c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

“Çoklu Baro Sisteminin Önü Açılacak”

“Çoklu Baro Sisteminin Önü Açılacak”

Tekirdağ Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci yeni düzenleme ile Çoklu Baro Sisteminin Önü Açılacağını söyledi.

Tekirdağ Barosu Sayılı Avukatlık Kanunu’nda yapılması istenilen değişikliklere ilgili Hasan Ali Yücel Meydanında açıklama yaptı.
Basın açıklamasında konuşan

Değerli Meslektaşlarım ve Değerli Basın Mensupları, Tekirdağ Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci yeni düzenleme ile Çoklu Baro Sisteminin Önü Açılacağını belirterek, şunları kaydetti;” 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nda yapılması istenilen değişikliklere karşı uzun zamandır mücadele etmekteyiz. TBMM’ye sunulan ve Adalet Komisyonu’nda kabul edilen yasa tasarısına yönelik itirazlarımızın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Yasa tasarısının birçok sakıncaları bulunmaktadır. Avukatlık Kanunu’nun 77.maddesinde yapılan değişiklik ile “5000’den fazla Avukat bulunan illerde asgari 2000 avukatla bir baro kurulabilir.” hükmü getirilerek çoklu baro sisteminin önü açılacaktır. Bu düzenlemenin birçok tehlikeli sonuçları bulunmaktadır. Her şeyden önce siyasi ve etnik kimliğine, inanış biçimlerine göre farklı barolar oluşacaktır. Örnek vermek gerekirse iktidara yakın bir baro mensubunun taraf olduğu davada; kıdemi 5 yılın altında olan çoğu genç Hâkim ve Savcıların bu baroya kayıtlı avukatların duruşmalarında karar vermekte zorlanacağı açıktır. Birçok vatandaş avukat tutmak istediği zaman davasını kazanabilmek adına iktidara yakın baroya mensup avukat tutmak isteyecektir. Hatta birçok meslektaşımız ekonomik sebepler nedeniyle iktidara yakın barolara gitme durumunda kalacaktır. Bilindiği üzere HSK, avukatlık mesleğinden de Hâkim ve Savcı alımı yapmaktadır. İktidara yakın barolara kayıtlı Avukatların Hâkim ve Savcı olarak atanmaları halinde geçmiş dönemlerde yaşanan benzer sorunlarla da karşılaşılacaktır.
Barolar; yargının 3 eşit kurucu unsurundan biri olan savunma makamındaki avukatların örgütlendiği, Anayasa’nın 135. maddesinde düzenlenen kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Nasıl ki bir ilde tek valilik, tek il Emniyet Müdürlüğü, tek Büyükşehir Belediye Başkanlığı var ise tek Baro da olmalıdır.
Avukatlık Kanunu’nun 114. maddesinde yapılan değişiklik ile Baro Genel Kurullarınca “Her 5000 üye için bir delege seçilir.” düzenlemesi getirilmiştir. Her ile Baro Başkanı dahil en az 4 delege verileceği de hükme bağlanmaktadır. Bu durum temsilde adaletsizlik yaratacaktır. Örnek vermek gerekirse Avukat sayıları 40 ile 100 arasında olan Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan, Iğdır gibi çok küçük barolarda 10 ile 25 avukat, 1 delege ile temsil edilirken baromuz da dahil olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir gibi barolarda 5000 avukat 1 delege ile temsil edilecektir.
Yine Avukatlık Kanunu’nun 177. Maddesinde yapılan değişiklik ile birden fazla baronun bulunduğu illerde Adli Yardım Bürosu, baroların eşit olarak temsili esas alınarak oluşturulur. Büroda görevlendirme o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılır. Adli Yardım Bürosu’nun oluşturulmasına ve adli yardım hizmetinin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca hazırlanan ve Adalet Bakanlığı’nca onaylanan yönetmelik ile belirleneceği hüküm altına alınmıştır. Bu hususun da açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Örneğin 2000 üyesi bulunan baro ile 30.000 üyesi bulunan baronun adli yardım ücretlerinin mutlak eşitlik olarak ikiye bölünmesi durumunda bu husus, adaletsizlik yaratacağı gibi ekonomik anlamda birçok sorun yaşayan meslektaşlarımızın özellikle iktidara yakın sayıca az barolara kaymasına neden olacaktır.
Bu düzenleme; büyük hukuk bürolarının tekelleşmesinin ve büyük hukuk bürolarının yanlarında çalıştırdıkları meslektaşları ile bir araya gelerek müstakil baro kurabilmesinin de yolunu açabilecektir. Özellikle 2. Yargı paketi ile getirilmek istenen elektronik duruşma sistemi; tekelleşen bürolar ve barolar vasıtası ile Türkiye’nin her yerinden dava alınmasına imkân getirerek Anadolu ve Trakya barolarındaki meslektaşlar yönünden işsizlik yaratacağı açıktır.
Yapılan düzenleme ile Avukatlık Kanunu’nun 65.maddesine ekleme yapılarak mesleğin ilk 5 yılında baro keseneğinin yarı oranında alınacağı kararlaştırılmıştır. Ekonomik anlamda yapılan tek düzenleme bu maddede bulunmaktadır. Ancak Tekirdağ Barosu dahil birçok baro yasal düzenleme ile hayata geçirilmek istenen bu kuralı zaten uygulamaktadır. Kıdemi beş yılın altında olan meslektaşlarımız için bir düzenleme yapılması gerekirse; kestikleri serbest meslek makbuzlarından alınan KDV sıfırlanmalı, alınan vergiler %50 indirimli alınmalı, kiracı olarak bulunan meslektaşlarımızdan sözleşme ile kendilerine yükletilen stopajlar sıfırlanmalı, angarya düzeyindeki CMK ücretleri avukatlık asgari ücret tarifesine çekilmelidir. Stajyer avukatlara stajları süresince Hâkim ve Savcı adayları gibi ücret ödenmelidir.

