Tekirdağ Manşet Gazetesi

TEKİRDAĞ’DA ŞAFAK VAKTİ

TESKİ Genel Müdürlüğünden İstifa ederek CHP’den Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olan Şafak Başa, Türkiye’nin gündemine oturdu.
MEDYA ADAY OLARAK GÖSTERDİ
Türkiye’de CHP’nin Altı Büyükşehir, sekiz il Belediyesi olmak üzere 14 Belediyesi bulunuyor. Birçok Ulusal Gazete ve Televizyon Kanalı, görevde olan belediye başkanlarının büyük bir kısmının tekrar aday gösterilmeyeceğini haber yaptı. Değişimin Tekirdağ’dan başlayacağını iddia eden Ulusal Medya, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa’nın, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’dan izin alarak aday adayı olduğunu haberlerini taşıdı. CHP Genel Merkezinin ulusal medyada çıkan bu haberi yalanlamaması, Başa’nın kesin aday olacağı şeklinde yorumlandı.
“YENİ GÖREV BÜYÜKŞEHİR Mİ?”
44 ay önce CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine gönderilerek TESKİ genel müdürlüğüne atanan Dr. Şafak Başa, “siyasi kulislere göre” Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına onay verilmesi üzerine istifa ederek, aday adayı oldu. Daha önce DSP’nin merhum lideri Bülent Ecevit’in yanında KÖYKENT projesi ile yer alan Başa, daha önce Kaymakamlık, ve mülkiye müfettişliği görevlerinde bulunmuştu. Kılıçdaroğ’lunun aday adaylığına onay vermesi, bu kez yeni görevi Büyükşehir Belediye Başkan adaylığımı mı ? sorularına da beraberinde getirdi.

“PERSONELLE VEDALAŞTI”
Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (TESKİ) Şafak Başa, CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olmak için görevinden istifa etti. TESKİ çalışanları ile tek tek vedalaştı.
İstifası ile ilgili açıklama yapan Başa, TESKİ’nin kısa zamanda Türkiye’de örnek bir kurum haline geldiğini söyledi.
Tüm çalışmaları gece gündüz demeden fedakarca yaptıklarını ifade eden Başa, şunları kaydetti;” 13 Mart 2015 tarihinde atandığım TESKİ Genel Müdürlüğü görevimden mahalli idareler seçimlerinde aday olmak için bugün ayrılıyorum. Görev yaptığım 44 aylık süre zarfında TESKİ Genel Müdürlüğünü kurumsal bir yapıya kavuşturarak halkımıza en iyi hizmeti verebilmek için elimden gelen gayreti göstermeye çalıştım. Bu dönemde Tekirdağ genelinde 2510 km altyapı çalışmasını tamamladık. Yapılan yatırımların değeri 780 milyona ulaştı. Sağlıklı içme suyu bakımından en iyi iller arasına girdik. Kanalizasyona erişim oranı yüzde 90’ı aştı. Atıksu arıtma kapasitesi 40 kat arttırıldı. Her iki vatandaşımızdan biri abonemiz oldu. Teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak SCADA, CBS, GES, Su Sayaçları Test ve Kalibrasyon İstasyonunu kurduk. TESKİ; insan kaynağı, bilişim, iş makinası ve lojistik imkânlar açısından hızla gelişerek alanında her türlü hizmeti verebilecek imkânlara kavuştu. 7/24 halkımıza hizmet veren TESKİ emekçileri sayesinde kurumumuzdan memnuniyet yüzde 70 oranına ulaştı. Kısacası yeni kurulan bir su ve kanalizasyon idaresi olarak örnek olabilecek çalışmalar yapıldı. Takdir Tekirdağlı hemşerilerimizindir. Bütün bu çalışmalar yapılırken halkımızın güvenini sarsacak hiçbir eylem ve işlemimiz olmadı. Görev dönemimizde tek bir ihalemiz iptal edilmedi, denetleyici kurumlar tarafından hiçbir kamu zararı tespit edilmedi, hakkımızda ön inceleme dahi yapılmadı. Bugün gönül rahatlığıyla görevimi devrediyorum. Genel Müdür olarak bütün bu çalışmaları yaparken şahsıma desteğini esirgemeyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak olmak üzere, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Üyelerimize, Denetçilerimize, Genel Müdür Yardımcılarımıza, Daire Başkanlarımıza, İlçe Şube Müdürlerimize, her düzeyde görev yapan mesai arkadaşlarıma, fedakârca görev yapan tüm TESKİ emekçilerine; eleştirileriyle bizi uyaran basın mensuplarımıza, işbirliği yaptığımız sivil toplum örgütlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına; altyapı çalışmalarının tamamlanmasını bizlere güvenerek sabırla bekleyen değerli Tekirdağ halkına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Trakya’nın bir evladı olarak ülkemizin en güzel illerinden biri olan Tekirdağımıza hizmet edebilmek benim için onurların en büyüğüdür. Hakkınızı helal ediniz.“
“ROTA TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR”
Başa’nın ilk İsmi Lüleburgaz Belediye Başkan adaylığı için geçiyordu. Ancak, CHP’nin bazı Genel Merkez yöneticileri tarafından Lüleburgaz Belediyesi yerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi aday adayı olması hususunda fikir belirtmesi üzerine Başa, bir anda rotasını Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine çevirdiği iddia edildi.
MEDYA, BAŞA’YI TEKİRDAĞ’A YAZDI
CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Başa’nın aday adaylığını kabul etmesi üzerine, bir çok ulusal gazete ve Televizyon kanalı, CHP’nin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı yönünde haber yaptı. TESKİ Genel Müdürlüğü döneminde Tekirdağ’ın tüm mahallerini bilen Başa’nın yoğun bir seçim çalışması yürüttüğü ifade edildi.
DR. ŞAFAK BAŞA KİMDİR?

