c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla birbirinden eğlenceli ve keyifli etkinliklerin yer aldığı bir kutlama programı düzenledi.

Süleymanpaşa İlçesi Sahil bandında gerçekleştirilen etkinlikte, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın yanı sıra çeşitli kamu kurumu, dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından kurulan stantlarda, çevre konusunda farkındalık oluşturmaya ve vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler gerçekleştirildi.

Kutlama Programına katılan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Yüksel Özdal da bir konuşma yaparak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutladı ve etkinliğe katılarak destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

ÇOCUKLAR ETKİNLİKLERDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER

Etkinlikler kapsamında ayrıca öğrenciler tarafından jimnastik gösterileri yapıldı, TEMA Çocuk Grubu tarafından Çevre Andı okundu. Bazı kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları ve dernekler tarafından stantlar açıldı. Çiçek ve fide dağıtımı yapıldı. Çocuklar için de çevre oyunları, yüz boyama, tiyatro gösterisi, kutu oyunları ve çeşitli sahne etkinlikleri yapıldı. Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli dalgıç polisler tarafından da deniz temizliği etkinliği gerçekleştirildi.
“GELECEK NESİLLERE TEMİZ BİR TEKİRDAĞ BIRAKMAK İÇİN ISRARCI OLACAĞIZ”

Doğanın kirletilmesi sorunu başta olmak üzere, insan sağlığı, çevresel hijyen, gürültü kirliliği, trafik problemi, düzensiz yapılaşma ve son yıllarda denizlerimizde meydana gelen müsilaj gibi konularda günü kurtaran değil, bizden sonraki kuşaklara da uzanacak yaklaşımlar sergilemek konusunda ısrarcı olacağımızdan Tekirdağʼda yaşayan kimsenin kuşkusu olmasın. Daha güzel, daha yaşanılır, daha temiz bir Tekirdağ için canla başla çalışmak boynumuzun borcudur.  Sürdürülebilir ve kirletilmemiş bir yaşamın önemine olan inancımla tüm hemşehrilerimin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

‘İKLİM KRİZİ VE YAPILMASI GEREKENLER’ KONULU SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamaları dolayısıyla organize edilen program kapsamında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde gerçekleştirilen söyleşide Yeryüzü Derneği İklim Krizi Koordinatörü Emre Yükselci tarafından, ‘İklim Krizi ve Yapılması Gerekenler’ konusunda sunum eşliğinde katılımcılara bilgilendirmelerde bulunuldu.

Sahil Dolgu Alanı’nda gerçekleştirilen kutlama programı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın birbirinden eğlenceli ve hareketli şarkıları seslendirdiği ‘Günbatımı Konseri’ ile sona erdi. Haber Merkezi