Tekirdağ Manşet Gazetesi

SİYAH BEYAZ ROMANTİZM: BLUE JAY

Akın Şenel

Akın Şenel

1984 Tekirdağ’da doğdu. İlkokul ve ortaokul ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2003 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema bölümünü kazandı ve üniversiteden 2010 yılında mezun oldu. Ulusal Kanal, Trakyatürk, Habertrak, Pusula gibi tv ve gazetelerin çeşitli departmanlarında görev aldıktan sonra, bir süre Tekirdağspor Kulübü’nün sosyal medya ve basın biriminde görev aldı. Şuanda özel bir firmanın ürün fotoğrafçılığı görevini yürütüyor.

Kız kardeşini ziyarete gelen Amanda, kasabada yeni bir hayat kurmaya hazırlanan eski sevgilisi Jim ile tesadüf eseri karşılaşır. Bu karşılaşma uzun bir geçmişi ve hesaplaşmayı da beraberinde getirecektir.

Filmin başında iki kişinin bu karşılaşması; geçmişlerine dair ilk merak unsurunu izleyicinin zihnine başarıyla yerleştiriyor. Film ilerledikçe izleyiciden saklanan her şey birer birer ortaya çıkıyor. Jim’in annesinin ölmüş olması, Amanda’nın yaşına göre büyük bir adamla evli olması, sevgiliye yazılan mektuplar vb…

Tanışma sahnelerinden sonra filmin neredeyse tamamı evin içerisinde geçmektedir. Tek mekan filmlerine örnek olarak gösterilebilecek olan Blue Jay; sahne geçişlerinde kullandığı doğa görüntüleri dışında, yakın plan çekimlerle karakter üzerinde ki duygu yükünü izleyiciye taşımayı başarıyor. Romantik filmlerin doğasına uygun olarak çekimler arasında ki geçiş sürelerinin uzun tutulduğunu ifade etmemiz, filmin akışı hakkında bizlere ipucu verecektir.

Dramatik bir şekilde başlayan geçmişin izleri, filmin sonlarına doğru yerini hesaplaşmaya bırakıyor ve bizi ayrılıklarının merkezine götürüyor. Ayrılık sebebinin izleyiciyi ne kadar tatmin edip etmeyeceği hakkında kesin hüküm vermek doğru olmasa da, birçok izleyiciyi hayal kırıklığına uğratacağa benziyor.

Türüne uygun olarak tercih edilebilirliği olan siyah beyaz renk tercihi, maalesef yapımın romantik atmosferine katkı sağlamayı başaramıyor. Yönetmen tercihini kontrast ve bölgesel aydınlatmadan yana kullandığında daha başarılı bir ortam yaratabilirdi.

Tek mekan filmlerde ki sahne süresinin sağlıklı ayarlanamaması veya olayların, diyalogların bekleneni verememesi bir zaman sonra izleyici ilgisinin yara almasına yol açar. Bahsettiğim olumsuz durumunun bu film içinde geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Yapıma isim önderliği yapan Blue Jay filmin küçük bir noktasında, ufak bir ayrıntı olarak bizlere göz kırpıyor. Birçok şey bırakıldığı gibi bulunmasa da ufak ayrıntılar umudun meyvesi olmaya devam ediyor.

İzleyicisini soğuk açılışla karşılayan film; ucu açık bir sonla, izleyicinin hayal gücüne saygı duymayı tercih ederek, final yapıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ŞEYH GALİB - 17 Ekim 2019
İBN-İ HALDUN -2- - 25 Eylül 2019
İBN-İ HALDUN -1- - 17 Eylül 2019
İBN RÜŞD (1126-1198) - 10 Eylül 2019
BERBERİLER - 3 Eylül 2019
LOKUM VE HACI BEKİR EFENDİ - 17 Ağustos 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.