c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Yazılıma Dev Yatırım

Yazılıma Dev Yatırım

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi yazılım sektörünü geliştirmek için 4 milyon Amerikan Dolarlık kaynak ayırdı.
Yazılım tüm Dünya’da özellikle yapay zeka ve savunma sanayinde sıkça kullanılmaya başladı. Türkiye’nin özelikle savunma sanayindeki Koral ve yerli SİHA’ların yazılımları Dünya’ya adeta ders verdi.
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi yazılım sektörünü geliştirmek için 4 milyon Amerikan Dolarlık kaynak ayırdı.
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi kaynağı resmi internet adresinden duyurdu.
Yapılan açıklamada;” Üniversitemiz, ülkemizin evrensel teknolojik gelişimine öncülük etmek ve 1 milyon yazılımcı hedefine destek sağlamak amacıyla, bir burs programı başlatmıştır. “YARINLAR BİZİM EĞİTİM BURSU” kapsamında; 2020-2021 Güz döneminden başlamak üzere Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Lisans Bölümüne güz dönemi için 100 öğrenci, bahar dönemi için 100 öğrenci olmak üzere, her akademik yıl tam burslu (%100 burslu) 200 öğrenci alınacaktır. İlk bölümü 5 yıl sürecek ve toplam 1.000 öğrencinin 4 yıllık yazılım mühendisliği programına kabul edileceği bu burs programında, öğrencilere toplam 4 milyon Amerikan Doları değerinde eğitim bursu verilecektir. Programa kabul edilecek öğrenciler, sektörlerindeki tecrübeleri ile meslek yaşamlarında en üst düzeye ulaşmış kişilerden oluşan bağımsız bir seçici kurul tarafından belirlenecektir. Türkiye’nin dünyada teknoloji süper gücü, KKTC’nin de yakın geleceğin yazılım üssü olması için emek harcayacak, bu alanda küresel düzeyde rekabet edecek bilgiye sahip, konusunda ve entelektüel anlamda tam donanımlı, bilimsel gelişimi kucaklayan, Türkiye’nin, KKTC’nin ve Türk Dünyasının teknolojik olarak yükselmesine katkı sağlayacak mühendisler yetiştirmektir. Programın amacı; 4 yıllık lisans eğitimi sürecinde bilim ve matematiğin katkısıyla bilgisayar programlarını tasarlama, yazılım geliştirme, veri işleme ve endüstrideki teknolojik sorunları çözme konularında bilişim teknolojilerine hakim, bilgisayar teknolojilerindeki hızlı değişime ve gelişime yön veren yazılım mühendisleri yetiştirmektir” denildi.
“Projenin başında bir Tekirdağlı”
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi projenin başına da Tekirdağlı Mütevelli Heyeti Başkanı Vedat Eşkinat’ı getirdi.
Aynı zamanda Eski Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın kardeşi olan Vedat Eşkinat ilk okulu Tekirdağ Namık Kemal İlkokulunda okumuştu.
Daha sonra Vedat Eşkinat Galatasaray Lisesinden mezun olup Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme bölümünü bitirdi. 1987 yılında başladığı iş hayatını dış ticaret ve uluslararası temsilcilik alanlarında faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde kurucu yönetici ortak ve CEO olarak sürdürdü. E-öğrenim alanında yüksek öğretim düzeyinde Türkiye’deki ilk yatırımcı şirketler topluluğunun kurucusu olarak görev aldı. Ulusal ve uluslararası çeşitli vakıf, dernek ve sosyal kuruluşta yöneticilik görevleri üstlendi.
Eski Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise Ahmet Erensoy Gençlik Merkezinde Çocukların yazılım öğrenmesi için bir çok projeye imza atmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.