Tekirdağ Manşet Gazetesi

YEŞİLAY SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK YETENEK YARIŞMASI İL BİRİNCİLERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI

Yeşilay Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması İl Birincileri Ödüllerini Aldı
Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle bu yıl 12.si düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması sona erdi.
İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinin edebi ve görsel kategori olarak 2 ana dalda yarıştığı Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasına, Tekirdağ ili genelinde toplam 2433 eser katılım gösterdi. Türkiye geneli 81 ilden 93776 eserin katılım gösterdiği yarışma başvuru sıralamasında Tekirdağ 10 sıraya yerleşti. Başvuranlar arasından İl Birinciliğine layık görülen eserlerin sahibi öğrencilere, bugün düzenlenen özel törenle 5000 TL’lik hediye çekleri ve teşekkür belgeleri takdim edildi.
Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN, Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanı Zafer SOYKIRLI, Yeşilay Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Avni YENİAY, Meral KURUL, Bahriye ÇİDAM, Aynur KIŞLA ve aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdür Yrd. İlhan KOÇER ile; İl Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Dinçer DÖNMEZ ile Şube ekibi, TBM İl Koordinatörü Bingül UZEL, İl Özel Büro Şube Müdürü Fahri KIRMIZI ile Şube ekibi, dereceye giren öğrencilerin velileri ile dereceye giren okul öğretmen ve idarecileri katıldılar.
Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanımız Zafer SOYKIRLI yaptığı tören açılış konuşmasında: “Sayın İl Milli Eğitim Müdürüm, Sayın Yeşilay Tekirdağ Yönetim Kurulu üyelerim, kıymetli idarecilerimiz, değerli misafirler ve çok kıymetli sevgili öğrencilerimiz; bağımlılıklardan uzak, iyi ve sağlıklı bir gelecek umuduyla Türkiye Yeşilay Cemiyetimiz ve Milli Eğitim Bakanlığımızın işbirliği ile 12’incisini düzenlediğimiz Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması Ödül Töreni’ne hepiniz hoş geldiniz.
Bağımlılıkla mücadele alanında, iyi ve sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi adına yaptığımız tüm çalışmalar Yeşilay’ın öncelikli hedefini oluşturuyor. Öğrencilerimize ulaşmak, o berrak, genç ve temiz zihinlerini de mücadelemize dahil etmek, onları iyi ve sağlıklı yaşamın birer sözcüsü olarak görebilmek bizim en güçlü motivasyon kaynağımız.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yurdumuzda ahlâkî ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde; tütün, alkol ve madde bağımlılığı gibi toplumun ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar yanında kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklarla da mücadele ederek milli kültürüne bağlı nesiller yetiştirmek amacı ile 1920 yılında kurulmuştur. 81 ilde toplam 120 Şube, 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezi ve yataklı 2 rehabilitasyon merkeziyle önleyici ve engelleyici faaliyetlerine devam eden Cemiyetimiz adına, Tekirdağ Şube başkanlığı olarak bizler de 2014 yılından bu yana şehrimizde bir fiil hizmet vermeye devam ediyoruz.
Kuruluşunun 104. Yılını geride bıraktığımız bugünlerde Cemiyetimiz; Alkol bağımlılığı, Tütün bağımlılığı, Madde bağımlılığı, Kumar bağımlılığı ve Teknoloji bağımlılığı olmak üzere 5 ayrı bağımlılık alanında, Ulusal ve Uluslararası düzeyde öncü rol oynayarak önleyici ve engelleyici faaliyetlerini sürdürmektedir.
Bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası kamu, özel kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli işbirliği ve ortak çalışma organizasyonlarını geliştirmekteyiz.
Bağımlılık, artan bir kullanım oranı ve çeşitlilik ile yediden yetmişe her yaştan insanımızı tehdit etmektedir. Önleyici ve koruyucu faaliyetlerimizin desteğiyle tütün, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji gibi bağımlılıklarla mücadele kapsamında, okullarda ve ulusal düzeyde tüm genç neslimizde bilinç oluşturulması hem cemiyetimiz hem de Tekirdağ Şube başkanlığımız adına büyük önem arz etmektedir.
Yeşilay Cemiyeti olarak, eğitim öğretim döneminde sadece eğitim çalışmaları ile değil, çeşitli aktivitelerle de çocuk ve gençlerimizin gündemine girmek, ilgi duydukları her alanda etkin rol oynayabilmek adına farklı projeler geliştirmek, en önemli misyonlarımızdan birisidir.
İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlenmelerine katkı sağlamak; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığının, olumsuz ve yıkıcı etkilerini kendi hayal dünyalarından özellikle akranlarına ve toplumumuza aktarmalarını, başarılı bulunan eserleri de ödüllendirmek amacıyla; Afiş, Resim, Kompozisyon, Şiir, Karikatür ve Kısa Video olarak, edebi ve görsel kategorilerde Bağımlılık konulu yetenek yarışmasını da, bu misyonumuz dahilinde düzenlemiş bulunuyoruz.
2023 yılında ilk duyurusu yapılan yarışmamıza 81 ilden 93776 eser başvurusu oldu. Birbirinden kıymetli isimlerden oluşan jürimiz zorlu bir seçim sonrası ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde il birinci, ikinci ve üçüncülerini belirledi. Katılan tüm eserler çok değerli, başarılı, özverili bir şekilde hazırlanmıştı.
Yarışmanın genel ve özel hedeflerine değinecek olursam;
Ø  Bağımlılıklar konusunda genç neslimizin farkındalık kazanmasına katkı sağlamak ve bilinç oluşturmak,
Ø  Gençlerimizin girişimcilik ve yaratıcılık becerilerini destekleyerek; kültürel, sosyal ve yerel kalkınmaya katkıda bulunmak,
Ø  Sağlıklı bireyler olarak yaşamın tüm alanlarına etkin katılım gösteren gençlerimizi desteklemek,
Ø  Gençlerimizin toplumla iletişimlerini daha sağlıklı hale getirmek, kendilerini ifade etme becerilerine katkı sağlayarak özgüvenlerini geliştirmek, kendi geleceklerini oluşturmalarını sağlayacak fırsatlara erişimlerini sağlamak,
Ø  Gençlerin yaşadıkları topluma aidiyet duygusunu ve duyarlılıklarını geliştirmek, şeklinde sıralayabiliriz.
Sözlerimi sonlandırmadan önce, 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasında ilimizde dereceye giren;
GÖRSEL KATEGORİDE

