Tekirdağ Manşet Gazetesi

Proje Okulları Kimsenin Babasının Çiftliği Değildir

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Cavit KARTAL, akademik başarının en yüksek ve öğrencilerin sınavla girdiği proje okullarına yapılan yönetici ve öğretmen atamalarının hiçbir ölçüte bağlı olmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Proje okullarını, birilerinin “babasının çiftliği” olmaktan kurtaracak düzenlemeler olmazsa olmazdır!” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın geride bırakılan eğitim-öğretim yılında yeni yönetmelik hazırlanacağı gerekçesiyle, proje okullarının yönetici ve öğretmen atamaları bir yıl ötelediğini hatırlatan Kartal, “Ancak yeni atama döneminin yaklaştığı şu zamanda, hala eğitim kamuoyuyla paylaşılan bir yönetmelik çalışmasının duyurulmamış olması, meslektaşlarımızda endişeye neden olmaktadır.” dedi.
Cavit Kartal açıklamasında şunları söyledi:
“Geride bıraktığımız öğretim yılında, yeni yönetmelik hazırlanacağı gerekçesiyle, proje okullarının yönetici ve öğretmen atamaları bir yıl ötelenmişti. Bilindiği üzere, söz konusu süreç, yıllardır adeta “Keyfime göre yönetici ve öğretmen atarım projesinden” öteye gitmemiştir. Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öteleme gerekçesi, eğitim çalışanlarında memnuniyet ve umutla karşılanmıştı. Ancak yeni atama döneminin yaklaştığı şu zamanda, hala eğitim kamuoyuyla paylaşılan bir yönetmelik çalışmasının duyurulmamış olması, meslektaşlarımızda endişeye neden olmaktadır. Bakanlık, geçtiğimiz dönemde söz verdiği gibi, proje okullarındaki keyfiliği ve yandaş kayırmayı sona erdirecek, objektif kriterlere haiz, liyakat ve adalet zemininde yürütülen bir usulü ivedilikle hayata geçirmelidir. Akademik başarısı en yüksek olan öğrencilerimizin sınavla girdiği bu okullarımıza yapılan yönetici ve öğretmen atamasının hiçbir ölçüte bağlı olmaması kabul edilemez. Proje okullarını, birilerinin “babasının çiftliği” olmaktan kurtaracak düzenlemeler olmazsa olmazdır!” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.