c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Başkan Yüksel Berat Kandili dolayısıyla kandili simidi ikramında bulundu

Başkan Yüksel Berat Kandili dolayısıyla kandili simidi ikramında bulundu

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, her yıl Şaban ayının 15’inci günü idrak edilen Berat Kandili dolayısıyla Köprübaşı Mevkii’nde vatandaşlara kandil simidi ikram etti. Kandil simidi dağıtımı sırasında konuşan Başkan Yüksel, kandil gecelerinin insanlar arasındaki birlik, beraberlik ve hoşgörü bağlarını güçlendirdiğini belirtti.
Vatandaşların Berat Kandili’ni kutlayan Başkan Yüksel, bu özel gecenin tüm inananlar arasındaki bağları güçlendirmesini diledi. Kandil simidi dağıtımının ardından Başkan Yüksel, vatandaşlarla sohbet ederek, onların sorunlarını ve taleplerini dinledi.
“ALLAH CÜMLEMİZİN HAYRINI KABUL ETSİN”
Başkan Yüksel, yaptığı konuşmada kandil gecelerinin insanlara huzur ve mutluluk verdiğine vurgu yaparak, “Berat Kandili, tüm insanların affedilme ve bağışlanma isteklerinin karşılık bulduğu özel bir gecedir. Biz de Mübarek Berat Gecesi dolayısıyla, Köprübaşı mevkiinde bir araya geldiğimiz vatandaşlarımıza kandil simidi ikram ederek, kandilini tebrik ettik. Allah cümlemizin hayrını kabul ve makbul eylesin. Hayırlı kandillerimiz olsun,” diye konuştu.
BERAT KANDİLİ NEDİR?
Hicri Takvime göre Şaban Ayının 15’inci gününde idrak edilen Berat Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semalarına indirildiği gece olarak kabul edilir. Bu olaya inzal denmektedir. Kadir Gecesi ise Hz. Muhammed’e (SAV) parça parça bildirilmeye başlanmıştır.
Arapçada arınmak, temize çıkmak gibi anlamlara gelen Berat kelimesi, hak din olan İslâm’ın kitabı olan Kur’an-ı Kerim’in nüzul ettiği Şaban ayının 15’inci gününe isim olarak verilmiştir. Ayrıca bu gece her yıl olacak olayların kader defterine kaydedildiğine inanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.