İlkokul 1.si Nil TOSUN
ÇORLU / Şehit Hamza Çavuş İlkokulu

Ortaokul 1.si Bilal AYDOĞDU
ÇERKEZKÖY / Nurullah Narin Ortaokulu
Lise 1.si Zehra KIZILGEDİK
ÇERKEZKÖY / TSO Trakya Anadolu Lisesi

EDEBİ KATEGORİDE
İlkokul 1. si Yağmur Azra KÜTÜK
ÇORLU / Atakent İlkokulu

Ortaokul 1. si Nisa Ecrin KURU
ÇERKEZKÖY / 75. Yıl Ortaokulu
Lise 1. si Meleksu ÖZ
ÇORLU / Mimar Sinan Anadolu Lisesi

Adlı sevgili öğrencilerimizi ve değerli velilerimizi gönülden tebrik eder, kendilerine ve ailelerine bağımlılıklardan uzak, mutlu ve başarı dolu bir hayat dilerim.  Öğrencilerimizin bugün almış oldukları il birinciliği ödüllerini; yarışmamızın ülke finalinde de dereceye girerek yeni bir ödülle taçlandırabilmeleri için şimdiden başarılar diliyorum.
Sevgili öğrencilerimiz,
Sizlerin tertemiz zihinlerinin ışıltısıyla kağıda dökülen edebi ve görsel alanlardaki eserlerin sayısı her yıl büyüyerek artıyor. 104 yıl önce vermiş olduğumuz bağımlılıklarla mücadele “sözü”nü gerçekleştirdiğimiz bu yolda Yeşilayımıza destek olan sizlere minnettarız.
Ayrıca, yarışma süreci boyunca büyük katkıları olan;
·        En başta, Yeşilay Tekirdağ Şubemizi ilimiz geneli her noktada, tüm paydaş kurumlarımız nezdinde temsil ederek öne çıkaran Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Şube Personelimiz Fatih kardeşime,
·        İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Ersan ULUSAN’a,
·        Yarışma boyunca emek ve çabalarını esirgemeyen Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürümüz Sn. Dinçer DÖNMEZ’e ve İl Özel Büro Şube Müdürü Sn. Fahri KIRMIZI’ya,
·        Tüm formatörlerimiz ve uygulayıcı eğitmenlerimizi koordine ederek eser katılımına yoğun destek ve gayret gösteren TBM İl Koordinatörümüz Bingül UZEL’e,
Yarışma eser değerlendirme komisyonunda görev alan;
·        Murat TUNÇBİLEK,
·        Özlem ATEŞ,
·        Kaan SARI,
·        Zuhal KESER,
·        Yeşilay Şube Yönetim Kurulu üyemiz Aynur KIŞLA’ya;
·        Bugün burada bizleri yalnız bırakmayan güzide basın mensuplarımıza,
·        Özellikle de yarışmamızın duyurulduğu tarihten son katılım tarihine dek ilgiyle hazırlanan tüm öğrencilerimizin, başvuran eserlerini yoğun bir gayretle bizlere ulaştırarak İl Geneli toplam 2433 eser katılım sayısına ulaştıran; bu sayede de ülke çapında 10. Sırada yer almamızı sağlayan kıymetli öğretmenlerimize, gönülden teşekkürü bir borç bilirim.
Hep birlikte; Sağlıklı Geleceklerin çocuklarımız ve gençlerimizin yetenekleriyle şekilleneceği nice güzel senelere… Yeşilay varsa hayat var, İyi ki Varsın Yeşilay!” sözlerini kaydetti.
[17:25, 06.04.2024] Hakkı Denkleştirici Manşet Gazetesi: SAĞLIKLI NESİL, SAĞLIKLI GELECEK yarışmamızın ödül töreni ile ilgili basın bülteni ilisikte sunulmuş olup, halkımızın bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla siz Kıymetli Basın Mensuplarımız tarafından paylaşılması önem arz etmektedir.

İyi Çalışmalar.

Saygılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.