c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

PROF DR. YAZAR HASAN ERKEK’TEN “ 100. YIL CUMHURİYET DESTANI” ŞİİRLİ SÖYLEŞİSİ

PROF DR. YAZAR HASAN ERKEK’TEN “ 100. YIL CUMHURİYET DESTANI” ŞİİRLİ SÖYLEŞİSİ

Oyun Yazarı ve Yazar Prof. Dr. Hasan Erkek, Tekirdağ Kent Konseyi, Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ Şubesi ve Çağdaş ,Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şubesi’nin davetlisi olarak Süleymanpaşa Tekirağaç Çay Bahçesi’nde “100. Yıl Cumhuriyet Destanı” adlı şiir kitabının söyleşisi ve imza törenine katıldı. CHP Milletvekili Nurten Yontar’da toplantıya katılanlar arasındaydı.

KİTABINI YILMAZ BÜYÜKERŞEN’E İTHAF ETTİ

REKLAM ALANI

Yazar Hasan Erkek, konuşmasında Eskişehir Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e ithaf ettiğini belirttiği “100. Yıl Cumhuriyet Destanı” adlı  kitabında sırasıyla “Kurtuluş Savaşı’nda geçen zor yılları”, “Halkevleri Dönemini”, “1980’li yıllar Askeri Darbe” Dönemini ve Aydınla, sıradan vatandaş arasında gözlemlediği çelişkileri” akıcı, edebi bir dille özetlediği şiirlerinde konuklardan büyük alkış ve beğeni aldı. Yazar Hasan Erkek’in sunumun bitmesinin ardından soru cevaplara geçildi.

Bu sırada izleyiciler arasından devlet tiyatrosu oyuncusu Orhan Kurtuldu söz alarak yaptığı konuşmada, “Çok heyecanlandım bu kısacık sunumdan. 100 yıllık cumhuriyetin bütün edebiyat külliyatını (Hasan Erkek) kendi bilgi dağarcığıyla öylesine özetlemiş ki tabiri caizse bir “supradyn” (hap) haline getirip sunmuş bize. Ve bu yüzyıllık tarihte, bu yüz yıllık destan içinde  ki ben kitabı hâlâ elime geçiremedim, okudum ama bu kısacık sunumda bütün kitabı böyle sayfalar gözümün önünden geçti tarih gözümün önünden geçti, Kurtuluş savaşı gözümün önünden geçti. Ürperdim, mücadele azmim arttı, ne yapabilirim diye düşünmeye başladım ve şunu da düşündüm. Cumhuriyetin ışığını taşıyanlar, cumhuriyetin kolonu olan sadece ve sadece öğretmenlermiş. Öğretmenler dememiş mi Mustafa Kemal Atatürk? “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” işte sayın değerli öğretmenler işte cumhuriyetin eseri olarak sizin eseriniz bir yazar, bir şair, bir oyun yazarı var aranızda.” dedi. Bunun üzerine sanatçı Orhan Kurtuldu’da izleyicilerden büyük alkış aldı.

Oyun yazarı ve yazar Hasan Erkek’te son sözlerinde toplantıya katılan konuklara çok teşekkür ederek şöyle dedi. “Öncelikle bir kez daha Tekirdağ Kent Konseyi’ne Atatürkçü Düşünce Derneği’ne ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne teşekkür ederim. Bu organizasyonda özellikle görev alan arkadaşlara tek tek teşekkür ederim. İsim saymayacağım ama eğitimci yazar sevgili Aylin Göçmen’e ayrıca teşekkür ederim.” İfadesinde bulundu.

Oyun yazarı ve yazar Hasan Erkek, 100. Yıl Cumhuriyet Destanı adlı şiir kitabını toplantıya konuklar için imzaladı ve toplantı daha sonra sona erdi.

PROF. DR. HASAN ERKEK KİMDİR?

1 Mayıs 1970 yılıdan doğan Hasan Erkek, Orta Öğretimini Tekirdağ Turizm ve Otelcilik Okulu’nda tamamladı.

Kariyerine, üniversite üçüncü sınıf öğrencisi iken kaleme aldığı ‘Bedel’ isimli radyo oyunun TRT Radyo Tiyatrosu’nda yayımlanması ve bu eserle TRT Radyo Tiyatrosu ödülünü kazanması ile başlayan Prof. Dr. Hasan Erkek, bugüne kadar 8 yetişkin sahne oyunu, 4 sahne gençlik oyunu, 8 sahne çocuk oyunu, 7 film senaryosu, 16 radyo oyunu olmak üzere toplam 43 dramatik yapıta; 14 ülkede yayınlanan 26 sanatsal ve bilimsel kitaba imza attı. Hasan Erkek, aynı zamanda  yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı 1991 yapımı ‘Bedel’ filminin senaryosu da yazdı.

Tiyatro Oyunculuğu Ana Sanat Dalı Başkanlığı ve Oyun Yazarları Çevirmenleri Derneği’nde (OYÇED) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Prof. Dr. Erkek, Tiyatro Yazarları Derneği, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ), Uluslararası Genç Oyun Yazarları Festivali (INTERPLAY), Edebiyatçılar Derneği, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Derneği (UNIMA) gibi birçok dernek ve festivallerde önemli görevlerde yer aldı. Erkek, Fransa, Almanya, Avustralya, Hollanda, Brezilya, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan, Liechteinstein ve Tunus’ta düzenlenen yirminin üzerinde, otuzdan fazla festival ve sempozyumda bildiri sunmuş, ulusal ve uluslararası festivallerde jüri üyeliği yapmıştır. 2014-2015 ve 2016-2017 yıllarında, Fransa’da bulunan Paris 8 Üniversitesi Tiyatro Bölümünde konuk öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Haber ve Fotoğraflar: F. Ozan Beysalan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.