Tekirdağ Manşet Gazetesi

KÖY TURNUVALARI

Nail Kazanç

Nail Kazanç

1994 yılında Malkara'da doğdum. ilk ve orta eğitimimi Kozyörük'te yaptım. Lise yi Malkara da, üniversiteyi ise Kırklareli de okudum.3 kardeşiz en büyük benim. Bu köşe yazarlığı sektöründe 3. yılıma girdim. sadece spor ile ilgileniyorum branş olarakta sadece futbol ile ilgileniyorum.

KÖY TURNUVALARI
Trakya’da özellikle de Tekirdağ’da yıllardır geleneksel hale gelen köy turnuvaları 2014 te büyükşehir olduktan sonra yeni adıyla mahalleler arası futbol turnuvaları halen günümüzde yapılmaya devam ediyor. Bu turnuvaları normal halı saha turnuvalarından bağımsız olarak klasik standart büyük futbol sahalarında oynanıyor buda taraftara ve takımlara ayrı bir keyif veriyor .Bu yıl önce Bıyıkali ve Yağcı köyleri 10 gün süren özellikle de bayrama denk getirilen turnuvalarını bu yılda da organize ettiler ve büyük bir coşkuyla oynanan ve izlenen bu turnuvalarda Bıyıkali ve Osmanlı köyleri şampiyon oldular.Bir diğer turnuvada Malkara turnuvası. Malkara turnuvası Yağcı ve Bıyıkali turnuvalarına göre daha büyük daha kapsamlı bir organizasyon ve yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre devam ediyor.

Adeta yarı lig gibi bir organizasyon olan Malkara turnuvasının geçmişi 30-40 yıllık bir geçmişe dayanıyor bu yüzden tribünlerde 70 yaşında amcaları da rahatlıkla görebilirsiniz 7 yaşındaki çocukları da görebilirsiniz yani bir mozaik var bir kültür var. Çocukların internet oyunu bağımlısı olduğu sosyallikten uzaklaştığı, şehirde yaşadığı için köyünden toprağından kopuklaştığı bu ortamda bu turnuvalar gerek Yağcı, gerek Bıyıkali, gerekse Malkara turnuvaları şu zamanda bulunmaz bir velinimet. Sayın Valimiz, Sayın İlçe Kaymakamlarımız, Sayın Belediye Başkanlarımız ve Şehirlerin önde gelenleri bu turnuvaları hep bir elden ivedilikle gerek maddi gerek manevi olarak desteklemesi büyük bir önem arz etmektedir.

Şuan Malkara turnuvası halen devam etmekte ve artık çeyrek finale kadar gelindi yazımın başında da bahsettiğim gibi yarı lig gibi oynanan turnuvada bu yıl 29 takım katılım gösterdi ve şunu da açıkça söyleyebilirim ki amatör maçlarından daha zevkli geçiyor .Çünkü her maç çekişmeli geçiyor hele komşu köylerin maçı varsa bu maç derbiye dönüşüyor. Turnuvaların oynandığı süre boyunca Malkara çarşıda köylerde muhabbet konusu her zaman turnuvadır. Adam tarlada işini bırakıp atlayıp arabasına köyünün maçına geliyor böyle bir merak var çünkü uzun yıllardır yapıldığı için küçükten aşılanmışlar bir kültür oluşmuş bende bir Malkara’lı olarak ilk turnuva maçıma 10 yaşımda gitmiştim oradan beri bizlerde bu hastalığa kapıldık.
Çeyrek final maçları pazar günü oynanacak. Saat 11:00 de başlayan maçlar 17:00 maçına kadar devam ediyor.
bir sonraki yazımda yine köy turnuvalarından devam edeceğiz o yazımızda biraz turnuvalardaki sıkıntılardan bahsedeceğiz….Görüşmek üzere…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TEKİRDAĞ FUTBOLU - 4 Eylül 2023
KÖY TURNUVALARI - 2 Ağustos 2023
KRAL SAHNEDE - 12 Aralık 2022
YİNE OLMADI !!!!! - 1 Kasım 2022
LİGE MERHABA - 3 Ekim 2022
YENİ TEKİRDAĞSPOR - 1 Ağustos 2022
TAKVİYE ŞART - 31 Aralık 2020
12 YE 10 - 21 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.