c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

CHP 97 YAŞINDA (VİDEO HABER)

CHP 97 YAŞINDA (VİDEO HABER)

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, CHP’nin 97. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla tören düzenledi.
Tarihi Valilik Binası önünde düzenlenen törene, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu ve çok sayıda partili katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından programda Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, günün anlamını vurgulayan bir konuşma yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinin Sivas Kongresine dayandığını vurgulayan Saygın, “Kökleri; 1919 yılında gerçekleşen Sivas Kongresine dayanan Partimiz; 9 Eylül 1923 tarihinde kabul edilen Parti Tüzüğü ile ‘Halk Fırkası’ adı altında siyasi faaliyetine başlamıştır. Siyasi faaliyetler; 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi adı ile sürdürülmüştür.
-1980 darbesi yasaklı döneminde çeşitli adlar altında siyasi faaliyetlere devam edilmiş ve nihayet 1995 yılında Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında birleşme sağlanmıştır” dedi.
Parti olarak hedeflerinin, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış Türkiye’yi sağlamak olduğunu ifade eden Saygın konuşmasında şunları kaydetti: “Ülkemiz uzun yıllardır bir başıboşluk içinde türlü ideolojilerin panayırına dönüşmüştür. Bunun sonucu, çılgınlık boyutlarına varan kargaşadır. Hepinizin çok iyi bildiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi ideolojisinin temel dayanakları;
*Eşi emsali olmayan bir Kurtuluş Savaşı sonucunda inşa edilen ve mazlum milletlerin örnek aldığı Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri ve ilkeleri,
*Özgürlük, eşitlik, dayanışma, barış, hukukun ve emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği, doğanın ve çevrenin korunması, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi esas alan sosyal demokrasinin evrensel kuralları ve
*Anadolu ve Trakya’nın tarihsel ve felsefi birikimidir.
En önemli görevlerimizden biri şüphesiz; son zamanlarda dile getirilmeyen ideolojimizi milletimize ısrarla benimsetmeye çalışmak olacaktır. Partimiz bugün 97nci yaşını kutlarken, değişmeyen Hedefimiz; çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış bir Türkiye’dir. Bu hedefe ulaşmak için; *Evrensel aklı, sistematik ve dijital düşünmeyi esas alan bir eğitim sisteminin benimsenmesi ve hayata geçirilmesi şarttır.
Ülke yönetiminden sorumlu olanların, özellikle son yıllarda uyguladıkları teslimiyetçi politikaların, emperyalist güçlerin çıkarlarına hizmet ettiği Milletimizce görülmüştür. Ülkemiz; genç nüfusu, kaynakları ve coğrafi konumu itibariyle büyük bir potansiyel güce sahiptir. Bugün ülkemizin en büyük sorunu pandemi değil, iktidarın kötü yönetimidir.
Bizler, Büyük Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısının, Parlamenter rejiminin ve Cumhuriyetimizin temel değerlerinin yılmaz bekçileriyiz.
Bizler, tek adam rejimini sona erdirecek, milletimizi bu cendereden kurtaracak, iktidar olarak aydınlık ufuklara taşıyacak inançlı yürüyüşün, çağdaşlığı benimsemiş olan insanların partisiyiz.
Bizler, Büyük Atatürk’ün ‘Benim iki büyük eserim vardır. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir.’ Sözünün onur ve gururunu yaşayan ve eserlerine canımız pahasına sahip çıkan insanların partisiyiz. Bu inançla iktidara giden kutlu yolda, başta Ulu Önderimiz Atatürk, dava arkadaşları, aziz Şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnet duygularımızla anıyor, iktidara gelerek yoksulluk ve yolsuzlukları sona erdirecek olan, çağdaş Türkiye idealinin temsilcisi Cumhuriyet Halk Partisinin 97nci kuruluş yıldönümünü Aziz Milletimiz ile birlikte kutluyoruz. Doğum Günümüz Kutlu Olsun. “
Saygın’ın ardından CHP İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, CHP Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajını okudu. İlker Yağcıoğlu’nun okuduğu mesajda Kılıçdaroğlu şunları kaydetti ““Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım, temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97’nci kuruluş yıl dönümümüzde yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve devrimleriniz ile ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında ülkemizi işaret ettiğiniz muasır medeniyeler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürecektir.
Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yuttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhun şad olsun.”
Konuşmaların ardından program, İzmir Marşı ile son buldu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.