c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

AK PARTİ KAN KAYBETTİ

AK PARTİ KAN KAYBETTİ

Tekirdağ’da 2019 yerel seçimlerinde irtifa kaybeden CHP son seçimde kalesinde zafer kazandı. Üzerindeki ölü toprağını silkeleyen CHP,  en büyük rakibi Ak Parti’ye karşı büyük başarı elde etti. Ak Parti ise Tekirdağ’da yakaladığı rüzgarı devam ettiremedi. 

Tekirdağ’da CHP 12’de 12 hedefine ulaşamasa da hem Büyükşehir’deki yerini korudu hem yeni belediyeler kazandı hem de önemli ölçüde oy oranını artırdı. CHP’nin özellikle de kurucusu olduğu Süleymanpaşa Belediye Başkanlığını Ak Parti’den alması  elini güçlendirirken, kaybettiği imajı ve moral bozukluğunu geri kazanmasını sağladı. Ak Parti ise Tekirdağ genelinde ciddi derecede güç kaybetti.  Sadece iki belediye başkanlığını elde edebilen Ak Parti’nin bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği ise merak ediliyor.

2024 Yerel Seçim sonuçları resmi olmayan verilere göre Süleymanpaşa İlçesinde  CHP’den Volkan Nallar yüzde 53.74 oy oranı ile ipi göğüsleyerek Süleymanpaşa Belediye Başkanlığını kazandı.

REKLAM ALANI

CHP aldığı bu oy oranıyla 5 yıl aradan sonra Süleymanpaşa ilçesini AK Parti’den geri alarak, büyük bir başarıya imza attı.

2019 Yerel Seçimlerinde Ak Parti ve MHP Cüneyt Yüksel’i aday göstermiş, CHP ise mevcut başkan Ekrem Eşkinat’a bir kez daha yetki vererek, adaylığını açıklamıştı.

Ancak Tekirdağ halkının Eşkinat’a olan tepkisi Ak Parti’ye yaramış ve Cüneyt Yüksel oyların yüzde 58.996’u alarak Belediye Başkanı seçilmişti. Fakat AK Parti Yüksel’in en yakın rakibi Ekrem Eşkinat ile arasında sadece yüzde 1 oy farkı bulunuyordu. Eşkinat tepkiye rağmen  oyların yüzde 57.952’sini alabilmeyi başarmıştı. Bu sonuç ile CHP  kurcusu olduğu merkez ilçe Süleymanpaşa’yı kaybetmişti.

Hayrabolu ve Kapaklı ilçesini de 2019 yerel seçimlerinde Ak Parti kazanmış, Marmaraereğlisi’ni Hikmet Ata adaylığında DSP,  Malkara, Şarköy, Çorlu, Muratlı, Çerkezköy, Saray, Ergene ilçeleri ise CHP’ye ‘evet’ demişti.

Ancak DSP’den seçilen Hikmet Ata, daha sonra parti değiştirmiş; Ak Parti’ye üye olarak Marmaraereğlisi’nin Ak Parti yönetimine geçişini sağlamıştı.

2024 yerel seçimlerinde ise Tekirdağ farklı bir tablo ile karşılaştı.

CHP SÜLEYMANPAŞA’DA NALLAR İLE FARK ATTI

Öncelikle AK Parti merkez ilçe Süleymanpaşa’yı büyük bir farkla kaybetti. CHP’nin adayı Volkan Nallar yüzde 53 oy oranı ile merkez ilçeyi partisine geri kazandırırken,  Gökhan Saygı yüzde 35 oy alabildi.

Ak Parti 2019 yerel seçimlerine kıyasla Süleymanpaşa’da 13 puan  oy kaybı yaşarken, CHP’nin oylarında 6 puan oy artışı oldu.

HAYRABOLU’DA AK PARTİ KAYBETTİ

2019 Yerel Seçimlerinde CHP’nin elinden aldığı Hayrabolu ilçesini Ak Parti son seçimde kaybetti. Osman İnan , yüzde 49 oy oranıyla kazandığı Hayrabolu Belediye Başkanlığını elde ederken,  rakibi ise yüzde 48 oy oranıyla hemen arkasından geliyordu.

31 Mart seçimlerinde ise  CHP Tuncer Başoğlu ile  yüzde 51 oy alarak Osman İnan’ın belediye başkanlığına son verdi. Osman İnan ise sadece yüzde 38 oy alabildi.  CHP bu ilçede de oy oranlarında önemli bir artış sağlarken, AK parti  11 puan  güç kaybetti.

EREĞLİ HİKMET ATA’YI SİLDİ

Ve önemli bir diğer ilçe Marmaraereğlisi’nde de Ak Parti belediye başkanlığını CHP’ye kaptırdı. DSP’nin adayı Hikmet Ata’nın belediye başkanı olunca Ak Parti’ye geçmesi ile elde edebildiği Marmaraereğlisi’nde AK Parti yine “Hikmet Ata ile yola devam” demişti.

Fakat bu kez Hikmet Ata beklenileni veremedi ve  sadece yüzde 26 oy alarak CHP’nin adayı Mustafa Onur Bozkuter’e yenildi. Bozkuter ise yüzde 32 oy ile ilçe belediyesini CHP’ye kazandırmayı başardı.

ERGENE AK PARTİ’DE 

CHP Büyükşehir dahil 12’de 12 hedefiyle yola çıksa da 9 ilçe belediye başkanlığını  elde etti.  Büyükşehir’i yeniden kazandı. Ak Parti ise sadece 2 belediye başkanlığı kazanabildi. Bu ilçeler Ergene ve Kapaklı oldu.

Ergene ilçesini CHP’nin elinden almayı başaran Ak Parti, bu ilçede Müge Yıldız Toprak’ı aday olarak göstermişti. CHP’nin adayı ise mevcut başkan Rasim Yüksel’di.

Ergene halkı, yüzde 44 oy ile Ak Parti’yi seçerken, CHP bu ilçede yüzde 39 oy alabildi. CHP’nin oy oranı 2019 seçimlerine göre 8 puan  azalırken, Ak Parti ise 4 puan  artış gösterdi.

KAPAKLI İKİ PARTİ DE GÜÇ KAYBETTİ

Kapaklı ilçesinde AK parti bir kez daha başarı elde etse de 2019 yerel seçimlerine göre oy oranında kan kaybı yaşadı. 5 yıl önceki yerel seçimlerde yüzde 53 oy alabilen Ak Parti bu seçimlerde sadece yüzde 35 oy alabildi.  Kapaklı’da Mustafa Çetin, belediye başkanı seçilirken, CHP’nin adayı İrfan Mandalı ikinci olabildi.

Aynı şekilde CHP’ de bu ilçede kan kaybına uğradı. 2019 yerel seçimlerinde yüzde 41 oy oranına sahip olan CHP, bu seçimde yüzde 34 oy oranına ulaşabildi.

Haber Merkezi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.