Tekirdağ Manşet Gazetesi

Tekirdağ’ın Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Tekirdağ’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı Münasebetiyle Çelenk Sunma Töreni Yapıldı

Tören; Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Tarihi Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.
Çelenk sunumunun ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesaj okundu.
Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Şeref Defteri’ni imzalayan Kadir Albayrak, İstiklal mücadelemiz Cumhuriyetimize sahip çıktığımızı ifade ederek, şunları kaydetti;” Yurdumuzun kurtarıcısı. Cumhuriyetimizin kurucusu. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı’nı kutladığımız bu anlamlı günde, özgürlük ve bağımsızlık ruhuyla manevi huzurunuzdayız. Başkomutanı olduğunuz İstiklal Mücadelemiz, hazırlanışı askerî zaferleri, diplomatik başarıları ve Cumhuriyetimizin ilanı ile Dünya Tarihine altın harflerle yazılan şanlı bir destandır. “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek çıktığınız Milli Mücadele yolunda, vatan sevgisini her şeyden üstün tutan kahraman ulusumuz, sizin önderliğinizde tek vücut olarak Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmıştır. Çok zor şartlar ve imkânsızlıklar içerisinde kazanılan İstiklal Mücadelemiz, güzel yurdumuzun düşman işgalinden kurtarılmasını sağlamıştır. Emperyalist ülkelere karşı elde edilen bu büyük zafer, sömürülen ve ezilen haklara örnek olmuştur. Tarih bilinci ve vatan sevgisi içerisinde düşman işgalinden kurtardığınız güzel vatanımıza, en büyük eseriniz olan Cumhuriyetimize ve ülkemize çağ atlatan devrimlerinize sahip çıkıyoruz. Askeri Zafer Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmıştır. İstiklal mücadelemiz cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz. Yolumuzu aydınlatan ilke ve fikirlerinizi nedenle Çağdaş ilerici olduğunu ortaya koymuştur. Fikir olarak sahip olduğumuz tüm kazanımlarımızı şahsınıza ve seni arkadaşlarına da borçlu olduğumuzun bilinciyle büyük Yaman temizi korumaya ve yaşatmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz. Tekirdağ’da olarak her zaman ve her koşulda yoldan görmeye devam edeceğimize söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı ile güzel Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 90’ıncı yıldönümünü en içten duygularımızla kutluyor başta olmak üzere öptüm Şükran ve saygı ile anıyorum”

Ardından Tören Şeref Defterini imzalayan Vali Yıldırım şu ifadeleri kullandı; “Kurtuluş Savaşı yıllarında Ülkemizin her yerinde onurlu mücadeleler verilmiş, şanlı destanları yazılmıştır. Milli Mücadele döneminde Milletimiz varını yoğunu ortaya koyup her türlü fedakârlığı yaparak Vatan savunmasında mücadele etmiştir. Türlü zorluklar içerisinde yürütülen bu mücadele Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 30 Ağustos 1922’de Baş Komutanlık meydan muhabereyle zaferle sonuçlanmıştır. Kazanılan bu şanlı zaferler sayesinde işgal altındaki diğer topraklarımız da kurtarılmıştır. Kurtarılan topraklarımızdan bir tanesi de Üç Kemaller diyarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yahya Kemal Beyatlı’nın, Namık Kemal’in diyarı Marmara’nın incisi Tekirdağ’ımızdır. Bu anlamı gün birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek Milli dayanışma ve sevincini bizlere bir kez daha yaşatmaktadır. Ne mutlu ki geçen yüz yılımızın başında İstiklal mücadelesini zaferle sonuçlandıran Milletimiz, bugünde el ele vererek istiklal mücadelesini başarı ile sürdürüyor. Bu anlamı günde başta Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Silah arkadaşlarını, Kahraman ve Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor. Tekirdağ’ımızın Kurtuluş gününü kutluyor. Sevgi saygılarımızı sunuyorum.”
Çelenk Sunma Töreni, Süleymanpaşa Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları Ekibi’nin halk oyunları gösterisi ile son buldu.

Törene; Vali Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin YENİLMEZ, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, askeri erkân, gazilerimiz ve şehit ailelerimiz ile vatandaşlar katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.