Tekirdağ Manşet Gazetesi

Kortej Yürüyüşü Yapıldı

Tekirdağ’ın kurtuluşunun 99. yıldönümü münasebetiyle Köprübaşı’ndan Tarihi Valilik Binası önünde son bulan Kortej Yürüyüşü yapıldı
Süleymanpaşa Belediyesi tarafından Tekirdağ’ın kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü sebebiyle düzenlenen kortej yürüyüşüne yüzlerce kişi ellerindeki Türk Bayrakları ile katıldı.
Kortej yürüyüşünün ardından Valilik önündeki meydan da bir konuşma yapan
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, birlik ve beraberlik mesajları vererek şunları kaydetti;” Allah’ın izniyle bu yıldız, sönmeden birlik ve beraberliğimiz devam edecektir. 99 yıl önce bugün, bizim atalarımız bize bu toprakları emanet etti. Bizler bu kutsal topraklarımızın düşman botunda çiğnenmesi için ezanların susmaması için çalışacağız. Bundan hiç kimsesin kuşkusu olmasın. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece, Allah’ın izniyle topraklarımız üzerine hesap yapanların bütün oyunlarınız bozduk, bozmaya da devam edeceğiz”.
“57. Alay hepimizin bildiği bir efsanedir”
Kortej Yürüyüşü’nün ardından Süleymanpaşa Kent Meydanı’nda konuşan Vali Yıldırım ise 57. Alayın önemine vurgu yaparak; “Kısa da olsa Tekirdağ’da bir işgal dönemi yaşandı ve bu işgal dönemlerinin hayır diyenleri var. 1915’te Çanakkale. “Çanakkale Geçilmez” demişiz ve hiçbir düşmanı geçirmemişiz, çok şehitler vermişiz. 57. Alay hepimizin bildiği bir efsanedir. 57. Alay, Üç Kemaller diyarı Tekirdağ’ın en büyük Kemal’i Mustafa Kemal Atatürk tarafından burada kurulmuştur. Buradan hareket ettirilmiştir. Buradan yurt savunması için Çanakkale’ye gönderilmiştir. Hepsi ruhları şad olsun, şehit olmuştur. Allah hepsine rahmet eylesin, cennetinde ağırlasın. Sonra bu vatanın kurtuluşu için Atatürk’ün önderliğinde mücadele edenler var. Ne demişti Atatürk, boğazdaki düşman gemilerini görünce “Geldikleri gibi giderler”. Gittiler mi ? Gittiler. Biz burada onları gönderenler sayesinde özgürce yaşıyoruz. Milli Marşımızı yazan Mehmet Akif Ersoy ne demişti İstiklal Marşının kabulünden sonra “Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” Bu demektir, bir daha istila altında kalmasın, bir daha kurtuluş savaşı vermek mecburiyetinde kalmasın. Bir daha da İstiklal Marşı yazmasınlar. Sebebi buydu. Bugüne kadar bunu muhafaza ettik 99 yıl geçti. Bu 99 yıldan sonra biz inanıyoruz ki Atatürk’ün yine söylediği gibi bizlerin “Naçiz vücudu elbet bir gün toprak olacaktır fakat bu vatan, bu topraklar, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Kimler sayesinde vatanını, milletini seven insanlar, yetiştirdiğimiz çocuklarımız sayesinde. Tekirdağ’ın kurtuluş günü hepimize kutlu olsun. Allah, bizleri bir daha kurtuluş savaşı vermek mecburiyetinde bırakmasın. Ama biz öleceksek te şehit olacağız, kalacaksak ta özgür kalacağız. Bu vatanda her zaman başı dik bir vaziyette yaşamaya devam edeceğiz. Bu bayrak her zaman gönderde kalacak, bu ezanlar dinmeyecek” şeklinde konuştu.
Kortej Yürüyüşüne Vali Aziz Yıldırım, Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, Tekirdağ İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.