Tekirdağ Manşet Gazetesi

Yavuz Sultan Selim Vefatının 501. Yıldönümünde Anıldı

9. Osmanlı Padişahı, Doğu’nun Fatihi, tarihçilerin deyimine göre 8 yıla 80 yıllık icraat sığdıran Osmanlı’nın Kudreti Yavuz Sultan Selim vefatının 501. yılında Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı.
Programa Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eken, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Çınar, İl Müftüsü İsmail İpek, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ve vatandaşlar katıldı.
Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımız’ın okunmasının ardından başladı.
Açılış konuşmasını Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu yaptı.
Ardından Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Üyesi Nagihan Bayol, Yavuz Sultan Selim’le ilgili menkıbeleri anlattı.
Nagihan Bayol konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Yavuz Sultan Selim Han Halifeliği Osmanlı’ya taşıyarak, Türk ve İslam dünyasını birleştirmiş ve Osmanlı’yı bu birliğin merkezi haline getirmiştir.
9. Osmanlı Padişahı, harp meydanlarında askerleriyle birlikte en önde savaşmış, yiğitliği sebebiyle “Yavuz” unvanını almıştır. Yavuz Sultan Selim Han; 9. Osmanlı padişahı ve 88. İslam halifesidir. Aynı zamanda ilk Türk İslam halifesi ve Hâdim’ul-Harameyn’uş-Şerifeyn yani (Mekke Medine’nin Hizmetkârı) unvanına da sahiptir.
Yavuz Sultan Selim hükümdarlığı süresince her zaman tevazünün ve cesaretin sultanı olmuştur. Kazandığı zaferlerle devlet topraklarını üç katına çıkarmış, devlet hazinesini sonuna kadar doldurmuş ve kendisini her zaman halkının hizmetkârı olarak görmüştür.
Bu sebeplerden Yavuz Sultan Selim Han ile alakalı günümüze kadar ulaşan pek çok menkibe bulunmaktadır.
Kimileri tarihi kayıtlarla doğrulanmış kimileri ise bu özel padişaha yakıştırılmış, dilden dile yayılıp gelen pek çok öykü bulunmaktadır. “
Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Altuntaş yaptı.
Öğretim Üyesi Altuntaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Geçen sene 22 Eylülde olduğu gibi bugün de Sultanul-Berreynvel-Bahreyn yani karaların ve denizlerin sultanı Sultan Selim-i Evveli, vefatının 501. Yıldönümünde anmak için toplandık.
Neden başka bir Osmanlı padişahı değil de Yavuz Sultan Selimi anıyoruz burada? Tabi bunun ana sebebi herkesin malumu. Sultan Selimin Tekfurdağ’ın yani bugünkü ismiyle Tekirdağ’ın sınırları içerinde vefat etmesi.
Sekiz yıllık saltanatına büyük işler sığdırmasını şimdilik bir tarafa bırakırsak Sultan Selim, büyük seferlerin ardından bir süre İstanbul’da kalmış, 1520 tarihinde Edirne’ye doğru yola çıkmış, ancak sırtında çıkan çıban sebebiyle Çorlu’da zaruri olarak iki ay kadar tedavi görmüştür.
Tedaviye rağmen çıbanı hizmetkarlarına sıktırmasıyla hastalığı artar ve Yasin suresini tekrarlarken “selam” ayetine geldiklerinde bugünkü Muratlı ilçesinin Yukarısırt köyünde vefat eder.
Konuşmamı bitirirken son olarak şunları söyleyelim. Sina Çölü’nü geçmeyi başaran, üç büyük meydan savaşında zafer elde ederek sınırlarını Afrika’ya kadar taşıyan Yavuz Sultan Selimin başarılarını Süleyman Kızıltoprak’ın da tespit ettiği gibi şu şekilde özetleyebiliriz.
Sultan Selim devletin stratejik açıdan savunulabilir sınırlara ulaşılmasını sağladı. Anadolu’da birlik ve beraberliği inşa etti. Selçuklu’dan Osmanlıya miras kalan İslam Birliği idealini gerçekleştirdi. Türk-İslam dünyasının liderliğini İstanbul’a taşıdı. Devletin bekasının da denizlerdeki üstünlükten geçtiğini gördü.
Akademisyen Zeynep Altuntaş’ın konuşmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı.
Ardından Tekirdağ Belediyesi Mehmet Serez Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Emir Sinan Güler Yavuz Sultan Selim’in yazdığı “Ayrı Düştüm” adlı şiiri okudu.
İl Müftüsü İsmail İpek’in dua etmesinin ardından program sona erdi.
Ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri Yavuz Sultan Selim’in resimlerinin yer aldığı resim sergisini gezdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.