıntılardan olabildiğince az etkilenmesi için tedbirler alınıyor ve özellikle dar ve sabit gelirliler için alınacak daha başka tedbirler de vardır.
Alınan tedbirlerde vatandaşlarımızın alım gücünün korunabilmesi esas olmalıdır. Ki, alınan kimi tedbirlerin üretimi ve piyasadaki canlılığı koruma amaçlı olduğu görülmektedir.
Dolayısıyla bu açıdan değerlendirdiğimizde MEB’in yayınladığı genelgenin bazı hususları bakımından revize edilmesi gereklidir.
Şöyle ki, MEB uzaktan eğitimin başladığı andan itibaren öğretmenlerimizin maaş karşılığı ve ek derslerinin ücretlerinin ödeneceği kararını vermiştir.
Dolayısıyla Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezleri Haftalık Ders Çizelgesinde yer alan ve bu eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerin işletmelerde yerine getirmiş oldukları İŞLETMEDE MESLEKİ EĞİTİM dersi ile haftalık ders programlarında yer alan ve öğretmenlerimiz tarafından yürütülen ÖĞRENCİ SOSYAL VE KİŞİLİK HİZMETLERİ de bu kapsamda değerlendirilmeli, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin ders görevleri yapılmış sayılarak ücretleri ödenmelidir. Ki, ayrıca öğretmenlerimiz zaten içinde bulunduğumuz uzaktan eğitim sürecinde de bu hizmeti yürütmektedir.
Bu nedenle Bakanlığın yayınlamış olduğu 28/03/2020 tarihli bazı eğitim faaliyetlerinin durdurulması başlıklı yazısından eğitim kurumlarımızın haftalık ders programlarında yer alan İşletmede Mesleki Eğitim ve öğrenci sosyal ve kişilik hizmetlerinin çıkartılması gerekmektedir.
Halen öğretmenlerimiz MEB’in uygulamaya geçirdiği uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerine hizmet etmeye, meslek liselerimizin üstün gayretleriyle dezenfektan-maske-koruyucu malzeme üretmeye, VEFA grupları adı altında gönüllü öğretmenlerimizle yaşlılarımıza hizmet götürmeye devam ediyor.
Herkes emin olsun ki, eğitime verilen zorunlu arada öğretmenlerimiz görevinin başındadır ve çocuklarımızın eğitim sürecinin kesintiye uğramaması için gayret göstermektedir. Ve yine herkes emin olsun ki, eğitim çalışanları ülkemizin ihtiyaç duyduğu her zaman verilecek her sorumluluğu yerine getirecek ve her türlü fedakârlığı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sergileyecektir.”
Sendika Genel Merkezimizin ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerin de meslek dersi öğretmenleri kapsamında düşünülerek görevlerini yapmış sayılarak ek ders ücretlerinin ödenmesi için oluşturduğu kamuoyu hükümetimiz tarafından dikkate alınmıştır. Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde hükümetimizin, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin ders ücretlerinin ödenmesi yönündeki adımı gerçekçidir. Sendika Genel Merkezimizin emeklerinin boşa çıkmadığını görmek bizleri ve tüm eğitim çalışanlarını mutlu etmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.