Tekirdağ Manşet Gazetesi

“ÖLDÜREN DEĞİL, YAŞATAN YASA İSTİYORUZ!”

Tekirdağ Kent  Konseyi tarafından  düzenlenen “Dili Olmayan Can Dostlarımızın Sesi Olalım” adlı basın açıklaması  Hasan Ali Yücel meydanında yapıldı.

Tekirdağ Kent Konseyi adına gazeteci ve hayvansever Bedia İlerler yaptığı basın açıklaması esnasında Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, CHP İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli , CHP İlçe Başkanı Ali Engin, Baro Başkanı Egemen Gürcün, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çağdaş Gençlik Tekirdağ Şubesi üyeleri,  Tekirdağ Hayvanları Koruma Derneği, Anatolian Tigers Motosiklet Grubu gibi  hayvan severler ile STK temsilcileri de yer aldı.

Gazeteci, Hayvansever Bedia İlerler yaptığı basın açıklamasında ; “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın iş birliğinde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na ilişkin yasa değişiklik tasarısı hazırlandığını, teklifin önümüzdeki haftalarda TBMM’ne geleceği söylentileri dolaşıyor. İktidar milletvekillerinden birkaç kişi, böyle bir yasa değişikliğinin meclis tatile girmeden yapılacağını söylüyor. Ama bizim milletvekillerimize sorduğumuzda bu konuda önlerine hiçbir şeyin gelmediğini, bir komisyon oluşturulmadığını ancak bizler kadar bilgi sahibi olduklarını dile getiriyorlar. dedi.

Bedia İlerler daha sonra “Bu taslak hazırlanıyorsa, ortada bir gerçek var. Konu ile ilgili hiç kimseden görüş alınmamış. Biri çıkıp bitirin işlerini demiş, kapalı kapılar ardında 5199 sayılı yasada değişiklik planlıyorlar. Bu istek kanunun ruhuna ters. Ismi Hayvanları Koruma Kanunu… Peki bu kanunun neresine öldür emri yerleştireceksiniz?

 SARAY VE ERGENE’DE HENÜZ BARINAK YOK!

2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre yerel yönetimler geçici bakım evi kuracak, sahipsiz hayvanların tedavisi ve rehabilitasyonunu gerçekleştirerek, kısırlaştırıp, aşılayıp iyileştikten sonra yaşadığı bölgeye bırakacaktı. Yani yerel yönetimler, hayvanların hem sağlığından, hem de refahından sorumlu idi. Hayvanlar sağlıklı olursa, tüm toplum sağlıklı olacaktı. Ancak kanuna rağmen ülkemizde yerel yönetimlerin çoğu bu yükümlülüklerini ve hayvanlara, dolayısıyla insanlara karşı olan bu sorumluluklarını yerine getirmemişlerdir. Bizim kentimizde bile verilen yasal süre dolmuş olmasına rağmen, Saray ve Ergene’de Barınak henüz yapılmamıştır.

KANUN ÇIKARILMIŞ, AMA DENETİM YAPILMAMIŞ

Asıl mesele de bu ya, kanun çıkarılmış, sorumluluk verilmiş ama denetim yapılmamış, bütçe ayrılmamış, kanunun gereğini yerine getirmeyenlere yaptırım uygulanmamıştır. Popülasyonun hızının önüne geçilemeyince de, tüm günahsız canların katledilmesi için yasal düzenleme yapılmaya çalışılmaktadır. Çözüm müdür? Değildir. Tüm hayvanları katletseniz bile, kısa bir süre sonra aynı manzarayla karşılaşacaksınız. Çünkü sokak hayvanı diye bir cins yoktur. Kendi eğlencesi, çocuğunun isteği, sürüsünün korunması, fabrikasının korunması vs. için büyük paralar verip, alınan köpekler, insanlar sıkılınca veya artık işlerine yaramayınca sokağa bırakılmış ve birbirleriyle çiftleşerek çoğalmışlardır. Yani sokak hayvanı dediğiniz, bu gün öldürmeye karar verdiğiniz köpekler, bir zamanlar sizin dileye İsteye evinize aldığınız, hatta çiftleştirerek yavru sahibi olduğunuz, sonrasında sattığınız, satamadığınızı sokağa saldığınız veya korunmak için aldığınız, elden ayaktan düşünce sokağa attığınız hayvanların soyundan gelmektedir. Ayrıca, Merdiven altı üretim durdurulmadıkça, ithalatın önüne geçilmedikçe, bu problemi yaşamaya devam edeceğiz.

