c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

TESKİ SU FİYATLARINDA HIZLA GERİLİYOR

TESKİ SU FİYATLARINDA HIZLA GERİLİYOR

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşu olan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) kurulduğu günden bu yana Tekirdağ’da ilkleri ve dev altyapı yatırımlarını hayata geçirirken, vatandaşlarımızın fatura ödemesi noktasında ekonomik anlamda zorlanmamaları adına da çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
20. SIRADAKİ BELEDİYE İLE 2,77 TL FARK VAR
Günümüzde yükselen enerji maliyetlerini abonelerine yansıtmamak için enerji tasarrufu çalışmalarına önem veren TESKİ, enerji maliyetlerini artıran mevcut verimsiz pompa sistemlerini son teknolojik imkânlarla modernize ediyor. Modernize edilen yeni sistemle birlikte terfiden iletilen bir metreküp suyun enerji tüketimi yüzde 30 civarında düşürülmektedir. Ayrıca modernize edilen sistemde arıza olma olasılığı da sıfıra indirilerek meydana gelecek herhangi bir arızanın da önüne geçilmektedir. Modernize çalışmaları ile yükselen enerji maliyetleri abonelere yansıtılmamaktadır. Bu çalışmaların sonucu olarak da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 30 büyükşehir belediyesi arasında su ücreti konusunda her geçen gün sıralamada geriliyor. Güncel su fiyatları listesinde hâlihazırda 16. Sırada bulunan Kayseri ile aradaki fark 1 TL, 20. Sırada bulunan Şanlıurfa ile aradaki fark ise 2,77 TL’dir.
VATANDAŞLARIMIZIN EKONOMİK YÖNDEN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN GÜNLÜK KADEME HAKKI HESAPLAMASI YAPILMAKTADIR
Vatandaşlara sağlıklı suyu kaliteli hizmet anlayışı ile ulaştırma çabası içerisinde olan TESKİ tarafından ayrıca, abonenin ekonomik yönden mağdur olmaması için fatura oluşturulması aşamasında günlük kademe hakkı hesaplaması yapılmaktadır. Örneğin çeşitli sebeplerle 60 gün okunmayan bir abone için normal şartlarda 12 m³ olan 1. Kademe kullanım hakkı 24 m³ olarak güncellenerek tüketim hesaplanmaktadır. Sistem otomatik olarak kullanım miktarını okuma gün sayısı ile oranlar ve öyle ücretlendirir. Söz konusu kademe uygulaması sadece Tekirdağ’da değil 30 Büyükşehir Belediyesinde de aynı şekilde yasal bir zorunluluk olarak uygulanmaktadır.
Öte yandan, ilimizin su ihtiyacının yaklaşık %85’i yer altı su kaynaklarından sağlanmaktadır. Enerji ve malzeme giderlerinin ülkemizde hızla artması nedeni ile su maliyetleri de hızla artmaktadır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TESKİ Genel Kurulunda su tarifesi, su maliyet hesabına göre meclis tarafından belirlenmektedir. Birçok Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi artan maliyetler karşısında yeni tarifelerini belirlerken 2023 yılında gerçekleştirilen TESKİ Olağan Genel Kurulunda içme suyu ile ilgili yeni bir zam kararı alınmamıştır.
Ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TESKİ Genel Müdürlüğü, resmi verilerine göre sağlıklı içme suyunda başarılı İller arasına girmeyi yıllar önce başarmış ve bu yerini korumaktadır. Tekirdağlı vatandaşlarımız, şebeke suyunu rahatlıkla içme suyu olarak kullanabilirler. Ekiplerimiz her gün 402 farklı kontrol noktasından aralıksız olarak numune alarak içme suyu kalitesinin kontrolünü yapmaktadır. Genel Müdürlüğümüz tarafından Türkiye de ilk olarak gerçekleştirilen, numune alma kabinleri 7 gün 24 saat kontrol altındadır. Herhangi bir olumsuzluk durumunda anında müdahale edilerek, siz değerli vatandaşlarımıza daha ulaşmadan çözüme kavuşturulmaktadır.
BAŞKAN ALBAYRAK: “TESKİ OLARAK HER ZAMAN İLK ÖNCELİĞİMİZ VATANDAŞLARIMIZIN MEMNUNİYETİ”
TESKİ olarak Tekirdağ’da dev yatırımları hayata geçirdiklerinin altını çizen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “TESKİ olarak bir yandan önemli altyapı yatırımlarını hayata geçirirken diğer taraftan da vatandaşlarımıza en sağlıklı suyu kaliteli hizmet anlayışı ile ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Ancak suyun elde edilmesi anlamında doğal şartlar bakımından çok da şanslı değiliz. İlimizin su ihtiyacının % 85’i yer altı su kaynaklarından sağlanmaktadır. Enerji ve malzeme giderlerinin ülkemizdeki yüksek enflasyona paralel olarak hızla artması nedeni ile su maliyetleri de hızla artmaktadır. Artan enerji maliyetlerini vatandaşlarımıza yansıtmamak adına modernize ve tasarruf çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bu anlamda önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2023 yılında birçok büyükşehir belediyesi ve su ve kanalizasyon idaresi, artan maliyetler karşısında su fiyatlarını güncellerken biz TESKİ olarak 2023 yılında herhangi bir zam ve güncelleme yapmadık. Halkımızın sağlığı bizim için önemlidir. Suyumuzun kalitesi ve güvencesi bir numaralı önceliğimizdir. Güvenli ve kaliteli suyu da halkımıza, olabilecek en uygun fiyatlarla ulaştırma gayretindeyiz. TESKİ olarak bundan sonra da vatandaşlarımızın memnuniyeti adına aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya, artan maliyetlere direnerek vatandaşlarımızı ekonomik olarak zorlanmasına izin vermeden en kaliteli hizmeti, en sağlıklı suyu, en az maliyetle ulaştırma gayreti ile proje ve çalışmalarımıza devam edeceğiz.” Dedi.
BÜYÜKŞEHİR SU FİYATLARI LİSTESİ
1. İZMİR 28,81
2. MANİSA 28,35
3. MUĞLA 28,23
4. AYDIN 27,45
5. DENİZLİ 26,74
6. BALIKESİR 26,26
7. SAMSUN 25,44
8. MERSİN 25,35
9. SAKARYA 24,60
10. İSTANBUL 23,72
11. ANTALYA 22,09
12. TEKİRDAĞ 21,55
13. ESKİŞEHİR 20,93
14. BURSA 20,73
15. GAZİANTEP 20,56
16. KAYSERİ 20,54
17. ANKARA 20,18
18. ORDU 19,65
19. KOCAELİ 19,20
20. ŞANLIURFA 18,78

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.