c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Süleymanpaşa Belediyesi Sıfır Atık başarısı ile 2022 yılına damga vurdu

Süleymanpaşa Belediyesi Sıfır Atık başarısı ile 2022 yılına damga vurdu

Süleymanpaşa Belediyesi, 4 yıla yakın bir süredir başarıyla sürdürdüğü Sıfır Atık politikasını 2022 yılında yeni bir seviyeye taşıdı. Sıfır Atık hedefi kapsamında birbirinden farklı onlarca çalışma gerçekleştiren kurum, yeni projelerle geçtiğimiz yıla adeta damga vurdu.
4 yıldır geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarının ekonomiye kazandırılması ve çevreyi kirletmesinin önüne geçilmesi adına tüm şehirde adeta seferberlik yürüten Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, 2022 yılında bu başarılı uygulamaları sürdürürken, Sıfır Atık hedefine yaklaşmada önemli adımlar olan yeni projeleri de hayata geçirdi.
TEKSTİL KUMBARALARI SAYESİNDE 93 TON TEKSTİL ATIĞI TOPLANDI
Bu projelerden biri olan Tekstil Atıkları Kumbaraları, şehrin dört bir yanına konuşlandırılarak, her türlü kullanılmayan giyim eşyasının geri dönüştürülmesine olanak sağladı. 93 ton tekstil atığının çöpe gitmesini önleyen proje sayesinde, 2022 yılında Süleymanpaşa’nın tamamının 20 günlük su ihtiyacı kadar su da tasarruf edilmiş oldu.
ELEKTRONİK ATIK TOPLAMADA YENİ REKOR
Ayrıca elektronik atıkların doğaya karışarak içeriklerinde bulunan son derece zehirli metallerin havayı, toprağı ve yeraltı ile yerüstü sularını kirletmesinin önüne geçilmesi adına yürütülen çalışmalarla, geçtiğimiz yıl 3,75 ton elektronik atık toplandı. 2021 yılına oranla yüzde 70’lik artış elde eden Süleymanpaşa Belediyesi, elektronik atıkların geri dönüştürülmesine büyük katkıda bulundu.
8,5 TON ATIK BİTKİSEL YAĞ BERTARAF EDİLDİ
Sularımızı en çok kirleten atıklardan biri olan kullanılmış bitkisel yağlarla ilgili de bilinçlendirme ve atık yağ toplama çalışmalarını hızlandıran Süleymanpaşa Belediyesine bağlı ekipler, 2022 yılında bir önceki yıla göre iki kat daha fazla atık yağı bertaraf etti. Evlere kadar giderek atık bitkisel yağları toplayan Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü çalışanları, 8,5 ton atık yağın kanalizasyona ve dolayısıyla sularımıza karışmasını engelleyerek 2 Bıyıkali Göleti miktarında suyu kirlenmekten kurtardı.
OKULLARDA ATMA KAZAN KART PROJESİ GÖZ DOLDURUYOR
Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık projeleri arasında 2022 yılına damga vuran proje ise Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile başlatılan Okullarda Atma Kazan Kart projesi oldu. Vatandaşların yararlandığı, geri dönüştürülebilir atıkları Atma Kazan Kart ile puana dönüştürerek kazandıran projeyi, ilçede faaliyet gösteren ilk ve orta dereceli okullara uyarlayan Süleymanpaşa Belediyesi, okullarda üretilen her türlü geri dönüştürülebilir atığın kaynağında ayrıştırılmasını sağlayarak Sıfır Atık hedefine bir adım daha yaklaştı. İlk etapta 39 okulda başlatılan projeye dâhil olan okullar, topladıkları kâğıt, metal, plastik ve cam atıklar ile piller karşılığında ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri puanlar kazanıyor. 2022 yılının son aylarında hayata geçirilen Okullarda Atma Kazan Kart projesi ile kısa sürede 3 tondan fazla geri dönüştürülebilir atığın çöpe gitmesi önlenmiş oldu. Okullardan toplanan kağıt atıkların geri dönüştürülmesi sayesinde 50 yetişkin ağacın kesilmesi de önlenmiş oldu.
Proje kapsamında ayrıca Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü atölyelerinde belediyenin öz kaynakları ile hurdalardan elde edilen parçalarla tasarlanan özel geri dönüşüm ekipmanları (kalp şeklinde plastik kapak kumbaraları, karton ambalaj kafesleri vb) projeye dahil olan okullara yerleştirildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.