c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Hafızlık Yarışması Finali Yapıldı

Hafızlık Yarışması Finali Yapıldı

Vali Aziz Yıldırım, imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları arasında düzenlenen “Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması Türkiye Finali” Programına katıldı.
Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Din Öğretimi Daire Başkanı İhsan Erkul, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Müftüsü İsmail İpek, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, hafızlar ve aileleri katıldı.
Öğrencilerin hafızlıklarının test edildiği, Kuran-ı Kerim’i ezbere okuma, tecvid ve meharic-i huruf bilgilerinin değerlendirildiği yarışmada seçici kurul, en başarılı öğrencileri seçti.
Lise kategorisinde Bursa Osmangazi Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesinden Muhammed Yasir Akbulut birinci, Isparta Işıkkent Anadolu İmam Hatip Lisesinden İbrahim Yaman ikinci, Rize Anadolu İmam Hatip Lisesinden Abdullah Karali üçüncü, ortaokul kategorisinde ise Konya Selçuklu Seyit Ulugülyağcı İmam Hatip Ortaokulundan Melih Demiröz birinci, Sakarya Erenler Şehit Bülent Yurtseven İmam Hatip Ortaokulundan Furkan Dımaoğlu ikinci, Ağrı Patnos Şehit Polis Taha Yasin Biçer İmam Hatip Ortaokulundan Habip Efe Çil üçüncü olmuştur.
Ardından Çorlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ilahi grubu, bir dinleti sundu.
İlahilerin dinlenmesinin ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından ortaokul ve lise kademesinde dereceye giren hafızlara başarı belgesi, plaket ve çeşitli hediyeler verildi.
Ödüllerin verilmesinin ardından konuşan Vali Yıldırım: “Eğitim hayatımdan beri çok sevdiğim bir şiir var. “Ne irfandır veren ahlaka yükseklik, ne vicdandır. Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır. Yüreklerden çekilmiş farz edilsin havfı Yezdan’ın. Ne irfanın kalır tesiri, ne vicdanın.” Bize Allah korkusunu öğreten Kuran-ı Kerim’dir. Rabbimizi öğreten Kuran-ı Kerim’dir. İslam’ı öğreten, nasıl yaşamamız gerektiğini ise bildiren Kuran-ı Kerim’dir. Tabi ki Kuran-ı Kerim, Yüce Peygamberimize (s.a.s.) indi ve onun vasıtası ile bize bildirildi. Kıyamete kadar ebedi olarak kalacak, hepimiz buna inanıyoruz ve hiçbir harfi değişmeden kalacak. Bunların kalmasında işte buradaki genç hafızlarımızın emeği çok büyük. Bizler belki yüzünden okumaya gayret ediyoruz. Ama onlar harf harf ezberlediler.
Genel müdürümüzün çok güzel bir sözü oldu. Dedi ki herkes kazandı. Bir anlık heyecan veya ayeti kerimenin devamını hatırlayamamak yüzünden ufak bir takıntı onların hafızlığına halel getirmez. Hepsi benim gözümde birincidir. Hepsi alnından öpülmeye layıktır. Onların yetiştiren hocaları ve ailelerini tebrik ediyorum.
Bu yolda gayret eden pek çok insan var. Bu gençlerin okutabilmek için onlara okuyacakları yerin temini için gayret eden biri sürü insan var. Hepinizin huzurunda onlara da müteşekkirim.” dedi
Ardından Vali Yıldırım, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve Din Öğretimi Daire Başkanı İhsan Erkul’a yarışmaya katkıları sebebi ile plaket taktim etti.
Vali Yıldırım’ın yarışmaya sponsor olan Tekirdağ MÜSİAD Başkanı Ramazan Doğan ve Çorlu Özcanlar Köfte Müdürü Gökhan Öztan’a plaket taktim etmesinin ardından program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.