Tekirdağ Manşet Gazetesi

Yükselen Süleymanpaşa (VİDEO HABER)

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından uzun yıllardır kullanıma kapalı olan iskele muhteşem bir törenle açıldı.
Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ AK Parti Milletvekili Mustafa Yel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Daire Müdürleri ve Tekirdağ Halkı Katıldı.
Açılış töreninde konuşan , Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel , Liman düzenlemesinin Belediye personeli tarafından yapıldığını ifade ederek;” Bu akşam şehrimiz için önemli iki noktanın açılışını yapıyoruz. Birincisi Cumhuriyet Meydanı’ndan Yazar Mehmet Serezli Caddesi ile birlikte sahilimize uzanan Selanik Meydanı diğeri ise yıllardır atıl durumda bulunan ve şehrimize kazandırılması için yıllardır bekleyen Rumeli İskelesi.
Rumeli İskelesi için Denizcilik İşletmelerine başvuruda bulunduk. Meclis Başkanımız Sayın Şentop’un, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile yaptığı görüşme neticesinde 1 Kasım 2019’da Aylık 25 Bin TL bedel ile iskelemizin kira sözleşmesini imzaladık.
26 Kasım 2019 tarihinde Anıtlar Kurulu’ndan projemizin onayını aldık. 12 Şubat 2020 tarihinde iskelemizin 3 ayrı noktasından çalışmalara başladık.
Burada yapılacak çalışmalar ile ilgili olarak ihale yapmış olsaydık, kurumumuzun kasasından 7 Milyon TL gibi bir para çıkacaktı. Biz de böyle bir miktarı taşerona vermemek ve şehrimizin kaynaklarını yeterli kullanmak adına kendi bünyemizde böyle bir işe başladık. Allah’a hamdolsun personelimiz ile bu işin altından kalktık. Sadece iskele üzerinde bulunan işletme alanlarının, kulübelerin inşaa edilmesi için bile bizden 3 Milyon TL gibi bir para talep edildi. Ama biz projenin tamamını 2.500.000 TL (2 Buçuk Milyon)’ye tamamladık.
Selanik Meydanımızda eksik kalan küçük yerleri de tamamladığımızda belediyemize toplamda 2 buçuk milyona mal olmuş olacak. Bunun yanı sıra arkamda görmüş olduğunuz görselde de yer aldığı gibi Atatepe’den İskelemize uzanan bir teleferik projemiz var. Adına PAŞAFERİK adını vereceğiz. Önümüzdeki günlerde de bu proje ile ilgili detayları paylaşacağız” dedi.
“Yüksel’i Tebrik Ederim”
Tekirdağ AK Parti Milletvekili Mustafa Yel ise, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’i tebrik ederek;” Tekirdağ halkının hizmetine sunulan bu güzel çalışmayı görüyoruz. Uzun zamandır beklediğimiz lider artık Tekirdağ’da. Şehrimizin evladı, TBMM Başkanımız Mustafa Şentop olmak üzere Tekirdağ’a bir şeyler kazandırmak adına çalışan herkese teşekkür ediyorum. Sayın Şentop sayesinde Tekirdağ’ın sırtı yere gelmeyecektir. Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Sayın Cüneyt Yüksel’e de bu çalışmaları için ayrıca teşekkür ediyorum. İskelemiz ve Meydanımız vatandaşlarımıza ve şehrimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“Marka Şehir Süleymanpaşa”
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ise Tekirdağ’ın bir marka şehir olma yolunda ilerlediğini ifade ederek, şunları kaydetti; ”Tekirdağ, turizm açısından sürekli gelişen, “marka şehir” olma yolunda ilerleyen bir ildir. Burada açılışını yapacağımız Rumeli İskele’si Tekirdağ turizmine katkı yapacak, Süleymanpaşa’nın silüetini güzelleştirecektir. Süleymanpaşa’ya vatandaşlarımızın sosyalleşebileceği, manzaranın keyfini çıkarabileceği, yürüyüş yapabileceği, balık tutabileceği bir alan kazandırılmıştır.”

