c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

ŞİMDİ HEDEF AVRUPA

ŞİMDİ HEDEF AVRUPA

NKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Erdoğan Gültekin Sağlık Bakanlığı Kalite Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerde yüksek puan aldığını ifade ederek, hedeflerinin uluslararası kaliteyi yakalamak olduğunu söyledi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından basın mensupları ile kahvaltılı toplantı düzenlendi.

NKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi yemekhanesinde gerçekleşen toplantıya Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Başhekim Prof. Dr. Erdoğan Gültekin, Genel Sekreter Murat Kamil Tırpancı, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Savaş Güzel, Dr. Öğr. Üyesi Özgür Agdoğan, Dr. Öğr. Üyesi Berna Erdal, Üniversitemiz Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Arabul ve Personel Daire Başkanı Kerem Şen, Hastane Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Özge Bengü Şeniz ve Kalite Direktörü Yıldız Koçak, basın mensupları ile Üniversite ve hastanenin idari personeli katıldı.

REKLAM ALANI

Kahvaltı ikramından sonra Başhekim Prof. Dr. Erdoğan Gültekin hastaneyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Başhekim Gültekin, hastanenin tarihçesi ile başladığı konuşmasında hastanenin ruhsatlı 386 yatak ve 87 yoğun bakım yatak sayısıyla, yıllık yaklaşık 20 bin yatan hastaya hizmet verdiğini belirtti. Hastanenin 13 adet ameliyathane ile yıllık 52 bin 884 ameliyat sayısına ulaştığını belirtti. 43 branşta 64 poliklinik odasına sahip olan hastanenin 112 ile entegrasyonu yapılmış acil bölümüyle ayda ortalama ayaktan 2300 (günlük ortalama 278 acil servis) hizmet verildiğini vurgulayarak yılda 3 bin 476, ayda 290, günde 15 adet koroner anjiyo hizmeti verildiğini söyledi. Prof. Dr. Erdoğan Gültekin ayrıca 8 adet diyaliz ünitesi ile 6 yataklı 1 adet uyku laboratuvarı da bulunduğunu ekledi.
Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN, hastanemizde ilk kez böbrek nakli gerçekleştirildiğini belirttikten sonra Sağlık Turizmi Yetki Belgesini almaya hak kazanıldığını ve Tekirdağ’daki kamu hastaneleri içinde bu yetkiyi alan tek hastane olduğumuzu söyledi. Sağlık Bakanlığı Kalite Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerde 96 puan alındığını, bununla yetinilmeyerek uluslararası kalite ve akreditasyon için JCI sürecini başlattıklarını ifade etti. 2016 yılında 20 binlerde olan toplam hasta sayısının 2019 yılı itibariyle 50 binlere dayandığını belirterek mali tablolar hakkında bilgi verdi. Son olarak 0282 250 50 50 hattından gerçekleşen muayene randevusu taleplerindeki aksaklıkların çözümü için profesyonel bir çağrı merkezi ile anlaşıldığını, ayrıca internet sitesi üzerinden de bunun gerçekleştiğini belirtti ve hastane ile ilgili mağduriyet yaşanan sıkıntı ve şikâyetler için 0534 461 18 65 Whatsapp Çözüm Hattı’nı devreye soktuklarını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin de Üniversite hakkında basın mensuplarını bilgilendirerek başladığı konuşmasında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen ‘Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı ve 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni’nde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin de bu yöndeki çalışma ve düzenlemeleri ile ödüle layık görüldüğünü belirterek “Marmaraereğlisi Meslek Yüksekokulu ‘Mekânda Erişim’ alanında Turuncu Bayrak aldı. Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üniversitemiz Rektörlük Binası, Tıp Fakültesi Dekanlığı Morfoloji Binası, Fen Edebiyat Fakültesi ile Merkezi Derslikler ise Engelsiz Üniversite Ödülleri 2019’da aynı alanda ödüle aday olmaya hak kazandı” dedi.

Rektör ŞAHİN “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde oluşturulan “2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” sonuçlarında 206 üniversitenin toplam verilerine göre Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 49. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Trakya’da ilk 50’de olan tek üniversiteyiz” dedi.

Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz bulunduğunu belirtip, bununla birlikte Rumeli Araştırmaları Enstitüsü’nü de kurmak istediklerini, başvurunun tamamlanıp Ankara’dan olumlu sonuç beklediklerini ifade etti. Bu talebin Üniversitemizi Türkiye’deki 3. Balkan kontenjanlı üniversite yaptığını; yani artık normal havuzdan değil, Balkan kontenjanından yabancı uyruklu öğrenci alımını gerçekleştireceğimizi söyledi. Üniversitemizce alınan kararla YÖS kriterinin kaldırıldığını, diploma notu ile öğrenci alınacağını belirtti ve “Niyetimiz Tekirdağ’da bir Balkan Üniversitesi olduğunu göstermektir. Şu anda 690 olan yabancı uyruklu öğrenci sayımızı bu sayede ilk dört yıl sonunda 5000’e çıkarmayı hedefliyoruz. Eğitimde kaliteyi düşürmemek adına bunu aşamalı olarak gerçekleştireceğiz. Örneğin bu yıl kontenjan 1071, bunun 800’ü Balkan ülkelerinden olacak” dedi.
Sonrasında Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin ve Başhekim Prof. Dr. Erdoğan Gültekin, basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtladılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.