Tekirdağ Manşet Gazetesi

TEKİRDAĞ FUTBOLU

Nail Kazanç

Nail Kazanç

1994 yılında Malkara'da doğdum. ilk ve orta eğitimimi Kozyörük'te yaptım. Lise yi Malkara da, üniversiteyi ise Kırklareli de okudum.3 kardeşiz en büyük benim. Bu köşe yazarlığı sektöründe 3. yılıma girdim. sadece spor ile ilgileniyorum branş olarakta sadece futbol ile ilgileniyorum.

Profesyonel liglerin başlamasıyla artık Tekirdağ futbolunda da liglerde yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Tekirdağ futboluna girmeden önce geçen ki yazımdan yarım kalan bölümü tamamlamak istiyorum. Geçen yazımda bildiğiniz üzere köy turnuvalarına değinmiştim bu yazımda da turnuvalardaki sorunlara kısaca değinmek istiyorum.
Turnuvaların saha içi olduğu kadar saha dışı boyutu da var ve her geçen yıl takımlar için daha doğrusu köyler için bu daha da masraflı hale geliyor. Şuan ben para harcamıyorum diyen bir köyün turnuva maliyeti yabancı transfer yapmasa dahi minimum 10-15 Bin TL. Bakın bu transferiz halinden bahsediyorum ve şuan transfer yapmayan takım sayısı yok denecek kadar az, hatta bence yok. Yapılan transferlerde öyle sembolik cüzi bir şey de alanda var. Maç başı 5 Bin TL alanda var bazı turnuvalarda bu rakam daha da iyice uçuk seviyelere çıktığını duyuyoruz.
Buradan turnuva komiteleri ve turnuva takımlarına sesleniyorum. İnsanlar ve köyler için yaz eğlencesi yaz etkinliği konumunda olan bu geleneksel turnuvaları para turnuvasına çevirmeyin. Bunlara engel olun. O sizlerden uçuk rakamlar 5-6-7 ve yukarısı isteyen adamların çoğu kendi amatör liglerinde o kadar maç başı almıyor, bunu da bilin. Sakatlanırsalar ne olacak diyenler olabilir canları o kadar kıymetliyse o zaman hiç köy turnuvasında oynamayacaklar bu kadar basit. Süper ligden oyuncu gelir PTT den gelir 2.Ligden gelir hatta 3.Ligden gelir eyvallah. Profesyonel dersin bir nebze verilebilir kabul edilebilir. Ancak genel olarak uçuk rakamlar verilmesine ben karşıyım.
Birde duyuyoruz oyuncular kapora istiyormuş. Arkadaşlar ev almıyoruz, araba almıyoruz veya 1 sezonluk oyuncu almıyoruz. Alt tarafı 1 ay 2 ay oynaması planlanan oyuncuya neden ne kaporası ? Oldu da adam sakatlandı veya ilk maçtan kırmızı görüp atıldı ne olacak sizin kapora ?? Geri alırsanız çok iyi ama verecek futbolcu olacağını sanmıyorum. Öyle durum yaşayıp geri veren futbolcu varsa helal olsun derim. Normalde iade vermesi gerek bununda altını çizelim tabi oyuncudan oyuncuya değişir. Onun için maç başı sistemi her zaman iyidir.
Sonuç olarak bunlarda turnuvaların saha dışı sorunları bu konular bizlere aylardır dile getiriliyor bunları da yazın diyorlar. Köyler zar zor bütçe sponsor bulup takım çıkarıyor. Onlara da göz dikilmesin diyorlar. Trakya da her takım oyuncusunun alın terini emeğinin karşılığını tabi ki verir. Turnuvalarda vermeyen varsa onları da bizlere bildirsinler onu da dile getirelim. Ancak takım yöneticileri tarafından bizlerde bazen mağdur duruma düşüyoruz. Bunları da yazın neden tanımadığımız adama bedavadan para verelim. Biz hayır kurumu mu yuz diye bizlerden ricadan bulunanlar oluyor. Bizde hazır Tekirdağ futbolu başlamamışken bu boşlukta bu yazımızı onlara ayıralım dedik.

Yazımın başında da değindiğim üzere Tekirdağ futbolu hareketlendi çalışmalar sürüyor aynı zamanda transfer çalışmaları da devam ediyor. Tekirdağspor da geçen sezondan Birol Öztürk, Hüseyin Onan ,Berkay Cengiz, Aygün Tilki ile yola devam ediliyor. Yeni transferler ise Ahmet Arat, Emircan Tuna Ceyhun Kalıntaş, Emrah Şahin Çiftçi, Muhammed Çuluak, Nusred İşar, Kadir Pehlivan Ramazan Üzer ve Tayfun Sabri Gümüşoğlu şeklinde açıklandı.

Kadronun Süper amatör için yeterli ve daha bu lig ortalamasına bakınca üst kalitede isimler olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu sezon şampiyon bitirip layık olduğumuz liglere bir an önce çıkarız yeni sezonumuz hayırlı olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TEKİRDAĞ FUTBOLU - 4 Eylül 2023
KÖY TURNUVALARI - 2 Ağustos 2023
KRAL SAHNEDE - 12 Aralık 2022
YİNE OLMADI !!!!! - 1 Kasım 2022
LİGE MERHABA - 3 Ekim 2022
YENİ TEKİRDAĞSPOR - 1 Ağustos 2022
TAKVİYE ŞART - 31 Aralık 2020
12 YE 10 - 21 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.