Tekirdağ Manşet Gazetesi

Tabelayı İşçiler Açtı

Büyükşehir Belediye binası önüne koyulan ‘Büyükşehir Belediyesini Protesto Etme Alanı’ tabelasının açılışı, DİSK Genel-İş sendikası Tekirdağ Şubesi yaptı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hizmet binası açıldığından beri eylem meydanına dönmüştü. DİSK Genel-İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanlığı tabelanın önüne gelerek burada kırmızı kurdele keserek tabelanın açılışını gerçekleştirdi.
Tabela ile ilgili açıklama yapan DİSK Genel İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Mesut Alak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi açılışında sloganlar ile CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmaya çalıştıklarını anımsattı.
Tüm görüşme ve protestolara rağmen taleplerinin çözüme ulaşmadığını ifade eden Alak, şunları kaydetti;” Sendikamızın gerek görüşmeler yoluyla gerekse demokratik protesto hakkımızı kullanarak dile getirdiği sorun ve talepler aradan geçen bu kadar zamana rağmen ne yazık ki çözüme kavuşmamıştır. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak, işçilerin talepleri için adım atmak yerine, önceki gün şu anda bulunduğumuz bu alanı “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesini Protesto Alanı” olarak belirlemiştir. Sayın Belediye Başkanımızın yaptığı açıklamalara göre; bu alanın protesto alanı olarak belirlenmesi, belediye yönetimin demokratik tavrının bir göstergesidir. Yine Sayın Başkanımız, belediye işçilerinin yapmış olduğu eylemlerle ilgili olarak da herhangi bir kırgınlık ya da kızgınlığının olmadığını aksine işçilerinin yanında olduğunu belirtmiştir. İşte bugün bizlerde belediyemizce belirlenen bu protesto alanının açılışını yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Gönül isterdi ki, bu açılışı yapmak belediye işçilerine kısmet olmasın. Gönül ister ki, bu protesto alanı hep boş kalsın. İşçilerin haklı taleplerini karşılamak için ufak bir adımın bile atılmasına tenezzül edilmez iken bizlere böyle bir protesto alanının tahsis edilmesini ise oldukça manidar bulduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Açılış törenimiz vesilesiyle, belediye başkanımız Sayın Kadir Albayrak ve belediye bürokrasisine bazı hususları hatırlatmak istiyoruz. Öncelikle işçi sınıfı ve demokrasi güçleri için kentin her yeri işyerleri, sokakları, caddeleri, meydanları meşru protesto alanlarıdır. İşçiler, gençler, kadınlar dun olduğu gibi yarın da taleplerim istedikleri her yerde özgürce dile getireceklerdir.”
“Protesto Hakkı En Temel Demokratik Bir Haktır”
Protesto etmenin demokratik bir hak olduğunu da ifade eden DİSK Genel İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Mesut Alak, sözlerini şöyle sürdürdü;” Evet protesto hakkı en temel demokratik bir haktır. Karar vericilerin, siyasal iktidarın, işverenlerin demokratlığının ölçüsü ise protesto yoluyla dile getirilen talepler karşısında takındığı tutumdur. Bundan yıllar öncesinde işçilerin eylemleri ile ilgili “yollar yürümekle aşınmaz” diyen anlayıştan farklı olacak gerçek demokrat tutum; “Bu işçiler ne istiyor? Taleplerinde haklı iseler bunun için biz ne yapabiliriz?” diye kendilerine sormaları ve gereğini yapmalarıdır. Bugün gerçek sosyal demokrat belediyecilik, işçilerini asgari ücretle çalışmaya mahkûm bırakmamaktır. Siyasal iktidarın yanlış politikaları nedeniyle ortaya çıkan bu ekonomik kriz karşısında çalışanları açlığa mahkûm bırakmamaktır. Okulların açıldığı bu günlerde çocuklarının okul ihtiyaçlarını bile karşılayamamasına seyirci kalmamaktır. Bizim anladığımız gerçek demokratlık da, gerçek halkçılık da, gerçek işçi dostluğu da bundan ibarettir. Buradan bir kez daha Belediye Başkanımıza sesleniyoruz. Gelin işçilerinizin bu çığlığını artık duyun, işçilerinizin ek zam talebini karşılayın. Ücretlerinin Enflasyonun altında daha da ezilmesine izin vermeyin. Bizler de bu protesto alanlarını Belediyemize karşı değil, özgürlük, insanca yaşam, barış ve kardeşlik taleplerimizle siyasal iktidara karşı dolduralım.”
DİSK Genel-İş sendikası Tekirdağ Şube başkanlığı üyeleri, kırmızı kurdele ile açılışı gerçekleştirdikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.