c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Varma İstişare Kurulu Toplantısına Katıldı

Varma İstişare Kurulu Toplantısına Katıldı

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kamuran Varma Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı katıldı.

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Genel Başkanımız Önder Kahveci’nin başkanlığında gerçekleştirildi.
Dijital ortamda yapılan Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kamuran Varma da katıldı.

Toplantıda Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı sendikaların Genel Başkanları, Genel Merkez yöneticileri ve İl temsilcilerimizin katıldı.
Toplantıda konuşan, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Yüksek İstişare Kurulu toplantısının kamu çalışanlarına, camiamıza ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek sözlerine başladı.
Kahveci konuşmasında şunları kaydetti;”Mevcut yaşanan salgın nedeniyle toplantılarımız bu şekilde oluyor. Arzumuz bu salgın bitsin ve teşkilatımızın heyecanını hep birlikte hissedelim istiyoruz. Tabiri caizse 2020 felaketler yılı gibi oldu. Ocak ayında salgın başladı, ülkemizde ilk vaka 11 Mart’ta görüldü. 2 milyon vaka şu ana kadar ülkemizde görülmüş durumda. Başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm hayatını kaybeden kamu çalışanları bizim için şehittir. Hasta sayımızın yüzde 10’u sağlık çalışanları. Vefa gruplarında görev yapan tüm kamu çalışanlarımız görev başında hizmet sunuyor, ben hepsini kutluyorum. Salgın döneminde kamu çalışanlarının neler yaptığını herkes daha net görebildi. Depremler, çığ felaketi, uçak kazası, orman yangınları, sel felaketleri, havai fişek fabrikasında yaşanan patlamalarda onlarca vatandaşımız hayatlarını kaybetti, hepsine yüce Allah’tan rahmet diliyorum.Tabii bu noktada İngiltere’de Covid’in daha da hızlı bulaş yapma riski ortaya çıktı. Mutasyona uğrayan virüs daha da endişe verici hale geldi. Bizim ülkemizde bazı ülkelere uçuşları yasakladı. Bu noktada Bilim Kurulunun aldığı kararlara mutlaka uymamız gerekiyor. Tedbirlere riayet edeceğiz ve bu davranışla hem kendi sağlığımızı hem de toplum sağlığını koruyacak ve sağlık çalışanlarına katkı sağlayacağız. Türkiye Kamu-Sen camiası olarak milletimizi etkin bir STK olarak bu konuda bilinçlendirmeliyiz.Aşı çalışmaları yakın zamanda başlıyor. Ülkemizde aşı karşıtlığı son yıllarda biraz artış eğiliminde, ben bir sağlık çalışanı olarak aşının insanları korumanın en önemli yol olduğunu düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi kararı bu tartışmaları elbette tetikledi. Aşılama başladığı zaman, bizlerde aşı olacağız hem kendimiz hem de toplum sağlığı için. Tabii maske, mesafe ve temizlik konusunda da hassasiyetimizi her alanda devam ettirmeliyiz.”
“Her Yanlışı Adım Adım TAKİP Ediyoruz”
Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Genel Başkan Önder Kahveci, “Yaşanan ekonomik gelişmeler hepimizce malum. Bu gelişmelerden en çok dar ve sabit gelirliler etkileniyor. Maalesef 2019 yılında yapılan toplu sözleşme hakem heyetine gitti ama yetkili konfederasyonun “İmza atmadık” söylemleri onları kurtarmaz. Çalışanların büyük bölümü size yetki vermiş ama siz çalışanın lehine kullanamadınız. Biz toplu sözleşme öncesi onlara, “ Gelin beraber hareket edelim, ortak hareket edelim, sınırsız destek verelim” dedim ama onların derdi memurun derdi değildi. Onlar “Masada Türkiye Kamu-Sen olmasın” derdindeydiler. Ama buradan bir kez daha ifade ediyorum, Türkiye Kamu-Sen yaptığınız her yanlışın takibindedir.
Hakem heyeti neticesinde verilen zam oranları ortadadır. Enflasyon kadar zam sıfır zam demektir. Kasım ayı enflasyonu yüzde 14,3 alınan zam ise yüzde 9,98 Bunlar TÜİK rakamları. Memurun şu an itibariyle yüzde 4’den fazla kaybı var. Döviz cinsinden bakılınca da hedefler ne yazık ki tutmuyor. Yumurta yüzde 57, mercimek yüzde 70, ay çiçek yağı yüzde 100 civarında artmış.
Ortalama memur maaşı ile geçen yıl 14,9 gram altın alınabilirken şu an 9,6 grama kadar düştü. Dolara bazında da ortalama memur maaşı ile bit yıl önce 703 dolar alırken bugün 563,3 dolara kadar düşmüş durumdadır” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.