c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

DÜNYA SU GÜNÜNDE SU TASARRUFUNA ÇAĞRI YAPILDI

DÜNYA SU GÜNÜNDE SU TASARRUFUNA ÇAĞRI YAPILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşu olan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından 22 Mart Dünya Günü dolayısıyla organize edilen ‘Su’ temalı konferans Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda geniş çaplı katılımla gerçekleştirildi.
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, suyun önemini vurgu yaparak, TESKİ’nin su tasarrufu konusunda yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.
BAŞKAN ALBAYRAK: “SU KAYNAKLARININ KORUNMASI VE SU TASARRUFU KONUSUNDA GEREKEN DUYARLILIĞI GÖSTERMELİYİZ”
Daha sonra kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, su kaynaklarını korumanın ve suyun tasarruflu kullanılmasının büyük önem taşıdığını belirterek, “Hem yüzeysel hem de yeraltı su kaynaklarındaki azalma, su kıtlığı tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu durum suyu tasarruflu ve verimli kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Su tüm canlıların en temel yaşam kaynaklarından biridir. Yaşamın devamlılığı, su kaynaklarının varlığına bağlıdır. İnsanoğlunun tarih boyunca uğruna savaş verdikleri su, varlığıyla uygarlıklarının yükselişine zemin hazırlamış; yokluğuyla ise uygarlıkların yok oluşuna neden olmuştur. Böylesine varoluşsal öneme sahip su kaynakları en verimli şekilde kullanılmalıdır. Suyun doğru yönetimi, ancak tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilebilir. Tarımsal sulamada tasarruf sağlayan yöntemlerin uygulanması, yağmur sularının bahçe sulamada kullanımı, sanayide az su kullanılan teknolojilerin yaygınlaştırılması ve suyun yeniden kullanımının sağlanması önem taşımaktadır. Aynı şekilde su kaynaklarının kalitesi ve ekolojik özellikleri korunmasına imkan sağlayacak çevresel hedeflere ulaşmak önceliklerimiz arasındadır. Gelecek nesillerin su ihtiyacını düşünerek hareket etmeli ve gereken duyarlılığı hep birlikte göstermeliyiz.” dedi.
Konuşmaların ardından karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan konferansa katılan tüm paydaşlar tarafından suyun gelecek için taşıdığı öneme ve tasarrufa vurgu yapıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.