Tekirdağ Manşet Gazetesi

TRAKYAKA ve TSO’ların Birlikte Yürüttüğü Projelerdeki İlerlemeler Ele Alındı

Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen Trakya’nın Verimli KOBİ’leri ve Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi toplantılarına Edirne Ticaret ve Sanayi Odası(ETSO) ev sahipliği yaptı.
ETSO Toplantı Salonu’nda yapılan organizasyona Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Edirne TSO Başkanı H.Sezai Irmak, Kırklareli TSO Başkanı Soner Ilık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, Çerkezköy TSO Başkanı Ahmet Çetin ve Ajans uzmanları katıldı.
İlk olarak Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında uygulaması devam eden Trakya’nın Verimli KOBİ’leri projesinin beşinci danışma kurulu toplantısı yapıldı. Proje kapsamında gerçekleştirilen süreç ve enerji verimliliği etütlerinin sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda, ortaya çıkan iyileştirme fırsatlarının hayata geçirilmesi için ihtiyaç duyulan danışmanlık hizmetlerinin ivedilikle başlatılması ve KOBİ’lerin söz konusu yatırımlar için ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşmalarını kolaylaştırıcı adımlar atılması kararları alındı. Aynı zamanda 30 Mart 2023 itibariyle çağrısı yayınlanacak olan Karadeniz Havzası Programlarına “Trakya Verimlilik Platformu” adına başvuruların yapılması ve bu başvuru süreçlerinin proje ekibi tarafından koordine edilmesi kararlaştırıldı.
Trakya’nın Verimli KOBİ’leri projesi kapsamında 133 firmaya gerçekleştirilen 190 Check-up raporlarında tespit edilen iyileştirme önerileri ile Trakya Bölgesinde yer alan KOBİ’lerin toplamda 1 Milyar TL’lik yatırım ile yıllık 350 Milyon TL’lik tasarruf elde etmesi ve yıllık en az 60.000 ton karbondioksit emisyonunun doğaya salınımının engellenmesine yönelik ortaya çıkan yatırımlar da proje kapsamında gerçekleştirilecek danışmanlık faaliyetleri ile yönlendirilecek.
Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi(DTİM) 2023 Faaliyetleri Görüşüldü
Trakya Kalkınma Ajansı mihmandarlığında 2019 yılında kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin 2023 yılı faaliyetleri gündemin ikinci maddesi oldu. Toplantıya katılan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, oda başkanlarını DTİM’in ilerlemesi konusunda bilgilendirerek önümüzdeki süreçte uygulamaya geçmesi planlanan yeni faaliyetleri istişare etti. Merkezin etki alanının arttırılması için TSO’lardan gelen önerilerin tartışılmasından sonra toplantı sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.