Tekirdağ Manşet Gazetesi

ON ÜÇÜNCÜ HEYKEL DİKİLDİ

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından başlatılan “Her Köye Atatürk Anıtı ve Meydan Düzenlemesi” projesi kapsamında, on üçüncü Atatürk heykeli, Kınıklar Mahallesi’nde gerçekleştirilen açılış töreninde dikildi.
Anıt Dikme töreni Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayarak açılış konuşmaları ile devam etti.

“BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ”
Törenle ilgili konuşan Kınıklar Muhtarı Halil Kılıç, Atatürk ile gurur duyduklarını ifade ederek; “Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. Atatürk büstü, millet olarak ona duyduğumuz minnetin bir simgesi olmasının yanı sıra vatan toprağının nasıl bir mücadele ile savunulduğunun da bir simgesidir. Türk bayrağı ile birlikte millet olmamızın, bağımsız bir devlet olmamızın simgesidir. Böyle değerli ve anlamlı armağanın köyümüze kazandırılmış olmasından büyük gurur duyuyoruz. Emeği geçen başta Süleymanpaşa Belediye Başkanım Ekrem Eşkinat olmak üzere, tüm belediye çalışanlarına köy halkım adına çok teşekkür ederim” dedi.
“ATATÜRK’Ü ANLAMAK ANMAKTAN ÇOK DAHA ÖNEMLİ”
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise, köye ve köylüye verilmesi gereken değere vurgu yaparak şunları kaydetti; “Bugün andığımız Mustafa Kemal Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir,’ derken, belki de bugünleri görerek tarımın bu ülkenin kalkınmasının motoru olduğuna, köylerin ve onun yarattığı köy modelinin Türkiye’yi hangi boyutlara taşıyacağına işaret etmişti. İşte aradan geçen yıllardan sonra biz birliğimizi, bütünlüğümüzü Atatürk’ün gösterdiği yolda ve onun ışığında sağlayabileceğimizi, umarım geç de olsa anladık. Atatürk’ü anlamak, Atatürk’ü anmaktan çok daha önemli. Bugün 13’üncü köyümüze Atatürk heykelini koyuyoruz. Biz köylerimizi önemsediğimiz için, milletin efendisi köylünün köylü kalması, köyde yaşaması için en değerli varlığımızı köy meydanlarına dikmeye devam edeceğiz. Her ay bir köyümüzde bu çalışmamız devam ediyor”
“ATATÜRK ORTAK KİMLİĞİMİZDİR”
Eşkinat, “Hepimizin ortak ülküsü olan çağdaş, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün bir kez daha minnet ve şükranla anarken, ona olan özlemimizi dile getiriyoruz. Sabahtan bu yana devam eden törenler, sosyal medyadaki paylaşımlar bu toplumun Atatürk’e sevgisini, saygısını gösteren öğeler olmakla beraber, bir anlamda Mustafa Kemal Atatürk’ün aslında bizim ortak kimliğimiz olduğunu, hepimizin onun ışığıyla aydınlanan çağdaş Türkiye’nin yurttaşları olduğumuzu da gösteriyor,” ifadeleri ile konuşmasını sürdürdü.
ALBAYRAK: “ATATÜRK HEYKELİNİ YİNE GURURLA AÇIYORUZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ise Kınıklar’a Atatürk anıtını kazandıran Eşkinat ve ekibini tebrik ederek sözlerini şöyle sürdürdü;“Öncelikle her köye Atatürk heykeli projesini başlatan, bugüne kadar 13 köyde gerçekleştiren ve bundan sonra da her ay bir köyde olmak üzere devam ettirecek olan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Eşkinat ve çalışma arkadaşlarını takdir ve tebrik ediyorum. Bir gecede Tekirdağ’ın 257 köyü, 23 belde belediyesi mahalleye dönüşüyorsa, Türkiye’de 100 bin seçilmişin 90 bini tasfiye ediliyorsa, adına ne derseniz deyin, bu yanlış bir uygulamadır. 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu, yönetmeliği olmayan tek kanundur. Yani uygulamaya bakarak yeni yönetmeliklerle düzenleme yapmaya çalışacaklar. Böyle bir kanun çıkarırken bu değişiklikten etkilenecek olan köy ve beldelerin iyi bilgilendirilmeleri gerekirdi. Yeni ekim sezonunun hayırlı olmasını ve hasatta bol bereket diliyorum. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini yine gururla açıyor ve aramızdan ayrılışının 80. yılında ulu önderimizi bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz. Bu heykel, Kınıklar Köyümüze hayırlı olsun,”
“MİLLETVEKİLİ KAPLAN’DAN EŞKİNAT’A TEŞEKKÜR”
Tekirdağ İyi Parti Milletvekili Enez Kaplan da 10 Kasım gibi özel ve anlamlı bir günde Kınıklar Köyü’ne ve daha önce 12 köye Atatürk heykellerini kazandıran Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a teşekkür etti.
KURDELEYİ KÖYLÜLERLE BİRLİKTE ÇÖZDÜLER
Açılış töreni Kınıklar Mahallesi sakini kadınlar ve protokol üyelerinin birlikte açılış kurdelesini çözmesi ile sona erdi.
Açılış törenine Süleymanpaşa belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, çok sayıda vatandaş ve Kınıklar Mahallesi sakinleri de katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