c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

“Esnafın sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz”

“Esnafın sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz”

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, Esnafın sorunlarını dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya yerel gündemle ilgili basın toplantısı düzenledi.
Alkaya konuşmasında yaklaşık bir yıldır Dünya’nın ve Türkiye’nin korona salgını ile mücadele ettiğini söyledi.
Salgın yüzünden Türkiye’nin, ekonomik ve sosyal anlamda çok zor günlerden geçirdiğine de dikkat çeken Alkaya, şunları kaydetti;” Yaklaşık bir yıldır Dünyada ve ülkemizde Korona salgını yaşanmaktadır. Bu nedenle Türkiye, ekonomik ve sosyal anlamda çok zor günlerden geçmektedir. Korona salgını kapsamında, evde kalınması ve dışarı çıkılmaması ekonomiyi önemli ölçüde etkilemiş ve her alanda sıkıntıya sokmuştur. Çok sayıda mahalle ve sokakta, dükkân ve işyerleri kapanmıştır. Üretim, istihdam ve ticaret durmuştur. Evde kalma sürecinde sadece esnaf ve sanatkâr kesiminde 500 bin işyeri mücbir sebepten kepenk kapatmıştır. Mücbir sebep ve genelge kapsamında kapatılan bu işyerlerine bir de iş yapamadıkları için kapanan işyerleri eklenmiştir.Buna karşılık mahalle ESNAFI, hükümet tarafından yeterince desteklenmemiştir. Bu kesim, salgın döneminde de büyük işletmelerin gölgesinde kalmıştır. Bu alanda, mahalle esnafını doğrudan destekleyecek paketler açıklanamamıştır. Hükümet tarafından şimdiye kadar açıklanan paketler hep büyük işletmelere yönelik olmuştur. Mahalle esnafının nakdi destek konusundaki talebi karşılanamamıştır. Elbette bu salgın döneminde tüm işletmelerle birlikte, büyük işletmelere de destek verilmelidir. Ancak yanlarında çalışan ve aileleri ile birlikte ülke nüfusunun beşte birini temsil eden mahalle esnafının da evine ekmek götürmesi sağlanmalıdır. hükümetten faizle kredi değil, hibe olarak nakit para desteği yapılmalı ve kapalı işyerlerinden alınan vergilerinin de faizsiz bir şekilde öteleme yada alınmaması hususunda beklentileri vardır.”
“Vatandaşın belediyelerden talepleri var”
Pandemi döneminde Vatandaşların yerel yönetimlerden beklentileri olduğuna da dikkat çeken Alkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü;” Pandemi döneminde ziyaret ettiğimiz esnafımız ve vatandaşlarımız hükümet yanında başta Büyük şehir belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinden de dertlerine derman konusunda beklentileri ve talepleri var. Zamlanan su faturaları ve katı atık bedelleri insanımızın ve esnafımızın belini bükmektedir. Her ne kadar Büyükşehir Belediye başkanımızın 13 Kasım Tekirdağ’ ın Kurtuluş töreni sonrasında yaptığı ‘su faturalarında en büyük yük elektrik giderlerindedir’ açıklaması salgından dolayı sıkıntıda olan Vatandaşımızı ikna etmemiştir. Büyükşehir Belediye Başkanımız açıklamasında halkımızın içme suyunun yüzde 92 sini yüzey suyu olmadığı için sondaj kuyuları açılarak sağlandığını ve yeraltı su seviyesinin de gittikçe daha derinlere indiğini dolayısıyla elektrik gücüyle çekilen suyun da maliyetleri arttırdığını belirtmişti. Yıllardır bu çeşit şikayetleri duyuyoruz fakat enerji maliyetlerini düşürücü bir projelerin hayata geçirilmesi konusuna öncelik verilemedi”

“Su faturaları tahsil edilmesin”
Büyükşehir Belediyesine su faturaları ile ilgili öneride de bulunan Alkaya, sözlerini şöyle sürdürdü;” Büyükşehir belediye başkanımıza bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu süreçte çalışma şartları kısıtlanan iş yerlerimizin , işletme sahiplerinin hanelerinin yanlarında çalışan , kısa çalışma sebebi ile geliri azalan personellerinin ev su faturalarının gelecek yılın Haziran ayına kadar gecikme zammı veya cezasız birşekilde tahsil edilmek kaydı ile ötelenmesi Vatandaşımızı hanelerine yansıyan su faturalarına 2020 yılında ve 2021yılı Şubat ayında uygulanması muhtemel su zamlarının 2021 6.ayda yansıtılmak kaydı ile iptal edilmesi, Alınmaması ve Pandemi sonuna kadar tabela ve reklam vergilerinin. Alınmaması gibi talepleri vardır. Gördüğümüz kadarıyla bunlar karşılanmayacak talepler değildir. Esnaflarımız bizim geleceğimizdir bu nedenle esnafımız ihmal edilmemelidirler. Esnaf ve hemşerilerimizden gelen diğer bir şikayet ise katı atık bedelleriyle ilgilidir. Katı atık bedellerini bazı belediyelerimiz istemekte bazıları da henüz istememiş olup bir süre sonra onlar da isteyecektir. Katı atık bedelleri faturaları şişirmekte esnaf ve vatandaşımızın belini bükmektedir. Konuyu yerel yöneticilere aktardığımızda katı atık bedellerinin kanun ve yönetmelik emri olduğunu dolayısıyla yapacakları bir şey olmadığını söylemektedirler.”

REKLAM ALANI

“TESKİ’nin önünde eylem yaparım”
Sorunların çözüme ulaşması için eyleme hazır olduklarını da ifade eden Alkaya;” Esnafın sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz. Esnafımızın su faturalarını Ödeyecek gücü yok. Gerekirse TESKİ’nin önünde eylem yaparım. Yeter ki bu iş çözülsün. Aynı durumdan tüm Vatandaşlarımız müzderip. Belediye bir eksiklik yaparsa sesiz kalmayacağım. Bu bizim ittifak belediyemiz. Tüm seçmelerin sorunlarını dile getirmemiz konusunda konuşmak zorundayım. Su faturalarının alınıp alınmaması konusu bir siyasi olarak hareket edemeyiz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.