c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

18. Geleneksel Yayla Şenlikleri binlerce kişiyi ağırladı

18. Geleneksel Yayla Şenlikleri binlerce kişiyi ağırladı

Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Karadeniz İlleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği işbirliği ile organize edilen 18. Geleneksel Yayla Şenlikleri, üç gün boyunca binlerce kişiyi ağırladı. Şenliğin son günü düzenlenen protokol töreni, şehrin tüm ileri gelen bürokrat, siyaset ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.
YÖRESEL LEZZETLER, ÜRÜNLER VE MÜZİKLER ŞENLİĞE RENK KATTI
Bu yıl 18’incisi düzenlenen Geleneksel Yayla Şenlikleri, Karadeniz Mahallesi Şenlik Alanı’nda yapıldı. Üç gün boyunca horonun hiç durmadığı, Karadeniz türkü ve ezgilerinin en iyi örneklerinin seslendirildiği şenlik, binlerce kişiyi misafir etti. Süleymanpaşa’da yaşayan Karadenizlilerin yanı sıra, çevre ilçe ve illerden gelen misafirlerle dolup taşan şenlik alanında, Karadeniz’e has yöresel lezzetler ve ürünler görücüye çıktı.
DERNEK BAŞKANI AKYÜZ TEŞEKKÜR ETTİ
Şenliğin son günü Tekirdağ protokolünün katılımıyla protokol töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Tekirdağ Karadeniz İlleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Akyüz, dernek yönetim kurulu ve kadın kolları ile birlikte sahneye gelerek adeta gövde gösterisi yaptı. Karadeniz Mahallesi’ne yapılan yatırımlar ve yenilenen yollar dolayısıyla Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Akyüz, şenliğin hazırlanmasında emeği geçen dernek yönetimini ve özellikle kadın kollarını tebrik ederek herkese iyi eğlenceler diledi. Akyüz, ayrıca yetkililerden, şenliklerin yapıldığı alanın şenlik alanı olarak imar planlarına işlenmesini talep etti.
Akyüz’ün ardından Karadeniz Mahallesi Muhtarı Muzaffer Batıkan konuşmacı olarak kürsüye geldi. Batıkan, Dernek Başkanı Akyüz’ün taleplerini yineleyerek protokolden destek istedi.
BAŞKAN YÜKSEL’DEN KARADENİZ MAHALLESİ’NE HİZMET SÖZÜ
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise Karadeniz Mahallesi’nde yıllardır imar planlarında görünen yollarının yerine tarla yollarının kullanıldığını, görevde oldukları 3 yıl boyunca önemli mücadeleler vererek imar yollarının açılmasını sağladıklarını ve alt yapı kurumlarının çalışmalarını tamamlamasının ardından yolların asfaltlanarak kışa kadar tüm yolların tamamlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Yüksel, Karadeniz Mahallesi için çalışmaya devam edeceklerini ve görev süresi sona erdiğinde Süleymanpaşa’nın en güzel mahallelerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Şenliğin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Yüksel, herkese iyi eğlenceler temennisinde bulundu.
Başkan Yüksel’in ardından Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım protokol konuşmalarını gerçekleştirerek 18’inci Geleneksel Yayla Şenlikleri organizasyonunda emeği geçenleri tebrik ettiler.
VALİ YILDIRIM’DAN ANLAMLI TALEP
Vali Yıldırım, mevcut alanın şenlik alanlı olarak tescil edilmesine destek vereceğini açıklayarak, belediye başkanlarını farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Tekirdağ’da diğer illerdeki gibi memleket günleri düzenlenmesi için adım atmaya davet etti. Yayla şenliklerine her kültürden insanın gelip Karadeniz kültürünü tanıdığını ifade eden Yıldırım, Balkanlar’ın ve Anadolu’nun zengin kültürlerini de bu alanda tanıtacak etkinlikler sayesinde bu kültürlerin herkes tarafından tanınmasının, insanların birbirini anlamasının önünü açacağına inandığını belirtti.
ŞENLİK HORONLARLA GEÇ SAATLERE KADAR SÜRDÜ
Konuşmaların ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, şenlikte verdikleri emek ve çaba dolayısıyla Dernek Başkanı Muharrem Akyüz’e teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti. Başkan Yüksel, törenden sonra tüm stantları tek tek dolaşarak yerel lezzetlerin tadına baktı, esnafa hayırlı işler, vatandaşlara eğlence diledi.
Törenin bitimi ile başlayan Karadeniz havaları, şenlik alanını dolduran binlerce ziyaretçiye eğlence dolu bir gece yaşattı. Kurulan horon halkası, gecenin geç saatlerine kadar hiç durmadan devam etti.
Hakan Karaca

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.