c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

MÜSİAD’TAN ZİMEM DEFTERİ UYGULAMASI

MÜSİAD’TAN ZİMEM DEFTERİ UYGULAMASI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tekirdağ Şubesi, Genel Merkezi’nin başlatmış olduğu eski bir Osmanlı geleneği olan Zimem (Veresiye) Defteri uygulamasını marketlerden defter satın alarak gerçekleştirdi.

Ramazan ayında borçlulara kolaylık sağlamak amacıyla Osmanlı döneminden beri esnaftan satın alınan ‘Zimem Defteri’ geleneği yaşatılıyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın öncülük ettiği kampanya Tekirdağ’da da destek buldu. MÜSİAD Tekirdağ Şubesi bu mirası yaşatmak için mahalle bakkallarının borç defterini satın aldı.

MÜSİAD Tekirdağ Şube Başkanı Ahmet Candan, “Genel merkezimizin şubeleri ile birlikte yeniden ülkemiz gündemine soktuğu ecdadımız Osmanlı’dan miras kalan ‘Zimem Defteri’ geleneğini şehrimizde 2016 yılından beri yaşatmaya çalışıyoruz.MÜSİAD Tekirdağ Şubesi olarak farklı marketlerden veresiye defteri satın aldık. Rabbim kabul buyursun inşAllah. Bu ecdat geleneğini bize yeniden hatırlatan başta genel başkanımız olmak üzere hayırda yarışan MÜSİAD şubelerimiz ve MÜSİAD Tekirdağ Şubesi işadamlarımıza teşekkür ediyorum Rabbim birliğimizi daim etsin” dedi.

REKLAM ALANI

Zimem Defteri Nedir

Zimem Defteri, bugünün veresiye defteridir. Ramazan günlerinde zenginler bakkal ve manav gibi dükkanlara gider ve zimem defterini çıkartmalarını isterlerdi. Defterin başından, sonundan ve orasından rastgele sayfalar koparır ve “Silin borçlarını, Allah kabul etsin.” Derlerdi..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.