“Trakya İncisi Tekirdağ”
TBMM Meclis Başkanı Mustafa Şentop ise, Tekirdağ’ın Türkiye’nin incisi olduğuna dikkat çekerek;” İnsanımızın özellikle hemşerilerimizin İhtiyaçlarını rahatını huzurunu ve mutluluğunu temin etmek için yapılan her hizmeti takdir ediyorum. Bu sebeple Belediye başkanımız Sayın Cüneyt Yüksel’i tebrik ediyorum hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. . Siyasi görüş farklarını bir yana bırakıyorum. Bu ortak gündemimizde bir ve beraber olmanın sevincini mutluluğunu hep birlikte yaşayalım ve bunu herkese yaşatalım gösterelim. Değerli hemşerilerim Rumeli’nin Balkanların, Trakya incisi güzel Tekirdağ’ımıza elimizden gelen bütün imkânları seferber ederek hizmet etmenin kendimizi geliştirip kalkındırmak daha yaşanabilir daha güzel huzurlu bir Tekirdağ için çalışmaya gayret içerisindeyiz. Bu güzel eseri, bu kıymetli hizmeti Tekirdağ’a kazandıran Başkanımız Cüneyt Yüksel’e teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Hizmetleri şehrimize, Tekirdağ’ımıza, vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

“Yunanistan’ın Tahrik Ediyor”

Ülke gündemi hakkında da konuşan TBMM Başkanı Şentop, son zamanlarda Doğu Akdeniz’de özellikle enerji kaynaklarının bulunduğuna dair araştırma sonuçları çıkınca Doğu Akdeniz’de alakalı alakasız birçok devletin gelmeye başladığını belirterek; “Ama esas mesele tabi biraz Güney Rum yönetimi Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın tahrikleri ile gelişen bir tablo var Doğu Akdeniz’de. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak gerek kara topraklarımız gerekse suda ki bize ait olan yerler buna mavi vatan diyoruz olmak üzere sahip olmuş olduğumuz uluslararası hukuka göre bütün hakların ve yetkilerin sonuna kadar muhafızı ve takipçisi olacağız. Sadece Türkiye Cumhuriyetinin değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin de sahip olduğu bütün hakların, menfaatlerin, çıkarların sonuna kadar hem muhafızı koruyucusu hem de takipçisi olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye olarak biz Başka bir devletin haklarında, yetki alanlarında da bir iddia sahibi değiliz. Herkes hakkının sahibi olsun, ona razı olsun. Fakat Türkiye’nin haklarına, menfaatlerine göz dikenler olursa biz onlara da gereken karşılığı sonuna kadar vermeye muktediriz bunu her zamanda ortaya koyduk, gösterdik. Tabii Yunanistan kendi imkanlarına, gücüne, cürmüne bakmaksızın Doğu Akdeniz’de ortalığı karıştırmaya, ısıtmaya çalışan bir devlet. Görüyoruz ki gezegende ki bütün devletleri yardıma çağırdı bölgeye. Gezegende ki bütün devletleri yardıma çağırdı ve korktuğunu belli etmeyen bir çaba ile açıklamalar yapıyor. Bizim tabi Yunanistan’a ait olan bir hak varsa gözümüz yok ama bu milletin hakkını Türkiye Cumhuriyetinin hukukunu da sonuna kadar ne pahasına olursa olsun hangi bedel olursa olsun onu ödeyerek sonuna kadar da müdafaa edebilecek güce kudrete sahibiz. Türkiye eski Türkiye değil. Gerek ekonomik bakımdan gerekse askeri güç bakımından Milletimizin menfaatlerini koruyabilecek her türlü imkana ve yetkiye sahiptir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Rumeli İskelesinde incelemelerde bulundu. TBMM Başkanı Şentop ve beraberindeki heyet iskeleyi gezerek Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.