KAMUOYUNA AÇIKLAMA … TEKİRDAĞ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ GERÇEKLER

KAMUOYUNA AÇIKLAMA … TEKİRDAĞ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ GERÇEKLER
Son günlerde gündeme bomba gibi düşen iddiaları sizler için gerekli ve doğru kaynaklardan araştırarak gerçek bilgilere ulaştık.
• İlgililere sorduk. Ürün ithalat işleminin işlem başlangıcından sonuna kadar olan süreçte sisteme dışarıdan müdahale edilmesi, iddia edildiği gibi şifre çalınması ve sahte analiz raporlarının sisteme yüklemek mümkün müdür?
İlgili şahsın bize yapmış olduğu açıklamalarda sisteme sızmanın, şifre çalmanın ve sahte belgeler yüklemenin imkânsız olduğunu çünkü sistem interaktif ortamda her memurun sisteme elektronik imza kartlar ile kombine kullanılan şifreler ile girilebildiğini ayrıca Bakanlık tarafından tanımlanan IP numarası gerekli olduğunu bildirmektedir. Tanımlanan IP numaralarıda Tarım İl Müdürlüğünde kullanılan bilgisayarlarda mevcuttur.
Peki o zaman iddiaların gerçek sebebi nedir ?
Bu olayları bütünü ile ele aldığımızda yapılan işlemlerin tamamen mevzuata uygun olduğunu, ürünlerin analize gidip gitmemesi tamamen memurların gerekli özeni göstermemesinden kaynaklanmıştır. Bu durumda art niyet aranmaması gerekmektedir. Kurumlarımızı, memurlarımızı, amirlerimizi ve ithalat yapan firmalarımızı manipüle edip itham altında bırakmak çok yanlıştır.
• Memur hatasından kaynaklanan ürünlerde GDO’lu çıkma olasılığı nedir?
Bizim yaşadığımız tecrübeler ve aldığımız bilgilere göre bu ürünleri yurtdışından satan firmada, Türkiye’den ithalatını yapan firmada ürünün GDO’suz olma kriterlerini arar . Yurtdışındaki firmalar ve ithalatçı firmalar alım kriterlerinde GDO’suz olarak ürünü sözleşme yaparlar ve bağımsız uluslararası denetimlerle de sertifikalarını alıp bunu teyit ederler. Bu ürünlerin GDO’lu olma olasılığını yok görüyorum.
İlgili şahısa çok teşekkür edip, gündemi meşgul eden bu olayı gerekli aydınlığa kavuşturduğumuza inanıyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.