Tekirdağ Manşet Gazetesi

MEMLEKETTE CANLARLA BULUŞMA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 55. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Mezunlar Günü programına katıldı.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Yunus Oruç yaptı. Müdür Oruç’tan sonra Tekirdağ İmam Hatip Lisesi Derneği Başkanı Faruk Ateş ve İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan birer konuşma yaptı.

Vali Yıldırım, programda yaptığı konuşmada; “55 yıldır bu okul topluma örnek insanlar yetiştiriyor. Bütün Türkiye’deki bütün İmam Hatip’ler örnek insanlar yetiştirme ideali, iddiası ve hedefi ile yola çıktılar. Bizde inanıyoruz ki bütün bu okullardan mezun olanlar bu topluma hakikaten örnek olacaklar. Bu toplumda doğru dürüst insanlar olarak parmakla gösterilecekler ve Türkiye Cumhuriyetimizin bekası için istiklal ve istikbali için hiç durmadan çalışacaklar. Bugüne kadar böyle oldu, inşallah bundan sonra da böyle olacak.
Bu okulların kurulmasında emeği geçen bütün büyüklerimizin vefat edenlerine Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara da Rabbimizden hayırlı uzun ömürler diliyorum. İnşallah bundan sonra buradan mezun olan mezunlarda bu topluma yön veren ve bu topluma örnek olan nesiller olacaktır. Buna inanıyor, bunu Cenab-ı Allah’tan diliyorum. “ dedi.

Vali Yıldırım’dan sonra kürsüye davet edilen Meclis Başkanı Şentop, şunları söyledi; “Türkiye’de insani olan, dünya şartlarında iyi yetişmiş insanlar yetiştireceğiz. İmam hatip liseleri o okullardan biridir. Türkiye’deki bütün okullar, bütün öğrencilerimiz bu anlayış içerisinde, bu idealler içerisinde yeniden büyük Türkiye’yi inşa etme ideali içerisinde kendilerini yetiştirecekler. Devlet bu yönde gereken her türlü desteği verecek, her türlü hizmeti götürecek onlara ama onlar da bu idealler içerisinde kendilerini yetiştirecekler. Bu anlamda ümitliyiz. Hedefler ortaya koymak Türkiye için önemli. Cumhurbaşkanımız ilk defa Türkiye’de bu hedefleri ortaya koydu; 2023, 2053, 2073 hedefleri Türkiye’de gençlerimiz için ortaya konmuş büyük hedeflerdir. Bizim hem tarihi noktada sebatımız hem milletimizin karakteri hem de dünyada milletimize gözünü çevirmiş ve milletimize ümit içerisinde Türkiye’ye ümit içerisinde bakan insanların duaları, destekleri bizim dünyanın en güçlü ve karar verici devletleri arasına getirecek.”

