Tekirdağ Manşet Gazetesi

“SÜT 2 TL”

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergin Durgun Çiğ sütün fiyatının 2 TL olarak Belirlendiğini söyledi.

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergin Durgun süt fiyatları ile ilgili açıklama yaptı.
Durgun açıklamasında soğutulmuş çiğ sütün referans fiyatını 01.05.2019-31.12.2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 2,00 TL/lt. olarak belirlendiğini söyledi.
Bu fiyatın 8 ay süresinde geçerliği olacağını ifade eden Durgun, şunları kaydetti; “8 ay süresince geçerli olacak sabit bir fiyat belirlenmiştir. Fakat şuan ki maliyetlerle bile bu çiğ süt fiyatına sürdürülebilir bir hayvancılık yapmak mümkün değilken 8 ay sonrasına kadar artacak maliyetler altında üreticilerimiz daha da ezilecektir. Çiğ süt fiyatının belirlenmesi her kesim için sıkıntı olmaktadır. Bu gün için biz üreticiler maalesef üretmiş olduğumuz çiğ süt ve etin fiyatını maliyetlerimizi göz önünde bulundurarak kendimiz belirleyemiyoruz. Bu durumu kalıcı bir çözüme kavuşturmak gerekmektedir. Bu da yem/süt ve yem/karkas et paritelerinin tüm sektör paydaşları tarafından kabul edilip, uygulanması ve devletimiz tarafından teminat altına alınması ile mümkün olacaktır. Ancak ürettiğimiz ürünler için devlet tarafından fiyat ve alım garantisi olursa üretimde istikrar olur. Aksi halde tatmin etmeyen fiyatlar ve para kazanamamaları üreticilerin sektörden çekilmesine sebep olacaktır. Yerli et ve süt üretimi azalacak, ihtiyacın karşılanması için daha fazla ithalat gerekecektir. Vatandaşlarda daha yüksek fiyatlarla gıda tüketmek zorunda kalacaktır. Ama bu durumda ithalattan dolayı parayı kazanan yabancı ülke üreticisi olacaktır. Bu da ülke kaynaklarımızın yurt dışına gitmesine sebep olacaktır. ”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