Tekirdağ Manşet Gazetesi

TREN RAYLARI

Akın Şenel

Akın Şenel

1984 Tekirdağ’da doğdu. İlkokul ve ortaokul ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2003 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema bölümünü kazandı ve üniversiteden 2010 yılında mezun oldu. Ulusal Kanal, Trakyatürk, Habertrak, Pusula gibi tv ve gazetelerin çeşitli departmanlarında görev aldıktan sonra, bir süre Tekirdağspor Kulübü’nün sosyal medya ve basın biriminde görev aldı. Şuanda özel bir firmanın ürün fotoğrafçılığı görevini yürütüyor.

Bir yaratım. Hayalin yarattığı gücün birleşimi. Belli bir disiplinin oluşturulması ve sanatın ortaya çıkartılması. Sinema, Resim, Fotoğraf, Heykel vb. bir çok alt dalın bir ağacın özgür iradesine sahip olabilmesi. Ve ben hür doğmuş, köle öldürülmeye mahkum kılınan takvacı. Yarım yarım topladığım bilgilerden bir bütünü elde edemeyen Ulak.
Hayatta sanat gibi, her zaman güzeli sunmaz; ancak çirkini sunarken bile bir erezyonun kabiliyetine sahip değildir. Tamamen alt üst edemez disiplinin kurallarını. Kuralların dışına çıktığını haykırır. Kuralların içinde özgürlükçülük oynar. Kamerayı konumlandırır özgürlük adına, tercihlerden arasından bir seçenek yapar; ancak bu onu özgür kılmaz. Bir ressamın fırçasının ortaya çıkardığı renkler onu özgür kılmaz; onu özgür kılan şey, kendini özgür hissetmesidir.
Özgürlük hissiyattır. Ve bu en çok sanatla kazanılır. Fotoğrafçı üreterek varlığını sürdürebilir, yönetmen tekrara düştüğünde hasta yatar. Yazar kitabının satması için, çok daha fazla insanların fikirlerine başvuracaktır ve bir heykeltraş hamuru şekillendirirken güneşin doğuşunu hesaba katmak zorunda değildir; ama yine de güneşin zamansız doğmasını ister.
Fikirler çatışır. Anlamlı olmak zorunda değildir her zaman. Bir fikir sahiplendirmeyi amaçlar; bazı zamanlar o fikri sadece ifade eden anlar. Karşısındakinin anlamasını beklemez görünür. İşte bu koca bir yalandır. Fikir işçisi insana kudretli bir muhtaçlık duyar. Her ne kadar kendi adına üretsede üretimin yorumlanma aşamasında, egosal tatmin aşamasında insana, bireye, bireylere ve kısacası bir topluma ihtiyaç duyar. Bu yorumlama yeni fikirlere yol açabileceği gibi, canıda cananıda en kudretli yerinden hançerleyebilir. İşte bu yüzden sevgili olmadık zamanlarda trenler rayları kucaklayacak. Tren raylarında ölüşeceğiz seninle…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ŞEYH GALİB - 17 Ekim 2019
İBN-İ HALDUN -2- - 25 Eylül 2019
İBN-İ HALDUN -1- - 17 Eylül 2019
İBN RÜŞD (1126-1198) - 10 Eylül 2019
BERBERİLER - 3 Eylül 2019
LOKUM VE HACI BEKİR EFENDİ - 17 Ağustos 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