c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Mestan Özcan: “Çayır Tırtılından CHP’ye Ekmek Çıkmaz”

Mestan Özcan: “Çayır Tırtılından CHP’ye Ekmek Çıkmaz”

Bir süredir gündemde olan ve Trakya’daki Ayçiçek tarlalarında görülen çayır tırtılı zararlısına karşı AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığının ve AK Partili Milletvekillerinin girişimiyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti.
Yapılan incelemelerin ardından zararlıların görüldüğü aynı gün harekete geçilmiş ve ilaçlama çok geçmeden başlamıştı.
Konu ile ilgili muhalefetin eleştirilerine karşı bir açıklama yapan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, bazı muhalefet milletvekillerinin hükümeti sıkıştırmak için çayır tırtılı zararlısından medet umduklarını ifade ederek, “çayır tırtılından CHP’ye ekmek çıkmaz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Özcan’ın açıklaması şöyle; “Kıymetli kardeşlerim; huzurlarınızda sizlere bir konuyu arz etmek istiyorum. Son bir haftadır, Tüm Trakya’yı etkisi altına alan ÇAYIR Tırtılı Zararlısı ile alakalı herkes seferber olmuş canı burnunda. “Nasıl çözeriz? Zararı nasıl azaltırız?” bunu düşünürken bir milletvekili sırf manipülasyon yapmak için çıkmış konuşuyor da konuşuyor.
Bakınız biz sahada yoğun bir gayret gösteriyoruz. Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Nihat Pakdil, sorunu duyar duymaz şehrimize, bölgemize gelmiş, Milletvekillerimiz, il ve ilçe yöneticilerimiz, Tarım İl Müdürlüğümüz, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürlüğümüz ve herkes ama herkes teyakkuzda.
Ben öncelikle tüm çiftçilerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Burada bu son bir haftada çok üzücü şeyler yaşadık. Yaşadıklarımız içinde en üzücü olanı da; Edirne’den okumak için şehrimize gelen ve milletin takdiriyle Tekirdağ milletvekili seçilen arkadaşımızın yaptığı videolar.
Yazık. Kendisi aynı zamanda benim de meslektaşım.
Meslektaşımın özellikle tarımla alakalı yaşanan bölgemizdeki bu sıkıntıyı siyasi nemalanma olarak görüyor olması hem çiftçilerimizin hem Tarım İl Müdürlüğümüzün hem de Tarım Bakanlığımızın gayretini hiçe sayacak açıklamalarda bulunması, alınan tedbirleri ve yapılan uygulamaları görmezden gelmesi, herkes seferber olmuşken gayret gösterirken hiç de hoş olmadı.
Ben kendisini kınıyorum. Bu vekilimiz paylaşımlarıyla Sanki tırtılların tüm ayçiçeklerini yemesinin kendisini mutlu edeceğini hissettiriyor ve hatta bunun sonucunda bir iktidar değişecekmiş ümidiyle yayınlar yapıyor.
Buradan size ekmek çıkmaz sayın Vekil. Size tavsiyem, paçaları ve kolları sıva; bizim yaptığımızı yap. İHA ile ilaçlama yapan iki firmayı bul ya da Tarım Kredi Bölge Müdürlüğümüze ait İHA’ları davet et, çağır. Çiftçinin elinden tut, öneri sun.
Ama nerede? Varsa yoksa eleştiri, manipülasyon… Devlet yapsın, devlet çözsün. Merak etme çözeceğiz. Biz güçlü bir devletiz, kendimize elbet yeteriz. Sizin alışkanlıklarınız var tabii. Biz çözemeyiz ezikliğiniz hep başka yerden birileri gelse de bizi kurtarsa düşünceniz var.
Kusura bakma. Bu tutumun seni belki mutlu edebilir ama asla milletimizin ve özellikle çiftçilerimizin gönlünde ve vicdanlarında olumlu karşılık bulmaz.
Bak sana öğreteyim neler yapılmış bu konu ile ilgili;
1- Çayır tırtılının görüldüğü ilk gün olan 12.07.2022 tarihinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hemen aynı gün tüm üreticilerimize SMS olarak bilgilendirme yaptı. Tarla kontrollerine başlanıldı. Ayrıca çiftçilerimiz sahada bilgilendirilmeye başlanıldı. Bakanlığımız ise 13.07.2022 tarihinde yayınladığı yazıyla İHA’larla ilaçlama izni verdi.
2- Tırtılın tespitinden sonra 8 adeti Tarım Kredi Kooperatiflerine ait olmak üzere toplamda 25 adet İHA bölgemize sevk edildi. Bakanlığımız izinli olan bütün firmalara ulaşarak İHA teminini sağladı.
3- İlimizde 70.000 dekar alanda zararlı tespiti yapıldı. Şuana kadar 56.000 dekar (%80) alan yer aletleri ve İHA’larla ilaçlandı.
4- Bölgeye gelen Tarım Orman Bakan Yardımcımız Dr. Nihat PAKDİL bölgede denetimlerde bulundu.
5- Yapılan çalışmalar sonucunda; ÇAYIR TIRTILI ZARARLISI KONTROL ALTINA ALINDI.
Yorumu değerli çiftçilerimize ve milletimizin vicdanına bırakıyorum.”

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.