c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Şentop’tan Türkiye vurgusu

Şentop’tan Türkiye vurgusu

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, bayramı geçirmek için geldiği memleketi Tekirdağ’da gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Şentop, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizde Türkiye’nin arabulucu olarak büyük bir misyon üstlendiğini belirtti.

Şentop, tüm İslam Aleminin Ramazan Bayramını tebrik ederek başladığı konuşmasında; “Ramazan 2 milyarlık İslam âlemi için mukaddes bir ay. 11 ayın sultanı diyoruz. Ramazan ayı oruçla süslenen bir ibadet. Oruç ibadeti Hz. Adem’den beri süre gelen bütün dinlerde varolan bir ibadet. Ramazan bütün insanlığa barış, huzur ve sükunete sebep olabilecek bir ay. Bayramın bütün insanlığa huzur, mutluluk getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

Şentop, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın her iki ülkenin dışında dünyayı da etkilediğini ifade ederek; “Çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Yakınımızda Rusya-Ukrayna arasında bir savaş var. Bu savaş sadece Rusya ve Ukrayna’yı değil, bölgemizi de tehdit ediyor. Bu savaş neticesinde 10 Milyon insanın yerinden yurdundan edildiğini görüyoruz. Ülkemiz uzun yıllardır sığınmacı misafirlere ev sahipliği yapıyor. Avrupa’ya gitmek için adalar denizini kullanan savaş mağduru insanlara Avrupa’nın tavrını hepimiz biliyoruz. Avrupa Birliği’nin sınırlarını korumak için görevli olan Frontex’in göçmenlere tavrını biliyor, botları şişleyip patlattığını, geri itmek suretiyle ölüme gönderdiğini görüyoruz. Bu bağlamda Akdeniz’in göçmen çocuklara, insanlara mezar olmasına dünyanın sessiz kaldığına tanıklık ediyoruz. Avrupa Birliği’nin bu göçmenler bize gelmesinler diye harcadıkları paranın heba olduğunu görüyoruz. Tahmin ettiklerinden çok daha büyük bir oranda göçmenler ile karşı karşıya kaldılar. Biz göçün büyük bir insanlık sorunu olduğunu, herkesin bu konuda hassas olması gerektiğini söylüyoruz. Bu savaşın dünya ekonomisi ile ilgili boyutları var. Bilhassa enerji üretimi ile ilgili sıkıntılar var” açıklamasında bulundu.

Türkiyeyle görüşmek için sıraya girdiler

TBMM Başkanı Şentop, siyasi sebeplerle Türkiye’yi istemeyenlerin şimdilerde Türkiye ile görüşmek için sıraya girdiğini söyleyerek; “Türkiye’nin üstlendiği yapıcı, sorun çözücü rol dünyanın dikkatini çekmiş durumda. Türkiye’nin bu konudaki yapıcılığını gören, siyasi ve çeşitli sebeplerle Türkiye’ye gelmeyen, Türkiye ile görüşmeyenlerin Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için sıraya girdiğini görüyoruz. Türkiye’nin bölgedeki gelişmeleri yakından takip ederek yapıcı bir tutum aldığının altını bir kez daha çizmek gerekiyor” dedi.

Türkiye yapıcı bir rol üstlendi

Şentop, yaşanan bu tür krizlerde Türkiye’nin yapıcı bir rol üstlendiğini ifade ederek; “Sadece Ukrayna-Rusya krizinde değil, daha öncesinde yaşanan benzeri durumlarda Türkiye yapıcı bir rol üstlenmişti. 2008’de Gürcistan’da yaşanan krizle ilgili olarak Türkiye, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne saygı gösteren açıklamalarında görüyoruz.
2014’te Kırım’ın ilhakı meselesinde de benzeri bir tutum sergilemişti.
Bugün Ukrayna meselesinde de aynı yapıcılığı üstlendiğini görüyoruz” dedi.

Uluslararası Hukuku paspasa çevirdiler

Şentop, güçlü devletlerin Uluslararası Hukuku paspasa çevirdiğini söyleyerek; “Uluslararası Hukukun dünyada barışı temin etmek için varolan kurumlarının işlevsizliğini bir kere daha görmüş olduk. BM Güvenlik Konseyi Rusya-Ukrayna konusunda bir karar alamadı. Rusya BM’nin 5 daimi üyesinden birisi. BM Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili bir karar almaya çalışmış olsa Rusya veto edecek karar çıkmayacaktı. Cumhurbaşkanımızın her seferinde dünya beşten büyüktür ifadesini kullanmasının sebeplerinden biri de budur. Güçlü devletlerin Irak, Suriye, Libya gibi ülkelerde sergilediği insanlık dışı tavırla bu kurumların işlevsiz hale geldiğini görüyoruz. Uluslararası Hukuku paspas haline getirirdiler. Biz Uluslararası Hukuka herkesin uyması gerektiğini savunuyoruz. Türkiye uzun zamandır bu konuları gündeme taşıyor. Cumhurbaşkanımızın BM’lerde müteaddit olarak söylediği ifadeler de bunu gösteriyor” dedi.

Şentop konuşmasının ardından Tekirdağ Polisevinde gerçekleşecek olan bayramlaşma törenine katılmak için Rumeli İskelesinden ayrıldı.

Rumeli İskelesinde düzenlenen bayramlaşma törenine, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Şentop ve Çiğdem Koncagül, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in yanı sıra protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.