Protokol İmzalandı

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2023 yılında yürürlüğe konulan “Trakya’nın Günebakan Yüzü” yağlık ayçiçeği projesinin uygulama protokolüne Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İl Tarım Orman Müdürleri imza attı.
Trakya Kalkınma Ajansı Trakya Toplantı Salonu’nda yapılan imza törenine TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Tarım Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Edirne Tarım Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, Kırklareli Tarım Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adına M. İbrahim Yılmaz, TRAKTOD Başkanı İbrahim Toruk ve Trakya Tohum A.Ş. yetkilileri katıldı. Protokol imzaların atılmasından önce bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin projenin amacı, kapsamı ve tarafların sorumlulukları konusunda şunları söyledi:” Bu işbirliği protokolü, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’nde Yerli ve Milli Ayçiçeği Üretiminin geliştirilmesi için yerelde uygulamaya konulan projelerin ortak yürütülmesine yönelik hususları belirlemek amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) arasında ortak çalışmalar yapmak amacıyla düzenlenmiştir. Protokol, Trakya illerinde bitkisel üretimde stratejik ürünlerin artırılması amacıyla kamu, özel sektör ve sivil toplum arasında işbirliğinin desteklenmesi, kaynakların yerinde ve etkin kullanımının sağlanması ve yerel potansiyelin harekete geçirilerek çiftçilerin refah seviyelerinin yükseltilmesi, kırsalda yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik kalkınmasının sağlanması için hazırlanan ortak projelerin geliştirilmesi ve uygulanmasını kapsamaktadır. Bu amaçla hazırlanarak 2023 yılında uygulamaya konulan “TRAKYA’NIN GÜNEBAKAN YÜZÜ” yağlık ayçiçeği projesinin yürütülmesinde Tarım Orman İl Müdürlüklerimiz ile birlikte çalışacağız. Proje; Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ajans tarafından verilecek hibelerle ve çiftçi katkısıyla alınacak tohumların dağıtımını kapsamaktadır. TRAKYA’NIN GÜNEBAKAN YÜZÜ” projesinde ebeveyn hatları TAGEM tarafından geliştirilmiş Türkiye’de ıslah ve tescil edilmiş yerli ve milli çeşitlerden SUN2259 ve TR2242 olan Yerli ve Milli tohumların kullanımının destekleyeceğiz.
Projenin bütçesi %60 Tarım ve Orman Bakanlığı (1.999.200-TL), %30 Trakya Kalkınma Ajansı (999.600-TL) ve %10 çiftçi katkısı (333.200-TL) ile toplam 3.332.000 TL olacaktır. Projeden yararlanmak isteyen çiftçilerin belirlenmesi, çiftçi katkı paylarının toplanması, projenin uygulanacağı parsellerin belirlenerek ekimden hasada kadar tüm kontrol ve denetim iş ve işlemlerin takip edilmesi Tarım Orman İl Müdürlüklerimizin sorumluluğunda olacak. Biz de kurum olarak projenin toplam bütçesinin %30’unu karşılayacağız ve ekimi yapılan tarım parsellerinde tohum üretici firmalar ve İl Müdürlükleri ile birlikte tarla günü, hasat günü vb. farklı etkinliklerde yerel ve ulusal basında açıklama ve bilgilendirme çalışmaları yapmak, projenin görünürlüğü adına etkinlikler düzenlemek, etkinliklerde maddi manevi destek katkısı vereceğiz. Protokolün ilgili müdürlüklerimize, Trakya’da üretim yapan çiftçilerimize ve tohum firmalarımıza hayırlı olmasını diliyor, hayırlara vesile olmasını umut ediyorum.”
İyi dilek ve temennilerin sunulmasının ardından Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İl Müdürleri ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin protokolleri kurumları adına imzaladı. Toplu fotoğraf çekiminin ardından imza töreni sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.