c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Başkan Yüksel, çalışmalarını anlattı

Başkan Yüksel, çalışmalarını anlattı

Süleymanpaşa Belediyesi, düzenlediği organizasyon ile Süleymanpaşa’da hayata geçirdiği proje ve hizmetleri basına tanıttı.

Süleymanpaşa’da görev yapan gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği programda çalışmalarını anlatan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “Süleymanpaşa için proje üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Altınova’ya, Altın Gibi Proje
İlk olarak Altınova Mahallesi’nde hizmete açılan Bülent Ecevit Parkı ve Gazi Hasan Paşa Sahili rekreasyon alanında düzenlenen kahvaltı ile başlayan gezi programında, sahil bandında yapılan çalışmalar basına tanıtıldı. Sahilde yer alan kent mobilyaları ve çeşitli ürün gruplarının Süleymanpaşa Belediyesi’nin imkânlarıyla belediyeye ait öz kaynakların kullanılarak Fen İşleri Müdürlüğü’nün atölyelerinde çoğunlukla geri dönüşüm malzemeleri ile üretildiği ifade edildi.
Afette Görev Alacak Hassas Burunları Eğitecek
Sahil alanında yapılan kısa bir yürüyüşün ardından Süleymanpaşa Belediyesi’nin K9 Köpek Eğitim Merkezi olarak projelendirdiği alanda bir sunum yapıldı. Birinci derece deprem bölgesi olan Tekirdağ’da yaşanacak olası bir depremde arama kurtarma faaliyetlerinde ekiplere destek olması için hassas burunlu köpeklerin yetiştirileceği alanda aynı anda 10 köpeğin barınabileceği yaşam alanları ve gezinti bahçeleri yer alırken, ailelerin çocuklarıyla birlikte gelerek köpeklerle vakit geçirebileceği ve piknik yapabileceği alanlar yer alıyor. Olası bir depremde kriz merkezi olarak kullanılacak alanda köpeklerin eğitimi için AFAD işbirliği ile eğitim alanları oluşturularak deprem molozlarının arasında hayatta kalmaya çalışan vatandaşlara ulaşacak köpeklerin eğitimi sağlanacak. Ayrıca köpeklerini eğitmek isteyen vatandaşlara da köpek eğitimi konusunda destek olunacak projede çalışmalarda sona yaklaşıldı. Çalışmalar tamamlandığında Trakya’da bir ilk olacak projenin çevre şehirlere de örnek olması bekleniyor.
Trakya’nın En Büyük GOKART Pisti Geliyor
Altınova Mahallesi’nde yer alan projelerin gezilmesinin ardından Karadeniz Mahallesi’nde hizmete açılan Buz Sporları kompleksi ve hemen yanında bulunan Tekirdağspor Tesislerini basına tanıtan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, ”Bu alanda çok çeşitli spor aktivitelerinin yapılacağı projeler hazırlıyoruz. Okçuluk, Futbol, Basketbol gibi sporların yanında bir gokart pistimiz de yer alıyor. Bölgenin en büyük gokart pistini bu alanda gençlerimizin hizmetine sunacağız” dedi.
