c0e89cf39092964d1852fd24404c5532b5494480

Atatürk Törenlerle Anıldı

Atatürk Törenlerle Anıldı

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla Tekirdağ’da da programlar düzenlendi. P
rogram Tarihi Valilik Binası Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk koyma töreni ile başladı. Törene; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, İyi Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, tüm siyasi parti temsilcileri, STK’lar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Kurumlar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un mesajı okundu. Bütün ülkede olduğu gibi Tekirdağ’da saat 9’u 5 geçe çalan sirenlerle iki dakikalığına hayat durdu.
Sirenlerle birlikte Atatürk için yapılan 2 dakikalık saygı duruşu sonrası Valilik Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören sona erdi.
Tören sonrası protokol üyelerinin Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. Yıldönümü dolayısıyla yaptıkları açıklamalar; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet, saygı ve özlemle ile anıyoruz. 82 Yıl Önce bugün kaybettiğimiz Edebi Önderimizin 57 yıllık ömrünün 25 yılı savaşlarda geçmiş. Son 10 yılda ise Türkiye’de büyük kalınma hamlesi başlatmış ve bu hamleler Türkiye Cumhuriyetimizin kurulmasında temel olmuştur. Atatürk bu süreçte Cumhuriyetimizi kurmuştur. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnet borçluyuz. Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkenin kalbidir. Onun idealleriyle Cumhuriyetimizin ebediyen var olacaktır.”
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel; “Atatürk’ü minnetle yad ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk; Türk Devletinin hem kurtarıcısı, hem de Cumhuriyetimizin kurucusudur. Atatürk, Dünya’da çok az ülkeye nasip olabilecek liderlerden biriydi. Süleymanpaşa Belediyesi olarak birçok etkinlik yapmak isterdik ama bunu COVİD-19 önlemleri engel oldu. Valiliğin ve Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu organizasyonlara eşlik ediyoruz. Bu Millet kıyamete kadar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmadı ve unutturmayacakdta… Bize düşen ondan aldıklarımızı bizden sona gelen nesillere doğru bir şekilde aktarmak, bu milleti muasır medeniyetler seviyesine taşımak. Mustafa Kemal Atatürk’ü; ölümünün 82 yıl dönümünde rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Biz yıllardır 10 Kasım’ları Selanik’te geçiriyorduk. Bu yıl COVİD-19 önlemleri sebebiyle gidemedik. İnşallah gelecek sene bu organizasyonlara Selanik’te devam edeceğiz. “
CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu; “10 Kasım’da Atamızı saygı ve minnetle anıyoruz. Onun bugün aramızdan madden ayrılışının yıl dönümü. Fikirleri, düşünceleri ve idealleri bizimle beraber; bizler onun yolunu terk etmeden, onun hedeflediği noktaya taşımak için gerekli çabayı sarf edeceğiz.”
İyi Parti İl Başkanı Sertaç Alkaya; “Ne yaparlarsa yapsınlar, nasıl uygulama yapılırsa yapılsın Ata’mıza saygımız sonsuzdur. Vatandaşlarımız çok ciddi bir şekilde katılım sağlamış. Biz bundan onu ve gurur duyuyoruz. Değerlerimize sahip çıkmamız lazım!”

MHP İl Başkanı İlker Yücel; “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82 yıl dönümü. Rahmet minnetle yâd ediyoruz.”
Atatürk’ü anma törenleri Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 82. yılında anmak üzere Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde program düzenlendi.
Rektörlük önü tören alanında Atatürk heykeline çelenk sunumu ile başlayan törene Rektör Yardımcıları Bülent Eker ve Yılmaz Çakıcı, Genel Sekreter Murat Kâmil Tırpancı, dekanlar, müdürler ile akademik ve idari personel katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Nuran Koltuk, Atatürk’ün hayatı ile ilgili bir konferans verdi.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; Yurdumuzun Kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82. Yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe imza atarak vatandaşlarımıza Atatürk’ün ‘NUTUK’ kitabı hediye etti. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan Nutuk kitabını toplu taşıma araçlarındaki vatandaşlara, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, kendisi hediye etti.
Başkan Albayrak, Atamızın aramızdan ayrılışının 82. Yıldönümünde vatandaşlarımıza anlamlı bir hediye vermek istediklerini belirterek; “Yurdumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 82. yıl dönümünde özlem, rahmet ve saygıyla anıyorum.
İstiklal mücadelemize önderlik eden ve güzel yurdumuzu bizlere armağan eden Atatürk, tüm dünyada sevilen ve saygı duyulan bir liderdir.
Türk milletinin en zor çağında tarih sahnesine çıkan Atatürk, istiklal mücadelesine başkomutanlık etmiş ve silah arkadaşlarıyla birlikte Cumhuriyet’imizi kurmuştur.
“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Atatürk, en büyük eseri olan Cumhuriyet’i, bizlere emanet etmiştir.
Bize düşen görev, atalarımızdan devraldığımız bu büyük mirası yaşatmak ve yüceltmektir. Cumhuriyet’imizin, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasimizin temeli olduğunun bilinciyle Ata’mızın çizdiği çağdaşlaşma yolunda yürümeye, ilke ve inkılâplarını yeni nesillere anlatmaya devam edeceğiz. Bu anlamda dağıttığımız NUTUK kitaplarının da vatandaşlarımıza bu yolda önemli bir yardımcı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

REKLAM ALANI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.