Tekirdağ Manşet Gazetesi

Testler NKU’de Yapılıyor

Dünya genelinde yayılan ve ülkemizde de görülen Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında, Tekirdağ ilinden toplanan numuneler, COVID-19 testleri yapmaya yetkili tek laboratuvar olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarında analiz ediliyor.
Ülkemizde COVID-19 vakalarının çıkmasının ardından Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin’in girişimi ve destekleriyle, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı, 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle Tekirdağ ilinden toplanan numunelerden COVID-19 testleri yapmaya yetkili tek laboratuvar olarak hizmet vermeye başladı.
Bu süreçte Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısında kullanılan ve 1-3 saat arasında sonuç veren Polimeraz Chain Reaction ya da Polimeraz Zincirleme Tepkimesi (PCR) testleri, Laboratuvar Sorumlusu Dr. Öğr. üyesi Birol Şafak, Doç. Dr. Dumrul Gülen, Prof. Dr. Nuri Kiraz ve Dr. Öğr. Üyesi Berna Erdal’ın aktif çalışmalarıyla gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 3 Bin hastanın PCR testi çalışıldığı ve süreç boyunca analizlerin devam edileceği vurgulanırken Üniversitenin Ziraat Fakültesi ve NABİLTEM gibi diğer bölümlerinden öğretim üyelerinin de bu sürecin mutfağında yer almasıyla çalışmaların sürdüğü belirtildi.
Covid-19 salgının önlenmesinde hızlı tanı ve testlerin büyük önem arz ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin COVİD 19 salgının yayılmasının önüne geçmek için tüm imkanlarını seferber ettiğini, söz konusu cihazlar ile testlerin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasına katkı sağlanacağını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.