c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Aşı Çerkezköy’den

Aşı Çerkezköy’den

Çerkezköy’deki tesislerinde üretim yapan Koçak Farma’nın da yürüttüğü aşı çalışmalarıyla ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19 salgınına karşı aşı ve ilaç alımında 17 projenin sürdürüldüğünü belirterek, “Hayvan deneylerini tamamlayan 4 aşı adayımız var” dedi.

Bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Covid-19’la mücadelede Ar-Ge ve yenilik ekosistemimizde bugüne kadar görülmemiş bir seferberlik ruhunu harekete geçirdik. TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında aşı ve ilaç alımında 17 proje başarıyla sürdürülüyor. Bu seferberlik ruhu sayesinde Türkiye artık dünya standartlarında modern aşı geliştirme ve üretme kapasitesine sahip bir ülke konumuna geldi” diye konuştu.

“500’DEN FAZLA BİLİM İNSANI ÇALIŞIYOR”

REKLAM ALANI

Tekirdağ ve Adıyaman’daki tesislerde üretilecek aşılarla insan klinik çalışmalarına başlanacağını ifade eden Bakan Varank, “Hayvan deneylerini tamamlayan 4 aşı adayımız var, bu aşıların üretileceği iki tesis, insan deneylerine geçmek için gerekli olan güvenli üretim onayını Sağlık Bakanlığı’mızdan aldı. Tekirdağ ve Adıyaman’da bulunan bu tesislerde üretilecek in aktif ve Aden virüs tabanlı aşılarla faz 1 insan klinik çalışmaları başlatılacak. Bu seferberlik ruhu sayesinde Türkiye artık dünya standartlarında modern aşı geliştirme ve üretme kapasitesine sahip ülke konumuna geldi. 500’ten fazla bilim insanı çalışıyor” dedi.

KOÇAK FARMA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Bu arada Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Koçak Farma, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Ekim ayında müjdesini verdiği yerli korona virüs aşısıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Yerli aşıyı geliştiren Koçak Farma’nın Genel Müdürü ve CEO’su Dr. Hakan Koçak, her şeyin beklendiği şekilde devam etmesi durumunda, aşının Mayıs ayında piyasaya çıkabileceğini söylemişti. Aylık 20 milyon doza kadar aşı üretim kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Koçak, yaklaşık 100 bilim insanının görev yaptığı Ar-Ge departmanında aylardır üzerinde çalışılan Covid-19 aşısının, in aktif aşı olarak bilinen ölü virüs aşısı şeklinde dizayn edildiğini kaydetmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.