Tekirdağ Manşet Gazetesi

TEDER PROJESİ MEYVE VERMEYE BAŞLADI

Trakya Engelli Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt’ı ziyaret etti.
Trakya Engelli Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (TEDER) tarafından hazırlanan, İçişleri Bakanlığınca desteklenen “Karacakılavuz’a Can Veren Kadınlar Projesi” 12 Kasım 2018 tarihinde açılış yapılarak hayata geçmişti.
Aralarında engelli vatandaşların da bulunduğu 25 kursiyerin faydalandığı kursta unutulmaya yüz tutmuş, tarihi değeri olan, kök boya kullanılan, kirpme kilim dokumaları tekrar canlandırılmaya başkandı.
Proje Tekirdağ İŞKUR Müdürlüğü ile Süleymanpaşa Halk Eğitim Merkezi tarafından da desteklenen proje, 29 Mart 2019 tarihinde ilk aşaması tamamlanacak kursun yeni projelerle devam ettirilmesi planlanıyor.
TEDER Başkanı Ahmet Murat Sarılarlı, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifi Başkanı Fatma Çaylalı, kurs eğitmeni ve kursiyerler projenin destekleyicisi Kaymakam Arslan Yurt’u ziyaret ederek ilk kilim dokuma eserlerden bir örnek hediye ettiler.
Kaymakam Yurt, açılış töreninde de bulunduğu kursun geldiği aşamadan memnuniyetini dile getirdi.
Üretilen ürünlere Pazar bulunması halinde yeni kursların da açılabileceğini söyleyen Yurt bir yandan kültürel mirasımızı korumalı, diğer taraftan insanımıza gelir elde etme imkanı sağlamamız gerekir. Karacaklavuz Mahallesi halkı nüfus olarak halen canlı ve insanımız çalışkan. Bu tür çalışmaların yöremize katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.
Tekirdağ’ı simgeleyen kiraz motifli kilim dokumayı da çok beğenen Yurt, emeği geçenlere ve kursiyerlere teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