Tekirdağ Manşet Gazetesi

“Yerel gazetelerin daha güçlü olmaları için çalışıyoruz”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, yerel gazetelerin ayakta kalmalarının ötesinde daha güçlü olmaları için çalıştıklarını bildirdi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’i makamında ziyaret eden Duran, BİK’in Edirne’de açacağı temsilcilik konusunda katkılarından dolayı Vali Canalp’e teşekkür etti.

Anadolu Ajansı Edirne Bölge Müdürlüğü’nü de ziyaret eden BİK Genel MüdürÜ Duran’ı, AA Bölge Müdürü Salih Baran karşıladı. Duran, Anadolu Ajansı’nı ziyaretinde gazetelerin demokrasinin ana unsurlarından biri olduğunu vurguladı. Özellikle yerel gazetelerin bölgelerindeki sorunları gündeme taşıma hususunda önemli bir görevi yerine getirdiklerinin altını çizen Genel Müdür Rıdvan Duran, şunları kaydetti:

“Ulusal gazetelerin haber kaynağı da yereldeki gelişmeleri yakından takip edebilen yerel gazeteler. Yerel gazeteler bölgelerindeki bütün sorunları muhataplarına ulaştıran çok önemli aktörler. Biz Basın İlan Kurumu olarak yerel gazetelerin ayakta kalmalarının ötesinde daha da güçlü olmaları için çalışıyoruz. Yerel gazetelerde uzun yılların tecrübesiyle oluşmuş bir altyapı ve kültür var. Haber kaynağına en kısa sürede ulaşarak teyit edebiliyorlar. Bunun en önemli yanlarından biri henüz kurumsallaşamamış internet sitelerinden farklı olarak güvenilir habercilik kaynağı olmaları. Biz medyanın da dijital dönüşüm içinde olduğu bu süreçte internet haberciliğinin de yerel gazetelerin tecrübesi ve birikimiyle güçlendirilmesini doğru buluyoruz. Bunun için de yerel gazetelerin kendi internet sitelerini mutlaka etkin hale getirmelerini önemli buluyoruz. Çünkü yerel ve doğru habercilik kültürünün dijital mecraya da taşınmasını önemsiyoruz.”

Duran, Kovid-19 salgını sürecinde tüm dünyanın sıkıntılı bir süreçten geçtiğini fakat Türkiye’nin bu süreci devletimizin aldığı ciddi önlemlerle daha az sıkıntıyla geçirdiğini ifade etti. Basın İlan Kurumu’nun da bu süreçte çeşitli önlemler aldığını hatırlatan Duran, “Basın İlan Kurumu olarak gazetelerle ilgili aldığımız önlemler çerçevesinde paydaşlarımızın önemli sorunlarını büyük ölçüde giderdik. Resmi ilanların yeniden açılmasıyla beraber, 15 Haziran’dan sonra büyük ölçüde bu kaybetmediğimiz, beklemedeki ilanlarla beraber, gazetelerimiz çok daha fazla ilan alacak ve ekonomik koşulları çok daha iyi hale gelecek.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.