Üretime Kadın Eli Değecek
Ardından aynı bölgede yer alan Seracılıkta Kadın Eli Projesi alanlarını basına tanıtan Yüksel, “Bu alanda 60 ailemize seracılık faaliyetlerini sürdürmeleri için bir alan hazırladık. Öncelik dezavantajlı gruplar olmak üzere ailelerimize, kadınlarımıza burada seracılık eğitimleri vereceğiz. Kendi ürettikleri ürünlerin satışını yaparak bir gelir elde ederek aile bütçesine katkı sağlayacaklar. Verimli olması halinde proje alanımızı büyüterek sera sayısını arttıracağız. Ayrıca bu alanda yer alan ve mülkiyeti Süleymanpaşa Belediyesi’ne ait olan tarlalarımızda çeşitli ürünler yetiştiriyoruz. Burada yetişen ürünleri de aşevimizde kullanarak maliyetlerimizi azaltıyoruz. Tarlalarımızın diğer bölümlerinde de asırlık ata tohumlarımızı yetiştirerek buradan alınan ürünlerin tohumlarını çoğaltıyoruz. Domates, biber gibi birçok üründe ata tohumlarımızı kullanarak verimliliği amaçlıyoruz. Lavanta bahçesi, çilek bahçesi gibi alanlarımız da var. Buradaki ürünler yetiştiğinde aileler buraya gelerek bu alanı gezebilecekler, çocuklarıyla piknik yapabilecekler. Bağcılık Araştırma Enstitüsü işbirliği ile birçok çeşit üzümün yetiştirilmesi konusunda çalışmalarımız var. Satış ya üretimden ziyade bir üzüm sergisi olarak düşünüyoruz. Bu bereketli topraklarda yetişen ürünleri vatandaşlarımıza göstermek istiyoruz” dedi.
Aynı Anda 1200 Vatandaşa Hizmet Veriyor
Karadeniz Mahallesi’nde yapılan incelemenin akabinde 100’ncü Yıl Mahallesi Adem Dalgıç Aşevi ve Hayır Çarşısı’nı basına tanıtan Yüksel, “Burada günlük 1200 vatandaşımıza sıcak yemek hazırlıyoruz. Belediyemizin ve bağışçılarımızın destekleriyle hazırladığımız yemeklerimizi vatandaşlarımızın kapısına kadar götürüyoruz. Ayrıca bağışçılarımızın ve belediyemizin imkânlarıyla temin ettiğimiz ve yüzde 90’dan fazlası hiç kullanılmamış giysilerden oluşan hayır çarşımızda bayramlarda 5 binden fazla çocuğumuzu giydirdik. Süleymanpaşa’da yaşayan hemşerilerimizin bu konuda gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Aşevinin içerisinde yer alan bir bölümde ise 25 kişinin yemek yiyebileceği bir alan olduğunu ifade eden Yüksel “Bu alanda personelimizin yanı sıra yoldan geçen vatandaşlarda yararlanabiliyor. Benim karnım aç, yemek yemek istiyorum diyen kimseyi geri çevirmiyoruz. Bu alanda yemeklerini yiyebiliyorlar” dedi.
Gençlere Hizmet Eden Dev Proje
Aşevi ve Hayır Çarşısı ziyaretinin ardından çoğunlukla Roman vatandaşların yaşadığı Aydoğdu Mahallesi’nde inşa edilen Gençlik Merkezi çalışmalarını basına tanıtan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “Bu alanda yaklaşık 3 Milyon TL bedelle bir tesis inşa ediyoruz. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutacak, onları çeşitli aktivitelere yönlendirerek sosyal hayata kazandıracak bir alan olarak hizmete sunacağız. İçerisinde oyun alanlarından müzik atölyelerine, zekâ oyunları ve kodlama atölyelerinin yer aldığı bölümler olacak. Aynı anda 250 çocuğumuza hizmet verebilecek kapasitede bir tesis hazırladık” dedi.
Şehidin Adı Mahallesinde Yaşıyor
Aydoğdu Mahallesi Gençlik Merkezi’nin ardından Çiftlikönü Mahallesi’nde hayata geçiirlen projeler incelendi. Geçtiğimiz yıllarda aldığı kavga ihbarına müdahale ettiği esnada uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Çarşı ve Mahalle Bekçisi Gökşen Koşal’ın adının yaşatıldığı projeyi basına tanıtan Başkan Yüksel, “Bu alan mahalle sakinlerimiz tarafından toplantı, taziye gibi alanlarda kullanılmak üzere hazırladı. Çiftlikönü Mahallesi Şehit Gökşen Koşal Spor Tesisleri, Mahalle Konağı ve Taziye Evinde bulunan binamızda mahallemizde yaşayan kadınların bir araya gelip sohbetler edebileceği, dikiş nakış gibi kurslardan yararlanabileceği alanlar mevcut. Gençlerimizin spor yapabilmesi için tenis alanlarının, basketbol, voleybol ve futbol sahalarının olduğu, oturma alanlarının yer aldığı bir kompleks inşa ettik. Uzun yıllardır ihmal edilen mahallemiz hak ettiği değere kavuşacak” dedi.