1969 yılında Lüleburgaz’da doğmuş olup anne tarafı Yunanistan-Selanik, baba tarafı Bulgaristan-Eski Zağra’ya dayanır. Aile büyükleri uzun yıllar Tekirdağ’da yaşadı.
1990’da İstanbul Üniversitesi, SBF, Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1992’de ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce hazırlık programını tamamladı. 1993-1994 yılları arasında İngiltere’de yabancı dil eğitimi ve kamu yönetimine yönelik kurslar aldı. Yurda döndükten sonra çeşitli ilçelerde kaymakam vekillikleri ile Karabük-Yenice (1995-1998) ve Ordu-Mesudiye (1998-2002) İlçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu. Yenice ve Mesudiye Belediyelerinin aldığı kararlarla her iki ilçenin “fahri hemşerisi” ilan edildi. Mesudiye Kaymakamlığı görevini yürütürken dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından örnek bir “Köykent Projesi’nin” hazırlanması ve uygulanmasıyla görevlendirildi. 2002’de İçişleri Bakanlığınca açılan sınavı birincilikle kazanarak Mülkiye Müfettişliği görevine atandı. 2003’de Mülkiye Başmüfettişliğine terfi etti. Müfettişlik görevini yürütürken Bakanlığın çeşitli projeleriyle TODAİE’nin araştırma projelerinde (yerel kamu hizmeti standartlarının araştırılması ile yerellik düzeyinin araştırılması projeleri) görev aldı. Mesleki çalışmalar kapsamında, Kamu Yönetimi Uzmanları Derneği yönetim kurulu üyesi (2007-2008) ile Devlet Denetim Elemanları Derneği denetim kurulu üyesi (2011-2013) görevlerinde bulundu. 2007’de “1980 Sonrası Dönemde Mülki İdarede Dönüşüm” başlıklı çalışmasıyla TODAİE Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programını birincilikle bitirdi. 2008’de gittiği Çin Halk Cumhuriyeti’nde kamu yönetimi alanında incelemelerde bulundu. 2010’da ABD Northern Illinois University, College of Business’de “Professional Communication and Public Management Leadership” adlı eğitim ve inceleme programına katıldı. Ayrıca bu ülkede, “The Department of Homeland Security” başlıklı bir araştırma yaptı. 2012’de “Kurumsallaşma Bağlamında Dâhiliye Nezaretinden Dâhiliye Vekâletine Geçiş (1920-1923)” başlıklı teziyle Hacettepe Üniversitesi, SBE’de Doktora Programını tamamladı. Doktora tezi 2013 yılında TODAİE tarafından kitap olarak basıldı. 2016’da da “Atatürk Dönemi Dâhiliye Vekâleti ile Mülki ve Mahalli İdareler (1923-1938)” adlı ikinci kitabı Beykoz Üniversitesi Yayınları tarafından basıldı. Dr. Şafak BAŞA’nın ayrıca yazılmış iki kitap bölümü, ulusal hakemli bilimsel/mesleki dergilerde yayımlanmış makaleleri, kongre ve sempozyumlara sunulan bildirileri ile konuşmacı olarak katıldığı birçok çalıştay, panel ve yuvarlak masa toplantıları bulunmaktadır. DENETDE tarafından yayımlanan Denetim Dergisi yayın kurulu üyeliğini de sürdürmekte olan Başa, iyi derecede İngilizce bilmektedir. 2016 yılında Beykoz Üniversitesinin kurucu Mütevelli Heyeti üyesi olarak görevlendirilmiş olup halen bu görevine devam etmektedir. 13 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanı onayı ile TESKİ Genel Müdürlüğüne atanmıştır. 44 ay süre boyunca Genel Müdürlük görevini sürdüren Dr. Şafak BAŞA, 5 Kasım 2018 tarihinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olmak için istifa ederek görevinden ayrılmıştır. Av. Meltem BAŞA ile evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