1. Dönem Sona Erdi

1.	Dönem Sona Erdi

Eğitim ve Öğretim Yılı 1. Dönemi sona erdi. Tekirdağ’da 186 bin 693 öğrenci tatile girdi. 2. Dönem 15 Şubat Pazartesi günü başlayacak.
2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı, TRT EBA TV, EBA portalı ve canlı derslerle uzaktan eğitim yoluyla devam ediyordu. Tekirdağ il Geneli, 11 Bin 662 öğretmen ve 186 bin 693 öğrenci tatile girdi. Eğitim yılının 2. Dönemi 15 Şubat Pazartesi günü başlayacak.
Eğitim ve Öğretim Yılı 1. Döneminin son ermesiyle Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan açıklama yaptı.
Ulusan açıklamasında Covid-19 salgını sebebiyle eğitime uzaktan devam edildiğini söyledi.
Sağlık olmadan eğitiminde olamayacağı vurgusunu da yapan Ulusan, şunları kaydetti;”Bakanlığımızın etkin çalışmaları ile değişen durum ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak gerekli hazırlık ve planlama faaliyetleri doğrultusunda 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılımız; TRT EBA TV, EBA portalı ve canlı derslerle uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos’ta başladı. Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül haftasında, okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1. sınıflarda seyreltilmiş sınıflarda uyum programı ve sonrasında aşamalı olarak haftada iki gün yüz yüze eğitim şeklinde ilimiz genelinde 588 okulumuzda, 11.662 öğretmenimizle başladığımız 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılının 1. dönemi 186.693 öğrencimizin dijital ortamda karne almasıyla sona ermiş bulunmaktadır. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi mevsim şartlarının da etkisiyle artan Covid-19 salgını sebebiyle alınan karar gereği, 20 Kasım 2020 Cuma gününden 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar eğitim ve öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilmiştir. Bu süre zarfında resmî ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve ortaöğretim kurumlarında dersler; canlı sınıf uygulamaları, TRT EBA TV, EBA portalı ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden uzaktan eğitim yoluyla işlenmiştir. Okullarımızın öğrencilerimizin varlıklarıyla cıvıl cıvıl olduğu günlerin özlemiyle “Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz” parolasıyla önceliği çocuklarımıza sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmelerde bulunup hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyma, korku ve kaygılardan kurtulma gibi etkinliklerin yanı sıra öğrencilerimize yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenerek Covid-19 salgını sürecinde, öğrencilerimizin gelişimlerine devam edebilmesi ve salgının oluşturabileceği olumsuz psikolojik etkilerin önüne geçmek adına sosyal ve kültürel etkinliklere çevrim içi olarak devam edilmiştir. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilimizdeki tüm okullarımıza gerekli hijyen, dezenfeksiyon ve maske tedariğinde bulunularak salgınla ilgili tüm tedbirler hızlıca alınmış, Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan “İş Birliği Protokolü” kapsamında, ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme ve Kontrol Kılavuzu’ na uygun olarak okullarımızda hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla “Okulum Temiz” belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır”
“En Çok Katılım Gösteren Ülkeyiz”
Öğrencilere canlı derslere katılımlarından dolayı da teşekkür eden Ulusan, sözlerini şöyle sürdürdü;” Sizlerin değerli ve özverili çalışmalarıyla uzaktan eğitim sürecinde çok güzel çalışmalar yaptığımızı görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Salgın sürecinde gece gündüz demeden öğrencilerimizle ve velilerimizle sürekli iletişim halinde kalarak bilişim teknolojileri vasıtası ile sanal ortamda işlediğiniz yüz yüze eğitimden daha zor ve meşakkatli olan canlı dersler ve uzaktan eğitim süreci kapsamında TRT EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim faaliyetlerini sürdürmek suretiyle esirgemediğiniz çabalarınızdan ve Sayın Bakanımızın ifadesiyle uluslararası göstergelerde en çok canlı ders yapabilen, öğretmenin ve öğrencinin canlı derslere en çok katılım gösterdiği ülke olarak görünmemizdeki takdire şayan gayretlerinizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz. İlimiz genelinde birçok idareci ve öğretmenimizin vatandaşlarımızın yanında bulunarak Vefa Destek Gruplarında görev alması, maske, hijyen ve temizlik malzemesi üretimindeki çalışmalarda görev yaparak bu zor süreçte okullarımızın ve diğer kurumların ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan çalışmalar takdire şayandır. 21. yy becerileri arasında yer alan yenilenme, eleştirel düşünme, bilgi, medya, teknoloji becerileri ve medya okuryazarlığı gibi nitelikleri sizlere kazandırabilme gayreti içindeyiz.Bugünlerden hep birlikte çok şey öğrendik. Yüz yüze eğitime ara verilmesiyle birlikte her bir ders sınıf, evlerimiz ise okul görevi gördü. Karnelerinizi e-Okul’dan okullarınıza gitmeden dijital olarak almanızı istiyor ve yarıyıl tatilinde sizlere “dijital diyet” öneriyoruz… ‘Peki ne yapalım?’ ın cevabı olarak da Bakanlığımızca hazırlanan kitapçıklardaki önerileri uygulamanızı bekliyoruz. Tatilinizi keyifli ve güçlü bir motivasyon içerisinde geçirmeniz için öncelikle içerisinde bulunduğumuz pandemi koşulları çerçevesinde sağlık tedbirlerine azami riayet ederek ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek kalabalıklardan uzak durmanızı; maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederek sağlığınızı korumaya devam etmenizi istiyoruz. Yabancı dilinizi geliştirecek çalışmalar yapmanız, kitap okumanız, ayrıca sizlere yönelik sanat, spor, müzik, atölye çalışmaları gibi çeşitli faaliyetlerle ilgilenmeniz oldukça keyifli ve yararlı olacaktır”

“Tedbirlerimizi Titizlikle Alıyoruz”
Velilere de seslenen Ulusan, sağlıkla ilgili tedbirlerin titizlikle alındığını ifade ederek; Öğrencilerimizin sağlığı ve mutluluğu bizler için her şeyin önünde gelmektedir. Okullarımızın yüz yüze eğitime her an hazır olduğunu, öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği ile ilgili tedbirlerin titizlikle alınmakta olduğunu özellikle belirtmek isterim. Uzaktan eğitim sürecinde her zaman olduğu gibi bizlerin yanında yer aldınız. Sabrınız, ilginiz, sevginiz ve hoşgörünüzle çocuklarımızın uzaktan eğitim sürecine destek olduğunuz için tüm velilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılımızın ikinci döneminde öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle; Tekirdağ’ımızın ve çocuklarımızın en güzel geleceğe sahip olmasını dilerken bu süreçte desteği olan tüm öğretmen ve yönetici arkadaşlarımıza, öğrencilerimize ve velilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.