Tekirdağ Manşet Gazetesi

TEKİRDAĞ TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI CENGİZ GÜNAY BURGAZ’DA BULGAR-TÜRK İŞ FORUMU’NA KATILDI

Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) tarafından gerçekleştirilen Bulgar-Türk İş Forumu’na Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş-Başkanı Cengiz Günay katılarak açılış konuşması gerçekleştirdi.
Günay yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Sizleri şahsım, Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına saygıyla selamlıyorum. Bulgaristan’ın güzel şehri Burgaz’da, Bulgar-Türk İş Forumunda sizlerle birlikte olmaktan dolayı son derece memnun olduğumu belirterek sözlerime başlamak isterim.
Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, önceden belirlenmiş yurt dışı ziyareti nedeniyle bugün aramızda olamadı. Sizlere selam ve sevgilerini iletti.
Değerli katılımcılar,
Kısaca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği hakkında bilgi vererek konuşmama başlamak istiyorum;
TOBB olarak İş dünyasının çatı kuruluşuyuz.
Her sektörden küçük, orta ölçekli ve büyük olmak üzere 1,8 milyon üzerinde şirket üyemiz var.
Türkiye genelinde 365 oda ve borsamız var.
Devletten hiçbir yardım almayız.
Gelirlerimizi üyelik aidatları ve faaliyetlerimizden elde ederiz.
Kadın ve genç girişimciler networkümüz var.
Başarılı bir üniversitemiz var. TOBB ETÜ
Aynı zamanda, ekonomi politikaları ve bölgesel kalkınma ile ilgilenen bir düşünce kuruluşumuz var. TEPAV
Yaygın bir yurt dışı networkümüz var.
Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır kapıları dahil, Türkiye’deki kara gümrük kapılarını modernize ederek işleten bir şirketimiz var. GTİ AŞ.
Başkanımız Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) Başkan Vekili. Aynı şekilde İslam Odası ve Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonunda Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyoruz.
Bulgaristan’da, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile yakın çalışıyoruz. Eurochambres’te ve Balkan Odalar Birliğinde beraberiz ve başarılı çalışmalara imza atıyoruz.
Değerli katılımcılar,
Hepimizin çok iyi bildiği üzere Türkiye ve Bulgaristan, birbirinin ana ticaret ortaklarından biri konumundadır.
Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yaptığı ticaretin karayolu ile taşınan kısmının büyük bir bölümü Bulgaristan üzerinden yapılmaktadır.
Ayrıca, Bulgaristan, Türkiye’den AB’ye en önemli giriş kapısıdır.
Karşılıklı yatırımları da, ticareti de artırmalıyız.
Değerli konuşmacılarımız bizlere hem ticaret rakamlarını hem de güncel yatırım fırsatlarını aktardılar ve detaylı bilgiler almaya devam edeceğiz, o nedenle ben fazla detaya girmek istemiyorum.
Kısaca iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına baktığımızda
Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı 2021 yılında 3.9 milyar Euro iken 2022’de 4.7 milyar Euro’ya yükselmiş,
Türkiye’nin Bulgaristan’dan ithalatı 2021 yılında 2.5 milyar Euro iken 2022’de 2.6 milyar Euro’ya yükselmiş,
Böylecek iki ülke dış ticaret hacmi 2021 yılında 6.4 milyar Euro iken 2022 yılında 7.4 milyar Euroya ulaşmıştır.
Ekonomik dengeyi koruyarak, ikili ticaretimizi daha yukarıya taşımak için işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz.
Bulgaristan’da son derece başarılı yatırımcılarımız var. Onlarla da gurur duyuyoruz.
2007 yılından itibaren Bulgaristan’ın AB’ye üye olması, ülkenin Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliğine dahil olmasından dolayı ikili ticarette gümrük vergilerinin sıfırlanması Bulgaristan’ı Türk yatırımcıları için çekici hale getirmiştir.
Sonuç itibariyle ülke, hem yatırım imkanları hem de AB pazarına giriş için önemli fırsatlar sunmaktadır Bulgaristan’da önemli yatırımcı konumunda faal durumda bulunan yaklaşık 70 adet Türk firması mevcut.
Söz konusu firmaların toplam yatırım tutarı 2,5 milyar Euro’ya yakın bir seviyededir. Türk firmaları tarafından 15.000’den fazla kişi istihdam edilmektedir.
Bunlar gurur verici rakamlardır ama biz bununla yetinmek istemiyoruz.
Değerli katılımcılar,
İki ülke firmaları arasındaki etkileşimi kuvvetlendirmek ve birbirleriyle daha yakın temasta kalmalarını sağlamak adına, TOBB olarak, BULTİŞAD ile Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nu kurduk.
Eş-başkanlığını ben ve değerli dostum BULTİŞAD’ın Onursal Başkanı Sayın Fikret İnce ile beraber yürütüyoruz.
Yalnız, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun bir farkı var. İlk kez, yurt dışındaki girişimcilerimizin kurmuş oldukları bir dernekle böyle bir yapı kurduk.
Yani, biz Bulgaristan dışındaki tüm ikili Odalarımızı, o ülkelerdeki odalar birlikleri ile kurduk. Ancak, Bulgaristan’da siz değerli iş insanlarının kurmuş olduğu BULTİŞAD ile çalışıyoruz. Bundan dolayı da iş dünyası adına hem çok mutluyuz, hem de gururluyuz.
İkili Oda olarak hem Bulgaristan’daki yatırımlarımızı arttırmak, hem Bulgaristan’dan Türkiye’ye yatırımcı getirmek, aynı zamanda karşılıklı ticaretimizi arttırmak için birlikte çalışıyoruz.
Kendilerine değerli çalışmaları için teşekkür ediyor, tüm katılımcılarımızı da bu Foruma üye olmaya davet ediyorum.
Değerli katılımcılar,
Konuşmamı bitirmeden önce ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen deprem felaketi sonrasında Bulgar kardeşlerimizin sağladığı destek ve yardımlar için teşekkürü bir borç bilirim. Gerek devlet yetkililerinin gerek vatandaşların özverili çabalarının Türk halkının kalbinde büyük yeri olduğunu da belirtmek isterim.
Tabii ki bu süreçte Büyükelçimiz Sayın Aylin Sekizkök’ün özverili çalışmaları ve koordinasyonunun çok büyük bir yeri var. Huzurlarınızda tüm çabaları için kendisine de bir kez daha şükranlarımı sunarım.
Umarım böyle felaketler bir daha dünyanın hiçbir yerinde yaşanmaz.
Değerli misafirler,
Sözlerime son verirken Bulgar-Türk Forumu’nun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Forumun bundan sonraki bölümünün ve ikili iş görüşmelerinin katılımcılar için verimli olmasını temenni ediyorum.
Hepinize saygılar sunuyorum.”

Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde 23 Mart 2023 Perşembe günü gerçekleştirilen Foruma Bulgaristan KOBİ Destek Ajansı (BSMEPA) da destek sağladı. İş Forumu’nda Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Burgas Belediye Başkanı Dimitar Nikolov, BULTİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Nemutlu, Bulgaristan Yenilik ve Büyüme Bakanı Alexander Poulev, Bulgaristan KOBİ Destek Ajansı (BSMEPA) Müdürü Boyko Takov birer konuşma yaptı. İş Forumu kapsamında, Türk ve Bulgar iş insanları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.