c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

30 Ağustos Coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Tekirdağ’da coşkuyla kutlandı.

Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla devam etti.
Ardından Meclis Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un mesajı okundu.
Meclis Başkanı Şentop mesajında şu ifadelere yer verdi; “İstiklal mücadelemizi zaferle neticelendirerek, bizi millet yapan değerlerimizle birlikte azız vatanımızda ebediyete kadar yaşama irademizi muhafaza ettiğimizi bütün dünyaya ilan ettiğimiz istiklal savaşının nihai zaferi olan Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümünü idrak ediyoruz.
Milletimizin kahramanlık ve kararlılığının somut ifadesini gördüğümüz vatanımızın yiğit evlatlarının göğsünü hiç düşünmeden siper ettiği, içerisinde fedakarlık, cesaret, sadakat ve imanın bulunduğu duygularla büyük bir mücadele verdiği istiklal harbi, üzerinden bin yıllar geçse de büyük bir minnet ve saygı ile anacağımız ve unutamayacağımız bir destandır. Ecdadımızın bize bıraktığı bu miras bugün de emin ellerdedir. Milletçe hür ve bağımsız bir şekilde yaşama irademizi güçlü bir şekilde muhafaza ediyor, aziz vatanımızda huzur, güven ve refah içinde varlığımızı devam ettirmek için büyük bir gayret ve inançla görev ve sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Bu şuur ve inancımızın hiçbir zaman kaybolmamasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor, bu vesileyle TBMM’nin ilk başkanı, büyük zaferin Başkomutanı Gazı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere azız milletimize şanlı zaferler kazandıran şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.
Bu düşüncelerle 100. yıl dönümünü idrak ettiğimiz 30 ağustos Başkumandanlık Meydan Muharebesinin gelecek nice 100 yılların müjdesi olduğuna inanıyor ve kutluyorum. şahsınızda kıymetli hemşehrilerime selam ve sevgilerimi iletiyorum.”
Törene Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekilleri Enez Kaplan, Mustafa Yel Çiğdem Koncagül, İlhami Özcan Aygun, Candan Yüceer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.
“Resmi Geçit Töreni Düzenlendi”
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümü münasebetiyle, Orduevi önünde Kutlama Töreni düzenlendi.
Tören, Vali Aziz Yıldırım’ın halkı selamlaması ve bayramlarını kutlaması ile başladı.
İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi; “Bugün, Büyük Zafer’in 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Milletimizin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizin ve dünyanın dört bir yanında hayatlarını idame ettiren tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum.
Bayram sevincimizi paylaşan tüm dostlarımıza şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.
Tarihi şanlı zaferlerle dolu milletimiz, her türlü yokluk ve imkânsızlığa rağmen yürüttüğü kurtuluş mücadelesini, 30 Ağustos 1922’de kesin ve tartışmasız bir zaferle neticelendirmiştir.
Büyük Zafer’le birlikte bugün üzerinde özgürce yaşadığımız toprakların ebedi ve ezeli vatanımız olduğu bir kez daha tescil edilmiştir.
30 Ağustos, esaret ve hürriyet arasında bir tercihe zorlandığında Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin, nelerden vazgeçebileceğinin en açık ispatı olmuştur.
Milletimiz, düşman boyunduruğu altında bir gün bile kalmaktansa, ölümü öldüren bir cesaretle şehadete yürümüş, istiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır.
Son olarak 15 Temmuz gecesi yaşananlar, Büyük Taarruz’a ilham veren sarsılmaz iradenin kalplerde halen canlı olduğunu tekrar göstermiştir.
Türkiye, mazisinden aldığı güçle, aydınlık ve müreffeh geleceğini inşa etme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Tüm insanlığı derinden sarsan koronavirüs salgınını başarıyla yöneten ülkemiz, küresel ekonomik krizi de fırsata çeviren adımlar atmaktadır.
Artan üretim kapasitesi, her ay rekorlar kıran ihracatı, savunma sanayiinde hayata geçirdiği projeleri ve bölgesel sorunların çözümünde üstlendiği sorumluluklarla Türkiye, yeni dünya sisteminde hak ettiği yeri almaktadır.
Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlayacağımız 2023, inşallah büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını müjdelediğimiz yeni bir milat olacaktır.
Bu düşüncelerle Cumhuriyetimizin banisi, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyorum.
Vatanımız uğruna bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla anıyorum.
Şehitlerimizin ruhu şad, mekânları cennet olsun.
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından 8.Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Piyade Yüzbaşı Gültekin Gürler günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.
Sonrasında öğrenciler 30 Ağustos Zafer Bayramı konulu şiirleri okudular.
Daha sonra Süleymanpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi bir gösteri sundu.
Akabinde Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Uzman Çavuş Fırat Eroğlu eşliğinde mayın arama branşlı Hollanda çoban köpeği Ateş bir gösteri sundu.
Resmi Geçit Töreni ile 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Töreni sona erdi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.