Konuşmaların ardından vefat eden mezunlar için okunan hatimlerin yapılan duasından sonra Meclis Başkanı Şentop, okul bahçesinde okul mezunlarıyla sohbet etti. Günün anısına okul önünde hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından program sona erdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde Tekirdağ Valiliği tarafından Süleymanpaşa İlçesi DES Otel’de Muharrem Orucu Lokması Programı düzenlendi.
Muharrem ayı münasebetiyle düzenlenen programa; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, il protokolü, kurum müdürleri, Alevi-Bektaşi dernek üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Kılavuzlu Köyü Bektaşi Babası Şevket Gürses’in sofra duası ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çorlu Cemevi Dedesi İbrahim Bayar yaptı.
Vali Yıldırım, programda yaptığı konuşmada; “Şehrullahi’l-Muharrem olarak meşhur olan, yani Allah’ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Ramazan oruçlarından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır.
Bu ay içerisinde Aşure Günü yer almaktadır. Aşure Günü Muharrem’in 10. günüdür. Aşure Günü’nün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bu günde birtakım mucizeler yaşanmıştır. Cenâb-ı Hak, on Peygamberine on çeşit ikram ve ihsanda bulunmuş, kudsiyetini arttırmıştır. Hadis kaynaklarına göre, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa’nın Kızıldeniz’den geçerek İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması hadiseleri de bu günde gerçekleşmiştir. Bunlar gibi, daha pek çok mucize Aşure Günü’nde gerçekleşmiştir.
Muharrem ayında İslam tarihi açısından çok üzücü bir hadise de yaşanmıştır. Kerbela’da Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin ve çoğu Ehlibeytten olan 72 kişi şehit edilmiştir. Şehitlerin Efendisi Hz. Hüseyin’i ve tüm Kerbela Şehitlerini rahmetle, minnetle ve hürmetle yad ediyorum.
Bugün, matem günü olarak kabul edilmektedir. Bu hadise, Müslüman olan herkesi derin üzüntüye sevk etmektedir. Hz. Hüseyin Efendimiz ve Ehlibeyt’in şehadetinin acısı yüzyıllar sonra bile içimizde hissediyoruz. Rabbim, şefaatlerine nail eylesin. Bizi onların yolundan ayırmasın.
‘’Dideden(gözden) su yerine kan akacak dem geldi
Kerbela günleridir ağla Muharrem geldi’’
Bu vesileyle, bu ayın tüm İslam Âlemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tuttuğunuz oruçların kabul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. İnşallah daha nice güzel günlerde, nice güzel iftarlarda hep birlikte olalım, hep beraber olalım” dedi.

Vali Yıldırım’dan sonra kürsüye davet edilen Meclis Başkanı Şentop, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle söze muhabbete başlamadan, geçen hafta hicri yılbaşının yani Muharrem Ayının ilk günü, Ankara’da 4 ayrı Cemevi’ne düzenlenen saldırıdan duyduğum üzüntüyü buradan bir kez daha paylaşmak isterim. 2 gün önce de Alevi Vakıfları Federasyonu ikinci başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde saldırıya uğramıştır. Bu menfur saldırıları lanetliyorum ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Selami Dedeyle dün görüştüm, geçmiş olsun ve şifa dileklerimi kendisine ilettim. Şükürler olsun ki sağlık durumu iyi.
Ülkedeki birlik ve beraberliği bozmak isteyenlerin bunu başaramayacağını belirterek, Devletimizin, Alevi, Sünni çatışması çıkarabileceğini, kardeşliğimizi ve dirliğimizi bozabileceğini zanneden bu zavallıların yakasına yapışacağından hiçbirimizin şüphesi olmasın. Devlet ve millet olarak bizler her daim ayrılmaz, bir bütünüz. Buradan ayrılık gayrılık tohumları ekmeyi murat edenler artık bu ülkeden mezhep kaynaklı bir nefretin çıkmayacağını bilmelidir. O oyunları, o tuzakları milletimiz görecek ve toprağa gömecek bir tecrübe ve olgunluğa sahiptir artık. Tekrar sizlerin nezdinde ülkemizdeki bütün Alevi, Bektaşi derneklerimizin ve Cemevleri’mizin mensuplarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Türkiye düşmanları bilsinler ki bu ülke insanı sağduyuludur.
En son FETÖ’cüleri gördük. Kimse bu milleti bölemedi, bölemeyecek Allah’ın izniyle. Daha önce yaşanan oyunların planlayıcılarına karşı her daim teyakkuz halindeyiz. Artık bu ülkenin farklılıklarından kardeşlik ve dayanışmadan başka bir şey çıkmayacağını bu çatışmalara karnımızın tok olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Kardeşliğimizi, birliğimizi ve bütünlüğümüzü asla bozdurmayacağız. Bizler büyük ve farklılıklarıyla zengin, hem de çok zengin bir ülkeyiz. Muharrem Ayının milletimize gönlünde ehli beyit sevgisi taşıyan insanlık sevgisi yüklenen bütün İslam âlemine birleştirici ve kuşatıcı güzellikler getirmesini Cenab-ı haktan niyaz ediyorum.”
Günün anısına hatıra fotoğrafları çekilmesiyle program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.