Trakya’nın En Büyük Spor Kompleksi Olacak
Çiftlikönü Mahallesi’nde yapılan incelemelerin ardından Atatürk Mahallesi’nde bulunan ve Süleymanpaşa’nın en güzel manzaralarından birine sahip Atatepe mevkiinde çalışmaları devam eden Atatepe Gençlik Merkezi ve Spor Kompleksi basına tanıtıldı. Bu alanda yapılacak çalışmaların tamamlanmasıyla Trakya Bölgesinin en büyük kompleksi Süleymanpaşa’lı gençlerin hizmetine sunulmuş olacak. 15 binden fazla gence hizmet etmesi beklenen alanda, bir çok spor aynı anda yapılabilecek.
Fırat’ın Adı Süleymanpaşa’da Yaşatılıyor
Atatepe’nin ardından Ege Üniversitesi’nde çıkan olaylarda PKK’lı terörist Nurullah Semo tarafından bıçaklanarak şehit edilen Ege Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun adının yaşatıldığı spor tesisleri basına tanıtıldı. Basketbol, voleybol, tenis kortu gibi alanların yer aldığı tesisin, mahalledeki spor tesisi ihtiyacını karşılayarak gençlerin eğlenebileceği bir alana olarak büyük ilgi gördüğü ifade edildi.
Menfezler Mahalleleri Birleştirdi, Taşkınları Önledi
Akabinde Süleymanpaşa’nın mahallelerini birbirinden ayıran dereler üzerinde inşa edilen ve Hürriyet Mahallesi Kar Sokak’ta yer alan menfezler incelendi. Yağan yağışlar ile yaşanan taşkın riskini ortadan kaldıran ve mahalleler arası ulaşımı birkaç dakikaya indiren menfezin, şehrin diğer noktalarında da inşa edildiği böylelikle yaşanan taşkınların ve ulaşım sorunlarının ortadan kalktığı aktarıldı.
Atıl Vaziyetteydi, Şehrin Gözdesi Oldu
Son olarak Cumhuriyet Mahallesi Alkaya mevkii olarak bilinen bölgede uzun yılladır mezbelelik olarak atıl duran alan 1.5 km’lik sahil şeridi, yürüyüş ve bisiklet yolu olarak projelendirilerek şehre kazandırıldı. Projenin detaylarını basına aktaran Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “Süleymanpaşa’da bulunan 210 bin insanımıza hizmet edecek, hava aldırabilecek, akşamları çayını kahvesini içebileceği, bisikleti ile 1.5 kilometrelik çift şeritli hat üzerinde çocukların rahatlıkla gidebileceği bisiklet yolunun olduğu, tamamen ağaçlarla çevrilmiş, sadece koruma amaçlı betonla perde duvarı yapılmış bir alan. Kamelyaların, salıncakların olduğu çok keyifli bir alan olacak. Sizin de bunu özellikle görmenizi istedim. Burada binin üzerinde ağaç var. Palmiyeler, çınarlar, zakkumlar. Birinci etabı yürüyüş yollarıyla ilgili. İkinci etabı ise Sualtı Dalış Sporları Merkezi ve daha çok suyla ilgili sporların yapıldığı, çocukların kamp merkezi olacak bir proje alanı. Birinci etabının bu sene açılışını yapacağız. Allah nasip ederse hep birlikte ikinci etabı da bir daha ki sene açacağız” dedi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.