Biz 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasasında olduğu gibi, sokaklarda yaşayan canların yerel belediyelerde bulunan barınaklar tarafından “topla, kısırlaştır, aşıla, geri bırak” uygulamasına devam etmesini istiyoruz. Kısırlaştırmanın pahalı olduğunu söyleyip, öldürmenin yolunu arayanlar bilsin ki, katliam iğnesinin fiyatı kısırlaştırmanın çok üstünde!!! Bu da, ötenazi uygulamasından daha vahşi uygulamalar yapılabileceği kuşkusu uyandırmaktadır.

Ötenazi, ölümle karışı karşıya kalınması halinde acının ve ağrının kalıcı olduğu veya hafifletilemediği durumlarda tıbbi gerekçelerle uygulanan bir yöntemdir. Sırf popülasyonu azaltmak için uygularsanız onun adına uyutma değil, katliam denir… Tam da burada Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Veteriner Hekim Odaları’na teşekkür ederiz. Yasa değişse bile biz uygulamayacağız dediler…

Öyle ya kimse katil değil… Bizler niye buradayız, sessizlerin sesi olmak ve merhamete davet etmek için…

Aslında bu konuyu o kadar hafife aldılar ki, yerel yönetimlerde Veteriner İşleri Müdürlükleri kaldırılarak, Sağlık müdürlükleri bünyesine alındı. Bunun düzeltilmesi gerekli, Büyükşehirlerde, Veteriner İşleri Daire Başkanlığı, diğer belediyelerde Veteriner İşleri Müdürlükleri derhal yeniden kurulmalıdır!!!

ÖLDÜREN DEĞİL, YAŞATAN YASA İSTİYORUZ!!!!”

Sahipsiz kedi ve köpeklerin sokaktan sahiplenilmesi özendirilmeli, kimlik alınması sırasında yaşanan zorluklar ortadan kaldırılmalıdır. Sokağa terk edilen hayvanlara ilişkin hayvan sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır. Kırsal alanlarda tarim işletmelerindeki hayvanlar denetim altına alınmalı, yaşlanınca kente atılmalarının önüne geçilmelidir. Barınaklar, yaşam alanı haline getirilmeli, hayvanları öldürmek yerine güçten düşen, zayıf, engelli hayvanlar hayatları boyunca bu yaşam alanlarında kalmalıdır. Sözün özü, yasalar öldürmek için değil, yaşatmak için çıkartılmalıdır.

Makul başka çözümler olduğunu biliyoruz, biliyorsunuz. İçinde bir damla vicdanı olan herkes bu yasa tasarısındaki vahşeti görüyor. Öldürmek çözüm değil. Yaşam hakkı tüm canlılar için kutsaldır.

  1. Yüzyılda ülkemizde çözüm diye KATLİAM planlamak ne demek? Hayatlarını zaten dar ettiğimiz sokak canlarının sorununu Ortaçağ karanlığını andıran yöntemlerle çözmek istemek, bunu dile getirmek en büyük merhametsizlik ve vicdansızlıktır.

YOK ÖYLE TOPLA, YOK ET!!!

YOK ÖYLE, TOPLA NE YAPTIĞINIZI BİLMEYELİM!!

SOKAKLARIMIZDA YAŞAYAN KENT HAYVANLARIMIZIN KATLEDİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIMIZI BİLİN… ÖLDÜREN DEĞİL, YAŞATAN YASA İSTİYORUZ!!!!” dendi.

Topluluk daha sonra dağıldı.

Haber: F. Ozan Beysalan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.