REKLAM ALANI

Görüldüğü üzere yürütme makamı bu hususlarda en ufak bir düzenleme yapmazken, baroların gelir kaynaklarından biri olan aidatlar ile ilgili düzenleme getirmesini siz değerli meslektaşlarımızın takdirine sunmaktayız.

Değerli meslektaşlarımız, bildiğiniz üzere bu yasa tasarısına karşı illerimizden Ankara’ya doğru yürüyüşler başlattık. Tekirdağ Barosu olarak 3 gün yürüdük, Ankara’ya girişimiz engellendi. Yaklaşık 27 saat boyunca etrafımız güvenlik kuvvetlerince çevrilerek aç, susuz bir şekilde yağmur ve sıcak altında bırakıldık. Oturmamıza engel olmak için sandalye verilmesine izin verilmeyip ayrıca battaniye ve yağmurluk gibi korunma malzemelerinin tarafımıza ulaştırılması engellendi. Kişisel ihtiyaçlarımızın giderilmesinde dahi zorluk çıkarıldı. Yasa teklifinin Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında Baro Başkanları’nın düşüncelerinin alınması kabul edilmediği gibi Milletin Meclisi’ne Baro Başkanları’nın girmesi engellendi. Avukatlık Kanunu’nda yapılması istenilen değişiklikler ile ilgili ne Birlik Yönetiminin ne de Baroların hiçbir düşüncesi alınmadı. 19 Mayıs ve 1 Haziran’daki Birlik Yönetimi ve 80 Baronun ortak imzaladığı bildirideki itiraz noktalarına hiçbir cevap verilmeden, yasa teklifi virgülüne dahi dokunulmadan Adalet Komisyonu’ndan geçirildi. İşbu düzenlemenin perşembe günü TBMM’ye gelmesi beklenmektedir. Bir kez daha Baroların düşüncesi alınmadan getirilen bu yasa teklifine karşı olduğumuzu, getirilen düzenlemenin yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedelediğini, yasanın geri çekilmesi halinde meslektaşlarımızın ekonomik sorunları başta olmak üzere her türlü konuyu görüşmeye hazır olduğumuzu tekrar ifade etmekteyiz. 07.07.2020

“Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine ant içerim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.